آیین و رسوم کاشانی ها در ماه رمضان؛ از مراسم هوم بابایی تا هدایای عروسان

به گزارش وبلاگ بهروز، ایرنا زندگی: مردم کاشان در دینداری و اجرای آیین و رسوم مذهبی شهرت بسیاری دارند. آن ها در ماه مبارک رمضان به نظافت خانه و مساجد می فرایند، حلوای نذری برای اهل قبور می پزند و نوعروسان هدایای بسیار می گیرند.

آیین و رسوم کاشانی ها در ماه رمضان؛ از مراسم هوم بابایی تا هدایای عروسان

خانه تکانی توسط دختران

خانه تکانی و نظافت مسجد از مهم ترین برنامه های کاشانی ها برای استقبال از ماه رمضان است. این مراسم در کاشان از سوی دختران جوان انجام می گیرد چرا که آن ها اعتقاد دارند انجام خانه تکانی و نظافت توسط دختران، سرنوشت آن ها برای زندگی مشترک را می سازد. استقبال از ماه مبارک تنها به نظافت خانه و مسجد محدود نمی گردد بلکه شهر، بازار، حمام های عمومی و کاروانسرا ها نیز غبارروبی می شوند.

انداختن کلوخ مسائل در آب

کاشانی ها همانند یزدی ها در آخرین آدینه ماه شعبان مراسم کلوخ اندازون برپا می نمایند. آن ها در این روز خوراک های رنگارنگ تهیه می نمایند و همراه اقوام و نزدیکان به دشت و صحرا، زیارتگاه ها و باغ ها می فرایند و روز را در آنجا سپری می نمایند. علت نام گذاری این روز با سنت اهالی یزد متفاوت است. کاشانی ها آب را روشنایی می دانند به همین جهت، در این روز کلوخی در آن می انداختند تا کلوخ در آن حل گردد، آن ها کلوخ را تمثیلی از مسائل می دانستند و اعتقاد داشتند، همانطور که کلوخ در آن حل می گردد، مسائل نیز حل شدنی است.

برپایی مراسم هوم بابایی

یکی از رسوم دیرینه مردم کاشان در ماه رمضان، آیین هوم بابایی است. این آیین اگرچه رو به فراموشی رفته، اما در بعضی از مناطق کاشان هنوز هم کم و بیش انجام می گردد. در این مراسم که تا نیمه ماه رمضان انجام می گیرد، گروهی از بچه ها و نوجوانان دور هم جمع می شوند و با انتخاب دو نفر به عنوان میدان دار و دیگری صندوق دار، بعد از افطار به در خانه ها می فرایند و با گفتن هوم بابا هوم بابا، اهل خانه را صدا می نمایند تا به آن ها پول یا تنقلات هدیه دهند. میدان دار ها صدای خوشی دارند و اشعار را می خوانند و بچه ها از او پیروی می نمایند.

روایت است که امام حسن (ع) و امام حسین (ع) شب پانزدهم ماه رمضان به در خانه جد بزرگوارشان می رفتند و سوره الضحی را با نوایی خوش قرائت می کردند، آنگاه پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) برای شادی و تشویق آن ها مقداری خوراک به آن عزیزان می دادند.

آیین روزه واکنی

از رسوم جالب در ماه مبارک رمضان در کاشان می توان به رسم روزه واکنی برای عروسان و داماد ها اشاره نمود. طبق این رسم، خانواده عروس در شب دوم ماه رمضان، خانواده داماد را برای افطاری به خانه دعوت می نماید و خانواده ها پیش از افطار، به عروس و داماد هدایایی با عنوان روزه واکنی می دهند.

هدیه های نیمه ماه

مردم کاشان مراسم و هدایایی بسیاری در روز های مختلف ماه مبارک رمضان برای تازه عروسان و داماد ها در نظر دارد. یکی از رسوم مرتبط با تازه عروسان مراسم روز پانزدهم ماه رمضان مصادف با میلاد امام حسن مجتبی (ع) است. در این روز داماد یا خانواده او برای عروس طلا و شیرینی هدیه می آورند. این رسم هنوز در بیشتر مناطق کاشان اجرا می گردد.

از دیگر رسوم رایج در رمضان، هدیه روز بیست و هفتم است. در این روز داماد پارچه و شیرینی به عروس هدیه می دهد. در گذشته اعتقاد بر این بود که عروس باید پارچه را در مسجد میان نماز ظهر و عصر برش بزند و از آب لباسی بدوزد که لباس سفید بختی و سعادت او خواهد بود.

ملاقات اهل قبور در بیست و سوم رمضان

مردم کاشان از میان سه شب قدر، احترام ویژه ای برای شب بیست و سوم قائلند. آن ها در این روز به ملاقات اهل قبور می فرایند. مزار مردگان خود را آب و جارو می نمایند، فاتحه می خوانند، طلب آمرزش برای اموات و حلالیت برای خود می نمایند. در این شب خیرات و نذورات بسیاری برای اهل قبور درست و میان اهالی تقسیم می گردد. حلوا و ترحلوا از مهمترین نذورات این روز است.

برپایی عزای حضرت علی (ع)

مردم کاشان در شب های قدر مراسم عزاداری پر شوری اجرا می نمایند. آنان با راه اندازی هیات های عزاداری، سینه زنی و نخل برداری در تمام شهر به سوگ شهادت حضرت علی (ع) می نشینند و با نوحه خوانی و مراسم تعزیه به عزاداری می پردازند. بسیاری از کاشانی ها در روز بیست و یکم ماه رمضان برای افطار آش رشته می پزند و در بین همسایگان و آشنایان توزیع می نمایند. اغلب خانواده ها در شب های 23 و 27 رمضان که به شب ختم و هفتم امام علی (ع) مشهور است حلوای نذری می پزند و هنگام افطار پخش می نمایند. پخت این حلوا مهارت ویژه ای می خواهد که هنر بانوان کاشانی است.

منبع: برترین ها

به "آیین و رسوم کاشانی ها در ماه رمضان؛ از مراسم هوم بابایی تا هدایای عروسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین و رسوم کاشانی ها در ماه رمضان؛ از مراسم هوم بابایی تا هدایای عروسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید