حکم عجیب مُفتی مصری درباره اهدای عضو

به گزارش وبلاگ بهروز، احمد کریمه استاد شریعت اسلامی دانشگاه الازهر مصر با صدور فتوایی مبنی بر اینکه اهدای عضو شرعا حرام است در مصر جنجال به پا نموده است.

حکم عجیب مُفتی مصری درباره اهدای عضو

به گزارش وبلاگ بهروز، شفقنا به نقل از ارم نیوز نوشت: کریمه در یک گفتگوی تلویزیونی مدعی شد: اهدای عضو از انسان زنده به انسان زنده و یا از انسان مرده به انسان زنده خلاف شریعت اسلامی است.

وی اضافه نمود: انسان مالک جسمش نیست. جایز نیز یک شهروند اعضایش را بفروشد یا ببخشد.

این در حالی است که بسیاری از شخصیت های اسلامی در مصر با اهدای عضو موافقت نموده بودند و خالد الجندی واعظ مصری اعلام نموده بود که اعضای بدنش را پس از مرگش به طور کامل بخشیده است.

علاوه بر این نصر فرید واصل مفتی اسبق مصر و عضو هیات علمای بزرگ این کشور نیز با اهدای عضو از سوی یک انسان به انسانی دیگر پس از مرگش موافقت نموده و گفته بود این موضوع براساس اصل مصلحت زنده بر مرده ارجحیت دارد، اجرا شده است.

با این حال کریمه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت: مرگ مغزی، مرگ شرعی محسوب نمی گردد و مترتب آثار شرعی نمی گردد. برداشتن هر عضو جنایتی است که مستوجب قصاص می گردد. دین اسلام برای نفس انسان در حالت زنده و مرده ارزش قائل گردیده و برای دفن انسان با اعضای کامل ارج نهاده است.

دکتر علی محروس مدیر اداره درمان آزاد در وزارت بهداشت مصر پیش تر در سخنانی گفته بود که این اداره تنها سه جوان را برای اهدای عضو پس از مرگ پذیرش نموده است.

برخی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در مصر پیش از این کمپینی تحت عنوان زندگی دوباره راه اندازی نموده بودند تا نسبت به اهدای عضو پس از مرگ آگاهی رسانی نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حکم عجیب مُفتی مصری درباره اهدای عضو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم عجیب مُفتی مصری درباره اهدای عضو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید