شناسایی 160 داروی تازه علیه ویروس کرونا

به گزارش وبلاگ بهروز، تیمی از دانشمندان دانشگاه کمبریج پیروز به شناسایی 160 داروی تازه شدند که می توانند در مبارزه با کووید19 موثر باشند.

شناسایی 160 داروی تازه علیه ویروس کرونا

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ بهروز، به نقل از مدیکال اکسپرس، دانشمندان دانشگاه کمبریج 200 داروی مورد تایید را شناسایی کرده اند که پیش بینی می شود علیه کووید19 عمل کنند که از این تعداد فقط 40 مورد در حال حاضر در آزمایش های بالینی کووید19 در حال آزمایش هستند.

در تحقیقی که در Science Advances منتشر شد، تیمی به سرپرستی محققان موسسه درمانی میلنر دانشگاه کمبریج و موسسه گوردون از ترکیبی از زیست شناسی محاسباتی و یادگیری ماشین برای ایجاد نقشه ای جامع از پروتئین هایی که در سارس-کوو 2 نقش دارند استفاده کردند، از پروتئین هایی که به ویروس کمک می کنند تا به سلول میزبان نفوذ کنند تا آن هایی که در نتیجه عفونت ایجاد می شوند.

با بررسی این شبکه با استفاده از رویکرد های هوش مصنوعی (AI)، آن ها توانستند پروتئین های اصلی درگیر در عفونت و همچنین جهت های بیولوژیکی را که ممکن است از طریق دارو ها هدف قرار گیرند، شناسایی کنند.

تا به امروز بیشتر رویکرد های مولکول کوچک و آنتی بادی برای درمان کووید19 دارو هایی هستند که یا در حال حاضر موضوع آزمایش های بالینی هستند یا قبلا آزمایش های بالینی بر روی آن ها اجرا شده و مورد تایید قرار گرفته اند. بیشتر تمرکز بر روی چندین هدف اصلی ویروس یا میزبان یا جهت هایی مانند التهاب بوده است که در آن از یک داروی درمانی می توان به نام مداخله استفاده کرد.

این تیم از مدل سازی رایانه ای برای انجام صفحه نمایش مجازی تقریبا از 2000 داروی مورد تایید استفاده و 200 داروی مورد تایید را شناسایی کردند که می تواند در برابر کووید19 موثر باشد. چهل مورد از این دارو ها قبلا وارد آزمایش های بالینی شده اند که به گفته محققان از رویکردی که آن ها اتخاذ کرده اند پشتیبانی می کند.

هنگامی که محققان زیرمجموعه ای از دارو های دخیل در تکثیر ویروس را آزمایش کردند، دریافتند که به طور خاص دو دارو (یک داروی ضد مالاریا و نوعی دارویی که برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود) می توانند ویروس را مهار کرده و داده های آن رویکرد ها را به تایید اولیه برسانند.

پروفسور تونی کوزاریدز، مدیر انستیتوی درمانی میلنر که این مطالعه را هدایت می کند، گفت: با مشاهده هزاران پروتئین که در عفونت سارس-کوو 2 نقش دارند، چه فعالانه و چه در نتیجه عفونت ها، ما توانسته ایم شبکه ای ایجاد کنیم که رابطه بین این پروتئین ها را کشف کند.

ما سپس از تازهترین تکنیک های یادگیری ماشین و مدل سازی رایانه برای شناسایی 200 داروی تایید شده استفاده کردیم که ممکن است در درمان کووید19 به ما کمک کند. از این تعداد، 160 مورد قبلا به این عفونت مرتبط نبوده اند.

تیم با استفاده از تجزیه و تحلیل شبکه عصبی مصنوعی، دارو ها را بسته به نقش اصلی اهداف آن ها در عفونت سارس-کوو 2 طبقه بندی کرد: آن هایی که همانند سازی ویروس و آن هایی که پاسخ ایمنی را هدف قرار می دهند، آن ها سپس زیرمجموعه آن دسته را که در تکثیر ویروس درگیر بودند گرفته و آن ها را با استفاده از رده های سلولی مشتق شده از انسان و نخستی های غیر انسانی آزمایش کردند.

در این میان دو دارو مورد توجه خاص بود، سولفاسالازین (برای درمان بیماری هایی مانند آرتریت روماتوئید و بیماری کرون) و پروگوانیل (و داروی ضد مالاریا) که تیم نشان داد کاهش ویروس سارس-کوو 2 در سلول ها، احتمال پتانسیل آن ها را افزایش می دهد.

دکتر نامشیک هان، رئیس تحقیقات محاسباتی و هوش مصنوعی در انستیتوی درمانی میلنر اضافه کرد: مطالعه ما اطلاعات غیرمنتظره ای را درباره مکانیسم های کووید19 در اختیار ما قرار داده و دارو های امیدوار کننده ای را که ممکن است برای هر دو روش درمانی دوباره مورد استفاده قرار گیرند، به ما ارائه داده است تا با استفاده از آن ها از بروز عفونت جلوگیری کنیم. در حالی که ما رویکرد مبتنی بر داده را در پیش گرفتیم، اساسا به الگوریتم های هوشمند مصنوعی اجازه بازپرسی از مجموعه داده ها را می داد سپس یافته های خود را در آزمایشگاه بررسی کرده و قدرت رویکردمان را به تایید رساندیم.

او ادامه داد: ما امیدواریم که این منبع دارو های بالقوه باعث تسریع در تولید دارو های تازه علیه کووید19 شود. ما معتقدیم که رویکرد ما برای پاسخ سریع به انواع تازه سارس-کوو 2 و سایر عوامل بیماری زای تازه که می توانند همه گیر ی های آینده را ایجاد کنند مفید خواهد بود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "شناسایی 160 داروی تازه علیه ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 160 داروی تازه علیه ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید