زنگنه: تا زمانی که تحریم هست، درباره تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم

به گزارش وبلاگ بهروز، تهران (پانا) - وزیر نفت گفت تصمیم گیری اعضای اوپک درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست فردا (11 آذر) با اعضای غیراوپک موکول شد؛ فردا روز مهمی است و اجماع در تصمیم گیری نیازمند حوصله و مذاکره است.

زنگنه: تا زمانی که تحریم هست، درباره تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم

بیژن زنگنه امشب (دوشنبه، 10 آذرماه) پس از برگزاری یکصدوهشتادمین نشست اوپک، در جمع وبلاگ بهروز گفت: در نشست امروز، بحث تمدید توافق کاهش تولید به میزان 7.7 میلیون بشکه مطرح بود که اگرچه برخی اعضای اوپک گلایه هایی مبنی بر عدم مراعات تصمیمات قبلی از سوی برخی دیگر از اعضا داشتند، اما در اوپک اجماع نسبی وجود دارد و این گلایه ها آنطور نبود که بتواند مانع تصمیم برای تمدید توافق فعلی شود. نگرانی اصلی اعضای اوپک از نحوه همکاری اعضای غیراوپک است.

وی با بیان اینکه برای اکثریت اعضای اوپک مشکل خواهد بود که بدون همراهی غیراوپک، چنین تصمیمی بگیرند، اضافه نمود: جلسه اوپک برای تنفس تعطیل و ادامه آن به نشست فردای اوپک پلاس موکول شد؛ آنچه مهم است این است که مذاکره کنیم و حوصله داشته باشیم تا به نتیجه برسیم.

زنگنه گفت: مسئله روسیه و قزاقستان مطرح است؛ نظر قزاقستان این است که کاهش تولید 7 میلیون و 700 هزار بشکه ای ادامه پیدا نکند و بر اساس همان توافق قبلی، سطح کاهش تولید به 5 میلیون و 700 هزار بشکه در روز برسد.

وزیر نفت درباره اینکه موضع ایران در این زمینه چه خواهد بود، مطرح نمود: ما با آنچه تصمیم اکثریت باشد، موافقیم.

زنگنه یادآور شد: اگرچه واکسن های کرونا امیدهایی ایجاد کرده و اگرچه پیش بینی ها حاکی از آن است که رشد اقتصادی بلوک های اقتصادی در سال آینده مثبت خواهد شد و از منهای 4 به مثبت 4 افزایش خواهد یافت، اما وضع بازار همچنان شکننده و عرضه نسبت به تقاضا زیاد است؛ بنابراین احتیاط اوپک در چنین شرایطی معقول است.

وی درباره قیمت نفت در بودجه هم گفت: برآورد دولت 40 دلار است که این رقم از نظر ما هم قابل دفاع است.

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره نحوه بازگشت ایران به بازار نفت پس از تحریم، گفت: همانطور که قبلا هم گفته ام، تا زمانی که تحریم ها برجاست، درباره مباحث مربوط به تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم.

یکصدوهشتادمین نشست اوپک امروز (10 آذرماه) برگزار و تصمیم گیری درباره نحوه تمدید توافق کاهش تولید نفت به نشست فردا با کشورهای غیرعضو اوپک موکول شد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "زنگنه: تا زمانی که تحریم هست، درباره تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنگنه: تا زمانی که تحریم هست، درباره تولید و صادرات نفت ایران صحبت نمی کنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید