بزل ساعت چیست؟ 8 مورد از انواع اصلی آن را بشناسید

به گزارش وبلاگ بهروز، آیا تا به حال نام بزل ساعت به گوشتان خورده است؟ آیا می دانید کاربرد آن چیست و نحوه انتخاب کردن آن به چه صورت است؟ آیا اصلا وجود آن در یک ساعت مچی لازم است یا خیر؟ در ادامه این مقاله با مجله خبرنگاران همراه شوید تا با بزل ساعت و انواع مختلف آن بیشتر آشنا شوید.

بزل ساعت چیست؟ 8 مورد از انواع اصلی آن را بشناسید
  • چرا باید ساعت مچی را همراه با گارانتی معتبر بخرید؟

بزل ساعت (Watch Bezel) چیست؟

بزل یا قاب ساعت، در واقع همان حلقه بالایی روی ساعت است که کریستال ساعت را احاطه می نماید. بعضی مدل های بزل می توانند روی ساعت بچسبند یا پیچ شوند، بعضی به صورت ثابت می مانند و بعضی نیز در یک یا دو جهت می توانند بچرخند. همه ساعت ها به نوعی دارای بزل هستند؛ این بزل می تواند یک حلقه نازک دور کریستال ساعت باشد یا یک تکه سرامیکی باشد که صفحه ساعت را نگه می دارد.

به طور کلی، انواع مختلفی از بزل ها وجود دارد که هر کدام از آن ها عملکرد و ویژگی مخصوص خود را دارند. بزل ها معمولا نقش تزئینی برای ساعت ندارد و برای انجام یک کار خاص طراحی شده اند. اگر دوست دارید با انواع و عملکرد مختلف بزل های ساعت آشنا شوید، به خواندن ادامه دهید.

تاریخچه مختصری از بزل ساعت

سازندگان ساعت در دهه 1950، به این نتیجه رسیدند که بزل ساعت می تواند باعث بهتر شدن عملکرد ساعت گردد، بدون اینکه در موومنت و حرکت آن تاثیر بگذارد یا آن را پیچیده کند. بزل های فنی از دهه 1930 روی ساعت ها وجود داشت؛ اگر به طور جزئی بخواهیم بگوییم، رولکس یک بزل چرخشی روی ساعت کمیاب و ضد آب Zero-graph خود گذاشت. از آن موقع به بعد، وجود یک بزل چرخشی تبدیل به یک ویژگی اصلی برای همه ساعت های مقاوم در برابر آب شد.

یکی دیگر از برندهای ساعت که در استفاده از بزل در ساعت های خود پیش قدم شد، Longiness است که تصمیم گرفت از بزل هایی که دارای مقیاس اندازه گیری بودند در ساعت های خود استفاده کند.

  • موومنت ساعت چیست؟ عملکرد، انواع و تفاوت آن ها

انواع مختلف بزل ها در ساعت

بزل یک قسمت ساده اما بسیار موثر و کاربردی در ساعت است که به شما امکان انجام کارهای زیادی را می دهد. برای مثال شما با یاری آن می توانید مدت زمانی که زیر آب هستید را اندازه گیری کنید یا میانگین سرعت یک موتور سیکلت را محاسبه کنید! از اندازه گیری اندازه سوخت گرفته تا برآورد فاصله آتشی که به سمت شما می آید و نشان دادن ساعت محلی در ژاپن، همه و همه از ویژگی های یک بزل هستند.

1. بزل های غواصی (Diving Bezels)

یکی از شناخته شده ترین بزل ها، بزل های غواصی هستند. هدف و کاربرد اصلی یک بزل غواصی، این است که مدت زمانی که شما در زیر آب سپری می کنید را به طور دقیق اندازه گیری کنید. از آن جایی که پوشرهای کرونوگراف، مقاومت ساعت در برابر آب را به خطر می اندازند، این راه چاره به شما یاری می نماید تا بدون نگرانی در زیر آب بتوانید زمان را اندازه بگیرید. با این حال، دو روش مختلف برای استفاده از بزل غواصی به عنوان تایمر وجود دارد؛ روش آسان یا شمارشی و روش دشوارتر که شمارش معکوس نیز نامیده می گردد. در ادامه این دو روش را آنالیز خواهیم کرد.

بزل شمارشی (Count Up Bezel)

این بزل را علاوه بر ساعت های غواصی می توانید در ساعت های ورزشی نیز پیدا کنید. مقیاس اندازه گیری در این قاب بین صفر تا 60 دقیقه است که با صفحه اصلی ساعت هماهنگ شده است. در موقعیت ساعت 12 معمولا یک نشانگر مثلثی یا الماسی شکل وجود دارد و اغلب نورانی است. با ساعتی که دارای بزل شمارشی باشد، شما می توانید تا یک ساعت را ردیابی کنید. نحوه استفاده از آن بسیار راحت است؛ فقط کافی است نشانگر را با عقربه دقیقه تراز کنید و ببینید در یک ساعت چه قدر زمان گذشته است.

بزل شمارش معکوس (Countdown Bezel)

این نوع بزل عملکرد مشابهی نسبت به بزل شمارشی دارد؛ یعنی به عنوان تایمر برای اندازه گیری زمان در غواصی استفاده می گردد. تنها تفاوت بزل شمارش معکوس این است که به جای شمارش به سمت بالا، از 60 به صفر شمارش معکوس را انجام می دهد. این مدل بزل روش سنتی تری دارد و برای غواصی بیشتر پیشنهاد می گردد. این مدل بزل در ساعت های خلبانی و نظامی نیز استفاده می گردد. استفاده از این بزل بسیار ساده است؛ برای این کار کافی است قاب را بچرخانید تا زمان به جای مانده روی عقربه اختصاصی تنظیم گردد. هنگامی که عقربه به صفر برسد، رویداد مورد نظر شما رخ خواهد داد.

2. بزل GMT

بزل GMT، نشانگر زمان جهانی یا زمان دوگانه، یک همراه ارزشمند و ضروری برای شما در سفر خواهد بود که استفاده از آن نیز بسیار راحت است. این بزل به طور همزمان می تواند زمان را در دو یا سه منطقه زمانی مختلف نشان دهد. این بزل در ساعت های GMT استفاده می گردد؛ این ساعت ها به شما یاری می نمایند تا بتوانید به طور همزمان از ساعت محلی چندین منطقه زمانی مختلف باخبر شوید. یکی دیگر از ویژگی های ساعت های GMT این است که یک عقربه اضافه تر به نام عقربه GMT دارند که خواندن ساعت در منطقه ها زمانی دیگر را برایتان راحت تر می نماید.

3. بزل سرعت سنج (Tachymeter Bezel)

سرعت سنج یکی از کارآمدترین بزل هاست که می توانید آن را روی بزل یا صفحه ساعت بسیاری از ساعت های کورنوگراف مشاهده کنید. کاربرد اصلی سرعت سنج، اندازه گیری سرعت جسمی است که در یک فاصله ثابت حرکت می نماید. بعلاوه از آن برای اندازه گیری هرچیزی که ممکن است کمتر از یک دقیقه طول بکشد نیز استفاده کرد. از این نوع بزل معمولا برای محاسبه سرعت ماشین یا موتور استفاده می گردد. برای استفاده از آن ضروری است که قبل از حرکت، بزل را روی صفر اندازه کنید؛ سپس با چک کردن بزل می توانید سرعتتان را آنالیز کنید.

4. بزل نبض سنج (Pulsometer Bezel)

اگر به ساعت های هوشمند علاقه ای ندارید و در عین حال دوست دارید ساعت شما ویژگی اندازه گیری ضربان قلب را داشته باشد، این نوع بزل مناسب شما خواهد بود. این نوع ساعت در بین پرستاران و سایر پرسنل پزشکی بسیار محبوب است. معمولا نبض سنج را روی صفحه اصلی ساعت می توانید ببینید. یک نسخه متفاوت با نبض سنج، بزل آسم سنج یا Asthmometer است که به یاری آن می توانید اندازه تنفس در دقیقه را اندازه گیری کنید. این نوع بزل در بین ورزشکاران نیز پرطرفدار است.

5. بزل تله متر (Telemeter Bezel)

بزل تله متر تقریبا شبیه به بزل تکی متر است و مانند بزل تکی متر و نبض سنج همراه با کورنوگراف کار می نماید. بزل تله متر برای محاسبه مسافت اجسام تا فواصل دور استفاده می گردد. یکی از بیشترین کاربردهای بزل تله متر برای محاسبه برد آتش و فاصله برخورد صاعقه است. اغلب اوقات عملکرد تله متر را به جای بخشی از بزل روی صفحه نمایش ساعت خواهید دید.

6. بزل قطب نما (Compass Bezel)

همان طور که از نامش پیداست، این بزل نوعی قاب است که روی آن یک قطب نما قرار گرفته است. استفاده از این نوع بزل ها بسیار ساده و راحت است؛ زیرا روی آن حروفی وجود دارد که به شما یاری می نماید تا به راحتی بتوانید جهت ها را دنبال کنید. این نوع بزل ها در بین کسانی که به کوه نوردی و فضای باز علاقه دارند بسیار محبوب هستند.

7. بزل اعشاری (Decimal Bezel)

بزل اعشاری، معمولا به وسیله دانشمندان و مهندسان و در عملیات زمان بندی صنعتی و علمی استفاده می گردد. این نوع بزل به ردیابی زمان یاری می نماید و مقیاس روی آن به 100 قسمت تقسیم شده است که به شما این امکان را می دهد تا زمان را به اندازه اعشاری تبدیل کنید. بزل های اعشاری معمولا برای راحت تر بودن همراه با کورنوگراف کار می نمایند.

8. قانون اسلاید (Slide Rule)

مقام پیچیده ترین و قدرتمندترین نوع بزل را می توانیم به Slide Rule اختصاص دهیم. Slide Rule می تواند در ابتدا کمی برای شما ترسناک به نظر برسد و شبیه به اعداد و خطوط به هم ریخته دیده گردد؛ اما با این حال، این بزل بسیار جالب بوده و شما با استفاده از حلقه های درونی و بیرونی آن می توانید محاسبات خود را انجام دهید.

برایتلینگ اولین شرکتی بود که در مدل Navitimer سال 1952 از این نوع بزل استفاده کرد. Navitimer از مدل مشهور Chronomat که به شکلی ویژه برای یاری به ناوبری در هواپیماها ساخته شده بود، الهام گرفته بود. این بزل در واقع یک پردازشگر پیچیده روی مچ بود که به دو مقیاس لگاریتمی مجهز شده بود و هر کسی با اندک دانسته های ریاضی می توانست بینهایت محاسبه پیچیده را به یاری آن ها انجام دهد.

بزل اولیه Slide Rule سه جز اصلی مورد احتیاج برای خلبان ها را دارا بود: STAT برای محاسبه مایل استاندارد، KM برای کیلومتر و NAUT برای محاسبه مایل دریایی که به خلبان ها اجازه می داد اندازه مصرف سوخت، سرعت، زمان، فاصله، تبدیل مایل به کیلومتر و انبوهی از محاسبات دیگر را انجام دهند.

در حال حاضر بزل های Slide Rule در زندگی امروز ما تقریبا به تاریخ پیوسته اند؛ زیرا استفاده از آن ها احتیاجمند تمرکز و دقت و علاقه به یادگیری است. با این حال، محاسبات ساده ای مانند ضرب و تقسیم به راحتی به یاری این بزل انجام می گردد و می توان از آن ها به جای یک ماشین حساب آنالوگ ساده استفاده کرد.

تفاوت بزل سرامیکی و آلومینیومی

در سال 2005، اولین بزل سرامیکی در ساعت رولکس دیده شد. امروزه تقریبا در تمام ساعت های رولکس که دارای بزل چرخشی هستند، این یک ویژگی استاندارد محسوب می گردد. این بزل های سرامیکی جایگزین بزل های آلومینیومی و همیشگی شدند. در ادامه همراه باشید تا این دو جنس از بزل را آنالیز کنیم.

بزل های آلومینیومی

بزل های آلومینیومی قیمت کمتری دارند و در صورت خراب شدن به راحتی جایگزین می شوند. اما از دلایلی که رولکس بزل های سرامیکی را جایگزین آلومینیوم کرد، می توان به محو شدن رنگ آلومینیوم به مرور زمان و امکان ایجاد خراش روی آن بود. بزل های آلومینیومی به تدریج زمان و بعلاوه بر اثر عواملی مانند نور خورشید، اصطکاک و اسیدهای آب شور رنگ خود را از دست می دادند. در حالی که کلکسیونرها به داشتن ساعت های قدیمی و رنگ و رو رفته علاقه دارند، اما این اتفاق با هدف اصلی رولکس که ساخت ساعت های ماندگار و بادوام بود، همخوانی نداشت.

بزل های سرامیکی

به گفته رولکس، بهترین ویژگی بزل های سرامیکی نسبت به آلومینیومی، طول عمر و دوام بیشتر آن هاست. سرامیک مانند آلومینیوم در اثر زمان محو نمی گردد؛ بنابراین تا سال های سال درخشندگی خود را حفظ می نماید. البته اگر بدی های آن را نیز در نظر بگیریم، بزل های سرامیکی اگر روی زمین بیفتند به راحتی ممکن است بشنمایند و باید بدانید که تعویض کردن آن خیلی راحت نیست و هزینه بالایی هم دارد؛ اما اگر به استایل شیک تر و خاص تر از ساعت ها علاقه دارید، قطعا بزل های سرامیکی انتخاب مناسبی برای شما هستند.

حرف آخر

بزل های ساعت از اولین معرفی خود در سال 1930 تا به الان بسیار پیشرفت نموده اند و مورد توجه قرار گرفته اند. بزل ها از قطعات ساده تبدیل به یکی از ویژگی های پیچیده در ساعت های لوکس امروزی شدند. در این مقاله با 8 مدل اصلی بزل های ساعت آشنا شدید؛ حالا با این دانش می توانید به راحتی ساعت مورد احتیاجتان را پیدا نموده و از آن لذت ببرید.

منابع: MonochromeWatches, Bespokeunit, Whichwatchnext, Millenarywatches

منبع: دیجی استایل

به "بزل ساعت چیست؟ 8 مورد از انواع اصلی آن را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزل ساعت چیست؟ 8 مورد از انواع اصلی آن را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید