وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آبادغرب تائید نشد

به گزارش وبلاگ بهروز، کیومرث اعظمی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اسلام آبادغرب اظهار کرد: باتوجه به انتشار خبری در شبکه های اجتماعی مبنی بر وجود آثار احتمالی در روستا لرینی آجودانی اسلام آبادغرب، از این محدوده بازدید به عمل آمد و بنا مشاهده شده یک سازه جدیدالاحدات و فاقد هرگونه ارزش معماری بود که براساس شواهد موجود صرفاً محلی است که در میان اهالی منطقه دارای جایگاه اعتقادی است.

وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آبادغرب تائید نشد

او افزود: از این دست سازه ها، نمونه های بسیاری در سراسر استان که عمدتا به شکل سازه های خشکه چین، موسوم به کَلَک وجود دارد که بعضا افرادی از روی باورهای خاص در سال های مختلف اقدام به ساخت بناهایی بر روی این چینه ها کرده اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی اسلام آبادغرب در ادامه بیان کرد: در خصوص منتسب کردن این سازه به عنوان آرامگاه به یکی از حاکمان محلی، فاقد هرگونه سند معتبر است.

او افزود: محدوده قرارگیری این بنا نیز باوجود مساعد بودن شرایط زیست محیطی طی دوران های پیش از تاریخ تا دوران معاصر هیچ گونه داده باستان شناختی دال بر تاریخی - فرهنگی بودن آن مشاهده نمی شود.

اعظمی در سرانجام گفت: در این خبر، اشاره ای به قدمت بالا سنگواره ها شده که مشخصا این فرد معنا سنگواره یا فسیل را ندانسته چون باوجود سخت بودن تاریخ گذاری فسیل ها (به دلیل این که بسترهایی که فسیل ها در آن وجود داشته و در آن ها حفظ شده اند معمولا فاقد عناصر رادیواکتیو مورد نیاز جهت قدمت گذاری رادیومتری هستند) بیش از 100 هزار سال قدمت دارند که تحت تاثیر پدیده سنگ شدگی قرار گرفته اند و ارتباطی به باستان شناسی تاریخی فرهنگی بویژه تاریخ ذکر شده ندارد و تا کنون نیز در این مناطق یافت نشده اند.

چندی پیش برخی ها ادعا کرده بودند ساختمان قدیمی روبروی روستا لرینی آجودانی اسلام آبادغرب با توجه به گورستان های قدیمی منطقه متعلق به آرمگاه مؤسس حکومت کلهرستان ذولفقارخان کلهر است.

ایل کَلهُر بزرگترین ایل کرمانشاه و دومین ایل بزرگ ایران می باشد. مردمان آن کردتبارهستند و به گویش کردی کلهری تکلم می کنند اسلام آبادغرب، ایوان غرب و گیلان غرب پایتخت های اصلی ایل کلهر می باشند. در دانشنامه ایرانیکا به عنوان معتبرترین منبع ایران شناسی، از ایل کلهر به عنوان یکی از بزرگ ترین ایلات کرد نام برده شده است.

کلهرستان نام حکومتی است که کلهرها مقارن با حکومت های صفویه و عثمانی و پس از تسخیر بغداد و تسلط بر بخشی از کردستان، لرستان و سپس تمامی عراق عرب و به فرماندهی ذوالفقارخان کلهر ایجاد نمودند و نام آن را کلهرستان نهادند.

ایرنا

منبع: گردشبان

به "وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آبادغرب تائید نشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجود آرامگاه ذوالفقارخان کلهر در اسلام آبادغرب تائید نشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید