کم خونی فقر آهن چیست و چه علائمی دارد؟

به گزارش وبلاگ بهروز، کم خونی ناشی از فقر آهن زمانی اتفاق می افتد که شما آهن کافی در بدن خود نداشته باشید. بدن شما برای ساختن هموگلوبین، بخشی از گلبول قرمز که اکسیژن را به وسیله خون به تمام قسمت های بدن می رساند، به آهن احتیاج دارد.

کم خونی فقر آهن چیست و چه علائمی دارد؟

کم خونی فقر آهن یک نوع شایع کم خونی است، وضعیتی که در آن خون فاقد گلبول های قرمز سالم کافی است. گلبول های قرمز اکسیژن را به بافت های بدن می رسانند. همانطور که از نام آن پیداست، کم خونی ناشی از فقر آهن به علت کمبود آهن است.

بدون آهن کافی، بدن شما نمی تواند به میزان کافی ماده ای را در گلبول های قرمز فراوری کند که آنها را قادر به حمل اکسیژن (هموگلوبین) می نماید. در نتیجه، کم خونی ناشی از فقر آهن ممکن است شما را خسته و تنگی نفس کند. معمولاً می توانید کم خونی ناشی از فقر آهن را با مکمل آهن اصلاح کنید.

گاهی اوقات آزمایش ها یا درمان های اضافی برای کم خونی فقر آهن لازم است، به خصوص اگر پزشک مشکوک باشد که شما خونریزی داخلی دارید.

علائم کم خونی ناشی از فقر آهن

در ابتدا، کم خونی فقر آهن می تواند آنقدر خفیف باشد که مورد توجه قرار نگیرد. اما با کمبود آهن در بدن و تشدید کم خونی، علائم و نشانه ها تشدید می گردد. علائم و نشانه های کم خونی فقر آهن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خستگی مفرط

ضعف

پوست رنگ پریده

درد قفسه سینه، ضربان قلب سریع یا تنگی نفس

سردرد، سرگیجه یا سبکی سر

دست و پاهای سرد

التهاب یا درد زبان شما

ناخن های شکننده

هوس غیرمعمول برای مواد غیر مغذی مانند یخ، خاک یا نشاسته

کم اشتهایی به خصوص در نوزادان و بچه ها مبتلا به کم خونی فقر آهن

منبع: گردشبان

به "کم خونی فقر آهن چیست و چه علائمی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کم خونی فقر آهن چیست و چه علائمی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید