راهنمای خرید اسکیت برد؛ از مبتدی تا حرفه ای

به گزارش وبلاگ بهروز، اسکیت برد از وسایل مجذوب کننده و مهیج ورزشی است که هواداران بسیاری، به ویژه در بین بچه ها و نوجوانان دارد. تجربه لذت رهایی و گشت وگذار با این تخته چرخ دار، واقعاً مجذوب کننده و فراموش نشدنی است. اگر تصمیم گرفته اید که به جرگه اسکیت بازها بپیوندید، قبل از خرید اسکیت برد باید نکاتی را بدانید. در این مطلب از خبرنگاران مگ، از نکات مهم انتخاب و خرید اسکیت برد به شما خواهیم گفت.

راهنمای خرید اسکیت برد؛ از مبتدی تا حرفه ای

چه سبکی از اسکیت سواری را می خواهید دنبال کنید؟

اجزای اصلی یک اسکیت برد شامل تخته، چرخ، تراک یا همان تیغه چرخ و بلبرینگ هستند. اولین قدم برای خرید اسکیت برد، تعیین کردن هدف شما از انجام این ورزش مجذوب کننده است تا نوع اسیکت بردی که لازم دارید، تعیین گردد. اسکیت برد انواع مختلفی دارد و برخلاف ظاهرش، کارایی آن ها یکسان نیست. اسکیت برد معمولی، لانگ بردها و کروز از انواع مختلف این تخته های چرخ دار هستند. علاقه شما به نوع استفاده از این وسیله، شما را در انتخاب مدل آن هدایت می نماید. اگر می خواهید با اسکیت برد در پارک و پیست مخصوص هیجان را تجربه کنید، انتخابتان با زمان گشت وگذار در خیابان متفاوت خواهد بود. بعلاوه اگر برای کودک خردسال در پی اسکیت برد هستید، شرایط انتخاب تان با یک فرد عظیمسال متفاوت خواهد بود.

اسکیت برد معمولی

اسکت برد معمولی از پر فروش ترین نوع اسکیت به منظور اجرای حرکات نمایشی است. برآمدگی از ویژگی اصلی اسکیت بردهای معمولی است و دو برآمدگی در هر دو سر اسکیت دیده می گردد.

لانگ برد

همان طور که از نام این سبک تعیین است، لانگ برد بلندترین مدل اسکیت است. در میان انواع مختلف لانگ برد، انتخاب های فراوانی برای حرفه ای ها وجود دارد و از این اسکیت برای حرکت در مسیرهای ناهوار استفاده می گردد. سرعت لانگ برد چشمگیر است و در عین حال با این نوع اسکیت برد می توانید تعادل خودتان را به خوبی حفظ کنید. سنگینی وزن و عظیمی ابعاد لانگ برد باعت شده است تا حمل آن تقریباً سخت گردد. این سنگینی و عظیمی، امکان تغییر ناگهانی سرعت را در حرکت با لانگ برد ناممکن نموده است.

اسکیت کروز

کروزها در میان انواع اسکیت بردها کاربرد وسیله نقلیه دارند و برای گشت زنی در خیابان یکی از برترین سبک های اسکیت برد هستند. حمل کروزها بسیار راحت تر و سبک تر نسبت به انواع دیگر است. این نوع تخته ها از اسکیت بردهای معمولی کمی بلندتر و از لانگ برد کوتاه تر هستند و در برخی از مدل های آن، قسمت برآمدگی حذف شده است. برای چرخ ها هم شرایط به همین شکل است و از چرخ های لانگ برد کوچک تر و از اسکیت های معمولی عظیم تر هستند.

شتاب بالا و در عین حال تعادل و راحتی از ویژگی های استفاده از کروز هستند. چرخ های نرم کروز برای رفت وآمد در مسیرهای همانند خیابان مناسب هستند و برای اجرای حرکات نمایشی انتخاب خوبی نیستند.

اولین خرید اسکیت برد

خرید اولین اسکیت برد بسیار مجذوب کننده و هیجان انگیز است و حتی بعد از حرفه ای شدن در اسکیت سواری، خاطره اولین خرید و اشتیاق آن لحظه در ذهنتان می ماند. بدون شک شما در حد بودجه ای که دارید، در پی یک اسکیت درجه یک هستید تا برترین آغاز را داشته باشید. هرچه بیشتر عاشق اولین اسکیت بردتان باشید، بیشتر با آن تمرین می کنید و در نتیجه پیشرفت چشمگیری خواهید داشت و وقت بیشتری را صرف اسیکت سواری خواهید کرد. برای خرید اسکیت برد عوامل مختلفی در هنگام انتخاب مؤثر هستند. بیایید نگاهی به مهم ترین عوامل مؤثر در انتخاب میان اسکیت های موجود در بازار بیندازیم.

اسکیت برد کامل یا مونتاژی؟

اسکیت برد کامل به اسکیتی گفته می گردد که تمام اجزای آن به هم متصل هستند و به محض خرید می توانید از آن بهره ببرید. اما در مقابل می توانید قطعات اسکیت را سفارش دهید , آنچه را که دوست دارید خودتان مونتاژ کنید. تخته، چرخ ها، چسب روکش، تراک یا همان تیغه بین چرخ ها و… قسمت های اصلی یک اسکیت برد هستند.

پهنای اسکیت برد

دقت به عرض تخته اسکیت یکی از مهم ترین نکاتی است که قبل از خرید باید به آن توجه کنید. پهنای تخته، رابطه ای مستقیم با حرکاتی دارد که قصد دارید با اسکیت برد اجرا کنید. بعلاوه مقدار پهنای تخته اسکیت برد، بر مقدار تسلط شما بر اجرای حرکات نمایشی مؤثر خواهد بود و راز موفقیت در اسکیت سواری، حفظ ثبات و تعادل است. عرض تخته اسکیت برای کودک، نوجوان و عظیمسال می تواند متفاوت باشد. بنابراین در هنگام خرید آنلاین بهتر است به تناسب مقدار عرض و سن فرد دقت بسیاری داشته باشید.

یک تخته پهن به شما اعتماد به نفس بیشتری در حفظ تعادل می دهد و بنابراین توجه به این امر برای مبتدیان باید در الویت باشد. برای شما که تازه آغاز نموده اید، بهتر است عرض تخته در حدود 20 سانتیمتر باشد. اما اگر بخواهیم یک تعریف کلی از تناسب عرض تخته با سن اسکیت سوار داشته باشیم، باید برای بچه ها پنج سال یا کوچک تر، تقریباً 16 تا 18 سانتیمتر، برای 6 تا 8 سال بین 18 تا 20 سانتیمتر، برای بچه ها 9 تا 12 سال از 19 تا 20 سانتیمتر و برای سنین 13 سال به بالا، تخته های عریض تر با مقدار های عظیم تر به مقدار 20 سانتیمتر را انتخاب کنید.

نکته: سایز پا ربطی به عرض اسکیت ندارد و اگر پاهای عظیمی دارید، علتی برای انتخاب اسکیت برد عریض نیست. البته اگر سایز پای شما با یک بسکتبالیست قد بلند برابری می نماید، دیگر شرایط فرق می نماید و باید به سراغ اسکیت پهن تر بروید. زیرا بدون شک در این حالت شما وزن بالایی دارید که در مقدار عرض تخته مؤثر است.

طول اسکیت برد

اسکیت ها از نظر طولی به دو دسته d مینی و فول دسته بندی می شوند. طول اسکیت بردهای کوچک یا مینی، حداکثر 79 سانتیمتر است و برای بچه ها زیر 10 سال مناسب است. مینی بردها وزن کمتری دارند و به همین علت حمل و بعلاوه استفاده از آن ها آسان است. این اسکیت ها معمولاً عرض کمتری دارند.

اسکیت های فول و بلندتر برای اسکیت بازهای بالای 10 سال کاربرد دارد. قدرت حفظ تعادل برای اسکیت بازها در این حالت بیشتر است و بعد از اجرای هر ترفند نمایشی، فرود مطمئن تری با اسکیت های طویل می توان داشت.

انحنای دو سر تخته

هرچه شیب تخته بیشتر باشد، امکان اجرای ترفندهای نمایشی بیشتر است، اما مقدار ثبات و تعادل کمتر خواهد شد. شیب زیاد مخصوص حرفه ای ها است و اگر مبتدی هستید، بهتر است که سراغ اسکیت های خیلی شیب دار نروید.

چرخ های اسکیت برد

اگر قصد خرید اسکیت برد کامل را دارید و نمی خواهید قطعات را مونتاژ کنید، در این شرایط دقت به مقدار های چرخ در الویت نیست؛ به ویژه برای کسانی که تازه اسکیت سواری را آغاز نموده اند. تعیینات چرخ چیزی است که تنها برای اسکیت بازهای حرفه ای یا در سطp میانه حائز اهمیت است. اما به طور کلی، چرخ های اسکیت برد برای افراد تازه کار بهتر است سختی میانه داشته باشد و هرچه قدرت کنترل بیشتری داشته باشید می توانید سراغ چرخ های سخت تری بروید. به طور کلی، چرخ های عظیم تر و نرم سرعت بیشتری به شما می دهند، اما چرخ های کوچک تر و سخت تر شتاب بیشتری می گیرند.

بلبرینگ های اسکیت برد

برای اسکیت برد نیازی نیست که حتماً بلبرینگ درجه یک سوئیسی انتخاب کنید. بلبرینگ با کیفیت میانه و خوب و در شرایط نگهداری مناسب می تواند عمر قابل توجهی داشته باشد. دوری از کثیفی و رطوبت سبب ماندگاری بیشتر بلبرینگ می گردد.

تراک اسکیت برد

تراک در واقع تیغه ای واصل میان چرخ و بلبرینگ با تخته است. اگر مبتدی هستید و آغازی ساده با اسکیت خواهید داشت، در هنگام خرید اسکیت برد کامل، در خصوص تراک ها هم همانند چرخ ها وسواس به خرج ندهید. اما نباید این نکته را فراموش کنید که تراک در همه اسکیت بردهای کامل خیلی با کیفیت و مستحکم نیستند. وزن اسکیت باز یکی از عوامل مؤثر در مقاوت تراک است. بنابراین اگر قصد اجرای برنامه های نمایشی دارید و قرار نیست یک گشت وگذار ساده را با اسکیت تجربه کنید، حتماً بیشتر دقت کنید.

تیغه در انجام حرکات نمایشی اهمیت دارد و فشار ضربات حاصل از حرکات نمایشی ورزشی را تحمل می نماید. بنابراین مرغوب بودن تراک در اسکیت برد برای افراد حرفه ای که در پیست های اسکیت مدام در حال اجرای حرکات زیبای ورزشی هستند، در الویت است. از قلم نیاندازید که عرض تیغه باید با پهنای تخته اسکیت تناسب داشته باشد.

چند نکته در خصوص اسکیت برد که خوب است بدانید

  • در تجربه اولین خرید اسکیت برد، به جای توجه به برند، از کیفیت چوب تخته مطمئن شوید.
  • تخته اسکیت برد معمولاً از چوب افرای فشرده با ضخامت 7 لایه تشکیل شده است.
  • اگر وزن قابل توجهی دارید، از اسکیت بردهایی با جنس فایبرگلاس بهره ببرید. این تخته ها استحکام و ماندگاری بیشتری دارند.
  • در هنگام اسکیت سواری، برای حفاظت از سلامت تان، حتماً از کلاه ایمنی و زانوبند بهره ببرید.
  • اگر مبتدی هستید، در تجربه اولین خرید اسکیت برد، هرگز هزینه زیادی نکنید.
  • حتماً از یک فروشگاه معتبر خرید کنید.
  • اگر مبتدی هستید، بهتر است که اسکیت برد کامل خریداری کنید و سراغ مونتاژ اجزای اسکیت نروید.
  • برای تمرین های اولیه از یک پارکینگ خالی یا فضاهایی که شلوغ نیستند، آغاز کنید.
  • بهتر است در ساعت های اولیه صبح که پارک اسکیت خلوت تر است، تمرین در پیست را آغاز کنید.

تمرین های اولیه اسکیت برد می تواند بسیار چالشی باشد، اما هرگز نباید ناامید شوید. اسکیت سواری از شیرین ترین تجربه هایی است که در دنیای ورزش و هیجان می توانید تجربه کنید. پس اگر تا به امروز، در گوشه ذهنتان به یک تخته چرخ دار مجذوب کننده فکر می نموده اید و مشتاق گشت وگذار و تجربه حس رهایی بوده اید، دیگر وقت آن رسیده که در برنامه هفتگی خود، جایی برای اسکیت برد باز کنید. گنجاندن ورزش و سرگرمی در برنامه شخصی، می تواند قدمی مهم برای بهبود کیفیت زندگی باشد. برای آشنایی با دیگر دانستنی های ورزشی، دیجی مگ را دنبال کنید.

منابع: skatewarehouse, skateboardershq

منبع: دیجیکالا مگ

به "راهنمای خرید اسکیت برد؛ از مبتدی تا حرفه ای" امتیاز دهید

1 کاربر به "راهنمای خرید اسکیت برد؛ از مبتدی تا حرفه ای" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای خرید اسکیت برد؛ از مبتدی تا حرفه ای"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید