حیوانات منقرض شده در 100 سال اخیر

به گزارش وبلاگ بهروز، انسان ها از گذشته تا به حال با شکار بیش از حد، تغییرات زیست محیطی و … دلیل اصلی انقراض حیوانات زیادی بوده اند و حال هم بسیاری از حیوانات را در خطر انقراض قرار داده اند. در این مطلب چند گونه از حیوانات منقرض شده در 100 سال اخیر را معرفی می کنیم.

حیوانات منقرض شده در 100 سال اخیر

1. گرگ یا ببر تنامانی Thylacine

گرگ تنامانی پستانداری کیسه دار و گوشت خوار بومی جزیره تنامانی، سرزمین اصلی استرالیا و پاپوآ گینه نو بود که در قرن بیستم منقرض شد. گرگ تنامانی برخلاف حیواناتی همانند گرگ و ببر مهاجم نبود و نمی توانست همانند یک ببر انسان را از پا دربیاورد. این حیوان در تاریکی شب ها به شکار می رفت و اغلب از موجوداتی نظیر جوندگان و حیواناتی همانند کانگوروها تغذیه می کرد. ورود سگ ها به این سرزمین، شکار بی رویه، شیوع بیماری همانند هاری و تخریب زیستگاه از دلایل اصلی انقراض این حیوان بود.

آخرین گرگ تنامانی شناخته شده در سال 1933 در جزیره تنامانی زنده گیری شد و در سال 1936 در باغ وحش هوبرت جان سپرد. هرچند که دانشمندان سعی دارند با استفاده از DNA موجود در نمونه ای که از سال 1866 در الکل به جای مانده است این موجود را دوباره متولد کنند اما تا به حال پیروز نبوده اند.

ببر تنامانیببر تنامانی

2.کوآگا quagga

کواگا زیرگونه ای از گورخر دشتی بود که در حدود 120 سال پیش به صورت گله های عظیم در دشت های آفریقا به صورت ازادانه می زیست و شباهت زیادی به گورخر معمولی داشت با این تفاوت که کواگا راه های کمتری بر روی پوست خود داشت و قسمت کمر به پایین بدن انها فاقد راه راه سیاه رنگ بود و انها را همانند اسب جلوه می داد.

کواگاهای زیادی برای بهره گیری از گوشت و پوستشان شکار و کشته شدند تا حدی که به مرز انقراض رسیدند تا اینکه در دهه 1830 کوآگاها را از آفریقا به اروپا بردند و با رام کردن از آن ها برای کشیدن کالسکه بهره می گرفتند.

آخرین کوآگا وحشی در سال 1878 در باغ وحش آمستردام هلند جان سپرد و نسل این حیوان منقرض شد. در چند سال گذشته دانشمندان سعی دارند گورخرهایی با نقش و نگاره های مشابه کوآگا پرورش دهند تا شاید کوآگاها روزی به آفریقا بازگردند.

کوآگاکوآگا

3. ببر مازندران Caspian tiger

ببر مازندران با نام های دیگری همانند ببر خزر، ببرِ ایرانی، ببرِ هیرکانی و ببر تورانی یکی از زیرگونه های ببر بود که در ناحیه گسترده ای از غرب چین تا سواحل دریای سیاه شامل آسیای میانه، قفقاز و شمال ایران زندگی می کرد و حدود نیم قرن پیش در ایران منقرض شد.

تخریب زیستگاه، شکار بی رویه و مسموم کردن لاشه حیواناتی که ببرها از آن تغذیه می کردند از جمله مهمترین دلایل انقراض همیشگی این حیوان در دهه 1330 در ایران نام شده است. شواهد حاکی از آن است که آخرین ببر مازندران در پارک ملی گلستان شکار شد. متاسفانه حتی یک نمونه هم از این جانور نه تنها در همارها و بوته زارهای منطقه ها جنگلی خزر بلکه حتی در باغ وحش های سرتاسر دنیا باقی نمانده است.

محققانی با حمایت صندوق دنیای حیات وحش می خواهند با استفاده از ببر سیبری و خویشاوند نزدیکش، ببر مازندران را به زندگی بازگردانند.

ببر مازندران

در خارج از ایران هم روسیه ناحیه هایی شامل بخشی از روسیه، مغولستان، قزاقستان، افغانستان و دیگر کشورهای آسیای میانه را مسکونی کرد و به همین خاطر بخش های جنگلی این نواحی به سرعت تبدیل به زمین کشاورزی شد. همین امر باعث نزدیک شدن انسان ها به زیستگاه این حیوان شد و در این میان شکارچیان برای تفریح شروع به شکار این حیوان کردند. نظامیان هم با هدف تفریح و آموزش تعداد زیادی از این حیوان را شکار و از بین بردند. تعداد زیادی از گراز های منطقه هم که طعمه این حیوان بودند در اوائل قرن بیستم به دلیل بیماری، شکار و حوادث طبیعی از بین رفتند.

ببر مازندران

4. کرگدن سیاه غربی western black rhinoceros

کرگدن سیاه غربی نام یک زیرگونه از گونه کرگدن سیاه است که حدود 7 تا 8 میلیون سال پیش تا سال 2006 در افریقا می زیستند. هرچند که بین سال های 1970 تا 1992 جمعیت این گونه تا 96 درصد کاهش پیدا کرد و در نهایت در سال 2006 اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست IUCN کرگدن سیاه غربی را به لیست حیوانات منقرض شده اضافه نمود. از مهمترین دلایل انقراض این حیوان تخریب زیستگاه بخاطر کشاورزی و شکار بیش از حد انها بخاطر تجارت شاخ هایشان بود .

کرگدن سیاه غربی

5. شیر دریایی ژاپنی Zalophus japonicus

شیر دریایی ژاپنی نام یک گونه از سرده فزون تاج است که در سال 1970 منقرض شده اند. بیش از سه هزار شیر دریایی ژاپنی در طول قرن بیستم بخاطر تجارت پوست (در کل قسمت های مصرفی بدنشان) و استفاده در سیرک شکار و اسیر شدند. البته زیست شناسان دریایی، جنگ دنیای دوم را مقصر اصلی نابودی زیستگاه طبیعی این شیر دریایی می دانند.

شیر دریایی ژاپنیشیر دریایی ژاپنی

6. والابی دم سوزنی کرس سنت Onychogalea lunata

والابی دم سوزنی کرس سنت نام یک گونه منقرض شده از سرده والابی دم سوزنی از مارپیال (حدودا) با وزن 3.5 kg بودند که در چمنزارها و بوته زارها و منطقه ها جنگلی جنوب غربی و مرکزی استرالیا می زیستند. والابی ها عادت های همانند خرگوش داشتند و با شندیدن کوچکترین صدا فرار میکردند اما بخاطر اندامی که داشتند سریع دویدن برای انها بسیار مشکل بود و به راحتی شکار حیوانات دیگر (روباه قرمز) و انسان ها می شدند. بسیاری از والابی ها از طریق مهاجران جنوب غربی استرالیا برای تهیه غذا شکار شدند تا حدی که این گونه در سال 1956 منقرض شد.

والابی دم سوزنی کرس سنت

7. گوام روباه پرنده Guam flying fox

گوام حیوانی کوچک حدود 15 سانتی متر شبیه به خفاش بود که از میوه ها و گل ها و برگ درختان تغذیه می کرد و از نظر ظاهری بسیار شبیه به روباه بود و در گوام جزیره ماریانا می زیست. این حیوان به دلیل تغییر زیستگاه و شکار بیش از حد از طریق انسان ها (برای تهیه غذا) و حیواناتی همانند مار های درختی در سال 1968 منقرض شد.

گوام روباه پرنده

8. سمندر دریاچه یوونان yunnan lake newt

سمندر دریاچه یوونان یک گونه منقرض شده از سرده سمندرک های آتش دل است. این سمندر ها در نزدیکی دریاچه ها و چشمه های اب های شیرین یوونان چین می زیستند که به دلیل الودگی اب، تخریب زیستگاه، پرورش گونه های ماهی متنوع، اردک و … در سال 1979 از بین رفته و دیگر مشاهده نشدند و به لیست حیوانات منقرض شده اضافه شدند.

سمندر دریاچه یوونان

9. قورباغه طلایی Golden toad

قورباغه طلایی اب شیرین در سال 1966 در منطقه جنگلی کوچکی در کاستاریکا کشف شدند و حدودا 5 سانتی متر عرض داشتند. این گونه به دلیل تغییرات اب و هوا ، گرم شدن زمین و الودگی اب از طریق انسان ها در سال 1989 منقرض شد.

قورباغه طلایی

10.لاک پشت جزیره پینتا Pinta giant tortoise

لاک پشت پینتا ، گونه ای از لاک پشت گالاپاگوس بومی جزیره Pinta اکوادور بود که آخرین نوع ان تقریباً یک قرن عمر داشت و در ژوئن 2012 در پارک ملی گالاپاگوس درگذشت. با مرگ اخرین لاک پشت پینتا نسل این لاک پشت هم منقرض شد. دلایل اصلی منقرض شدن این حیوان شکار بیش از حد از طریق تجار، کاوشگران و دریا نوردان بود. این لاک پشتان از طریق دریانوردان قرن نوزدهم برای تهیه غذا در کشتی شکار می شدند و ماهیگیران قرن بیستم هم به حدی به شکار انها ادامه دادند که این امر باعث کاهش و انقراض انها شد.

اک پشت جزیره پینتا

11. اهوی شومبورگ Rucervus schomburgki

اهوی شامبورگ اهوی بومی تایلند بود که در سال 1938 منقرض شد. دلیل نام المانی شومبورگ نام گذاری این حیوان طبق نام کاشف این گونه بوده است. دلیل انقراض این حیوان شکار بیش از حد از طریق انسان ها، ببرها، پلنگ های بومی و همچنین از بین بردن محل زندگی این حیوان همانند چمنزارها و باتلاق ها به دلیل کشت برنج بود. تنها چیزی که از این حیوان به جای مانده است یک سر خشک شده در موزه تاریخ طبیعی پاریس است. هرچند که ادعا می شود این حیوان هنوز منقرض نشده است اما کسی نتوانسته است ثابت کند. اهوی شومبورگ در سال 2006 به طور رسمی در لیست حیوانات منقرض شده IUCN قرار گرفت.

اهوی شومبورگاهوی شومبورگ

12. ببر جاوه Panthera tigris javan

ببرهای جاوه دومین ببرهای کوچک دنیا بودند که تا سال 1982 میلادی در جزیره جاوه کشور اندونزی زندگی می کردند. در قرن نوزده با پیشرفت اندونزی تعداد زیادی از این ببرها با از بین رفتن زیستگاهشان به دلیل توسعه کشاورزی از بین رفتند. تعداد زیاد دیگری هم از طریق بومیان و شکارچیان شکار می شدند تا حدی که در دهه 1950 تنها 20 ببر جاوه در دنیا به جای مانده بود. طبق نظرات مختلف اخرین ببر جاوه در سال 1980 مشاهده شده است اما دقیقا معین نیست با این حال این حیوان همراه با ببر بالی در سال 2003 در لیست حیوانت منقرض شده IUCN قرار گرفت.

ببر جاوهببر جاوهمنبع: هفت گنج

به "حیوانات منقرض شده در 100 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات منقرض شده در 100 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید