شیوه جالب ایلان ماسک و استیو جابز برای پاسخ به سؤالات چالش برانگیز: یک سکوت 20 ثانیه ای و بعد پاسخ عمیق

به گزارش وبلاگ بهروز، شما ممکن است از استیو جابز و ایلان ماسک چندان خوشتان نیاید؛ اما نمی توان انکار کرد که آنها نوابغ درخشانی در قلمرو تجارت هستند. این دو بودند که اپل و تسلا را به صندلی کنونی خود رساندند.

شیوه جالب ایلان ماسک و استیو جابز برای پاسخ به سؤالات چالش برانگیز: یک سکوت 20 ثانیه ای و بعد پاسخ عمیق

اما در این پست می خواهم که در خصوص یکی از عادت مشترک این دو با شما صحبت کنم که شاید به درد ما هم بخورد:

وقتی آنها در طی مصاحبه های سخت رسانه ای با سؤال چالش برانگیز روبرو می شدند؛ به جای پاسخ بی درنگ، ترجیح می دادند که یک سکوت 15 تا 20 ثانیه ای انجام بدهند، درنگ نمایند، به صورت ژرف فکر نمایند و بعد پاسخ خوبی ارائه نمایند.

اما این درنگ، یک درنگ ساده نیست. در این ثانیه ها ایلان ماسک گویی از محیط جدا می گردد و به حالت خلسه می رود و مسئله را از زوایای مختلف در نظر می گیرد.

برای مثال این ویدئوی یوتیوب را دقیقا در دقیقه 20:00 تماشا کنید.

اما ویدئویی از جابز که در موقعیتی سختتر در یوتیوب دارد از ویدئوی قبلی هم جالب تر و جذاب تر است و نشان می دهد که او وقتی یک سؤال حتی حاوی توهین و تحریک نماینده را دریافت کرد، چطور با یک درنگ حساب شده در خصوص پاسخ فکر کرد و به آن پاسخ داد.

سال 1997 بود و جابز تازه به اپل بازگشته بود. پرسش نماینده به صورت توهین آمیز در پرسش گفت که خودت هم نمی دانی در خصوص چه داری حرف می زنی و اصلا معلوم نیست 7 سال پیش چه می کردی.

پاسخ جابز؟

کمی آب نوشید. نشست. 10 ثانیه درنگ کرد. یک جوک کوتاه گفت. دوباره مکث کرد. این بار برای 8 ثانیه. بعد به جای اینکه به پرسشگر بتازد ، ابتدا با او موافقت کرد و در پاسخش یک تصویر عظیم تر را به حضار در سالن، نمایاند.

خب، این همان چیزی است که عظیمان و قدمای ما هم توصیه زیادی به آن نموده اند (اول اندیشه وانگهی گفتار)

منتها ما شاید تصور کنیم که این چیزها بیشتر در دنیای قدیم معمول بوده اند و در دنیای سریع امروز، در مناظرات و جلسات پرسش و پاسخ کاربرد ندارند.

در هوش هیجانی، کسی هوشمندتر تلقی می گردد که قدرت شناسایی و فهم و مدیریت احساسات را داشته باشد.

تکنیک ها مناظره و پاسخگویی به سوالات بسیازند. اما یکی از آنها همین سکوت چند ثانیه ای است.

در طی این زمان شما می توانید

  • زمان برای خودتان بخرید
  • بر خودتان مسلط شوید
  • خودتان را آرام کنید
  • اعتماد به نفستان را بیشتر کنید
  • پاسخ مؤثرتر و پاکیزه تری بدهید
  • مفهومی که قصد بیانش را دارید، واصح تر پرداخت کنید

معین است که تکنیک مکثی که از آن صحبت کردم، باید هوشمندانه و به جا استفاده بگردد.

در نزد آدم بی تجربه و وقتی پاسخ خوبی بعد از ان مکث ارائه نگردد، همین مکث می تواند نشاندهنده ضعف و تسلیم و جا خوردن تلقی گردد.

ضمن اینکه شخصا معتقدم به جای این مکث می گردد، چند جمله ساده ابتدایی به عنوان مقدمه ردیف کرد و بعد پاسخ اصلی را پردازش کرد و بر زبان آورد.

همه چیز حاصل تجربه و تمرین تکنیک هاست.

منبع

منبع: یک پزشک

به "شیوه جالب ایلان ماسک و استیو جابز برای پاسخ به سؤالات چالش برانگیز: یک سکوت 20 ثانیه ای و بعد پاسخ عمیق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیوه جالب ایلان ماسک و استیو جابز برای پاسخ به سؤالات چالش برانگیز: یک سکوت 20 ثانیه ای و بعد پاسخ عمیق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید