اظهارات جدید بولتون درباره ترامپ و پشت پرده خروج آمریکا از یک معاهده

به گزارش وبلاگ بهروز، ایسنا نوشت: جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ از رایزنی ها در دولت آمریکا برای از سرگیری آزمایش های اتمی خبر داد.

اظهارات جدید بولتون درباره ترامپ و پشت پرده خروج آمریکا از یک معاهده

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق دولت دونالد ترامپ و از حامیان از سر گیری آزمایش های تسلیحات هسته ای توسط آمریکا به گاردین گفت: مطمئنا بحث از سر گیری آزمایش تسلیحات هسته ای صورت گرفت اما تا زمانی که من در دولت بودم تصمیمی در این مورد اتخاذ نشده است.

در عین حال مخالفتهایی با این امر از جانب برخی از مقامات دولت که معتقد به کفایت کردن آزمایشهای کامپیوتری فعلی برای کلاه کهای آمریکا بوده اند مطرح شد و تا ماه سپتامبر که بولتون از دولت ترامپ خارج شد نیز هیچ تصمیم قطعی برای این مساله اتخاذ نشد.

زمانی که ماه مه در نشستی در کاخ سفید بحث انجام اولین آزمایش هسته ای زیرزمینی آمریکا بعد از حدودا سه دهه مطرح شد، اعتراض شدیدی از جانب حامیان کنترل تسلیحات به این بحث اجرا شده و دموکراتهای کنگره نیز یک اصلاحیه برای قانون بودجه نظامی 2021 برای جلوگیری از اختصاص بودجه برای یک چنین آزمایشی مطرح کردند.

بولتون که چند وقت پیش انتشار کتابش درباره دوران خدمتش در دولت ترامپ تحت عنوان اتاقی که در آن رخ داد، بسیار جنجالی شد، گفت، در دورانی که او از آوریل 2018 تا سپتامبر 2019 مشاور امنیت ملی دولت ترامپ موضوع آزمایشات هسته ای به طور کلی در چند موقعیت مورد بحث قرار گرفت. با این حال این بحثها حالت عملیاتی پیدا نکرد چرا که اولویت او این بود که آمریکا را از معاهده کنترل تسلیحاتی موسوم به سلاح های هسته ای میانبرد خارج کند.

بولتون شرح داد که برای پس دریافت امضای آمریکا از پای معاهده منع جامع آزمایش هسته ای و هموار کردن راه برای از سر گیری آزمایش های هسته ای آمریکا در صورتی که همچنان در کاخ سفید حضور داشت، برنامه ریزی می کرد.

یک مقام ارشد به واشنگتن پست گفت، انگیزه از سرگیری این آزمایشات هسته ای که در یک نشست معاونان در ماه مه مورد استناد قرار گرفت تحت فشار قرار دادن چین و روسیه برای ورود به یک مذاکرات سه جانبه کنترل تسلیحات بوده است.

بولتون خاطر نشان کرد: من هرگز چنین استدلالی نداشته ام و تردید دارم که در این مورد اهرم زیادی به وجود بیاید.

استدلال او برای از سرگیری آزمایش های زیرزمینی توسط آمریکا اطمینان حاصل کردن از پایداری و قابل اعتماد بودن هزاران کلاهک موجود در زرادخانه هسته ای آمریکا بوده است.

جان بولتون گفت: ما کاملا از تاثیر فرسایش بر قابل اعتماد بودن و امنیت و ایمنی کلاهکهای هسته ای خبر نداریم. بنا براین این کار چیزی است که ما در قبال معتبر بودن عامل بازدارندگی به آن نیاز داریم.

وی ادامه داد: من درباره دست زدن به آزمایش در سطح گسترده صحبت نمی کنم. من مطمئنا درباره آزمایش های اتمسفری صحبت نمی کنم. اما یک بار یک فرمانده ارتش به من اینگونه گفت که داشتن 5000 کلاهک هسته ای مثل داشتن 5000 تویوتا در یک گاراژ است. شما میخواهید مطمئن باشید این خودروها وقتی سوئیچ آنها را بچرخانید برای نخستین بار بتوانند کار کنند. چون اگر که کار نکنند ابدا دیگر کار نخواهند کرد.

مارشال بیلینگسلیا، فرستاده جدید امور کنترل تسلیحات در دولت آمریکا روز سه شنبه به سنا گفت:اگر ما دلیل لازم را برای حفظ قابلیت انجام آزمایشات هسته ای را ببینیم این کار را خواهیم کرد. اما او گفت در مقطع فعلی دلیلی برای چنین آزمایشاتی نمی بیند.

بولتون تصدیق کرد که چند مقام در دولت ترامپ در برابر مساله آزمایش هسته ای مقاومت نشان دادند.

وی گفت: من فکر می کنم افراد متفاوت دیدگاه های متفاوت دارند.

نوادای آمریکا جایی است که این کشور معمولا در آن آزمایش های هسته ای خود را انجام داده و بعد از گزارش ها درباره بحث در خصوص از سرگیری آزمایشات هسته ای در نشست ماه مه، مخالفتهای شدیدی با این بحث از سوی مقام های نوادا صورت گرفت. از زمان انجام آخرین آزمایش هسته ای آمریکا در 1992 شهر لاس وگاس در این ایالت به میزان چشمگیری بزرگتر شده و خیلی بیشتر از قبل به مکان تست سلاح های هسته ای نزدیکی پیدا کرده است. با این حال بولتون گفت که مخالفت محلی ها با از سرگیری آزمایش های هسته ای یک مانع غیرقابل برداشتن نیست.

او گفت: من فکر می کنم گزینه های زیادی در خصوص مکان آزمایش هست. همچنین به خاطر داشته باشیم که ما داریم درباره آزمایش های زیرزمینی حرف می زنیم. صحبت از این نیست که وقتی در لاس وگاس راه بروی احساس کنی که زمین زیرپایت تکان می خورد.

بولتون این ادعا را تکرار کرد که روسها، چینی ها و شاید دیگران به طور محرمانه آزمایشهای با قدرت انفجاری پایین انجام می دهند و بنا بر این سطحی از آزمایشات می تواند به سادگی ما را در یک زمین بازی صافتر همراه با دیگر قدرت های هسته ای قرار دهد.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "اظهارات جدید بولتون درباره ترامپ و پشت پرده خروج آمریکا از یک معاهده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اظهارات جدید بولتون درباره ترامپ و پشت پرده خروج آمریکا از یک معاهده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید