برای کشف قیمت عادلانه مسکن در بورس کالا برنامه داریم

به گزارش وبلاگ بهروز، وزیر راه و شهرسازی در این باره گفت: در تلاش هستیم که برای حل چالش های حوزه مسکن از ظرفیت های بازار سرمایه استفاده کنیم که در این حوزه ابزارهای مختلفی برای تامین مالی بخش مسکن از طریق بازار سرمایه، در مرحله بررسی هستند که ازجمله این ابزارها در بورس کالا می توان از اوراق سلف موازی استاندارد، انتشار اوراق خرید دین مصالح ساختمانی، صندوق های املاک و مستغلات و بازار تهاتری ملک و راه اندازی تابلوی مصالح، نام برد که استفاده از این ابزارها در حال بررسی است و در آینده ای نزدیک، به ویژه، اوراق سلف موازی استاندارد مسکن، عملیاتی خواهد شد.

برای کشف قیمت عادلانه مسکن در بورس کالا برنامه داریم

به گفته اسلامی، با رونق معاملات املاک در بورس یک دامنه قیمتی مناسب برای املاک شکل می گیرد و کلیه امور در خصوص بررسی اصالت و مقبولیت ملک نیز حاصل می شود؛ این اتفاق باعث خروج از شرایط لجام گسیخته فعلی خواهد شد و مردم به زودی نتیجه ورود املاک به بورس را خواهند دید.

وی در خصوص طرح فروش متری مسکن در بورس کالا گفت: اوراق سلف موازی استاندارد مسکن دارای مزایا و کارکردهای متعددی است که ازجمله آن ها، امکان تامین مالی برای فعالان ساخت وساز و اطمینان از فروش، امکان خرید مسکن پیش از ساخت در یک بازار رسمی برای خانوارها، دسترسی به انجام معاملات از سراسر کشور، امکان سرمایه گذاری به صورت متری در مسکن و تضمین اجرای تعهدات سازندگان توسط شرکت بورس کالا بوده است که خرید مسکن پیش از ساخت در بازار رسمی و امکان خرید متراژهای متفاوت از واحدهای مسکونی، ریسک افزایش قیمت مسکن برای افرادی که توان خرید واحد مسکونی کامل را ندارند، پوشش خواهد داد.

وی اضافه نمود: انتشار این اوراق هم برای خریداران (خانوارها) و هم برای سازندگان مزایای متعددی به همراه دارد. ازجمله این مزایا برای سازندگان تامین مالی پروژه ها و همچنین اطمینان از فروش واحدهای در دست تولید آن هاست و به نظر می رسد جذابیت کافی برای ورود سازندگان به این بازار وجود دارد.

وی در سرانجام گفت: مهم آن است که برای اندازه گیری هر کاری یک خط کش و متری وجود داشته باشد که ورود املاک به بورس کالا می تواند به یک مبنای قیمتی مناسب و مورد استناد برای مردم تبدیل شود.

منبع: تسنیم

منبع: تجارت نیوز

به "برای کشف قیمت عادلانه مسکن در بورس کالا برنامه داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای کشف قیمت عادلانه مسکن در بورس کالا برنامه داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید