مردم از چه چیزهایی بیشتر می ترسند؟

به گزارش وبلاگ بهروز، خبرنگاران/لرستان یک روانشناس گفت: فوبیا احساس ناخوشایند و آزاردهنده ای است که به علت ترس هایی واقعی یا خیالی ایجاد می گردد و گاهی این ترس برای فرد دچار فوبیا غیرقابل تحمل است و حتی گاهی این افراد تصور می نمایند عاملی که باعث ترس و وحشت آن ها شده است، زندگی شان را تهدید می نماید.

مردم از چه چیزهایی بیشتر می ترسند؟

لیلا میررضایی در گفت وگو با وبلاگ بهروز، اظهار کرد: برای مردم ترس هایی وجود دارد که از دیدگاه دیگران غیرعادی و غیرمنطقی و بسیار جالب است.

این روانشناس با اشاره به این که تریپوفوبیا یا ترس از الگوهای نامنظم یا خوشه ای، سوراخ های کوچک یا حفره ها یکی از انواع ترس های رایج در جهانست، مطرح نمود: انزجار زیست شناختی و ترس های آموخته شده فرهنگی دلایل اصلی این ترس هستند، تریپوفوبیا ترسی شدید و غیرمنطقی از سوراخ ها و حفره هاست.

وی با اشاره به این که این ترس برای افراد عادی، غیرمنطقی و عجیب به نظر می رسد، توضیح داد: فرد مبتلا به این فوبیا صرفاً با تماشا یا فکر کردن به سوراخ ها دچار وحشت زدگی یا حملات پانیک می گردد، در نتیجه این افراد از چیزهایی مانند مرجان، اسفنج، پوست، گوشت، شانهٔ عسل خشک شده و هر چیز دیگری که از سوراخ ها تشکیل شده باشد دوری می نمایند، برای این افراد سوراخ ها ظاهری نفرت انگیز و ناخوشایند دارند و آن ها برای دوری از این سوراخ ها هر کاری می نمایند.

میررضایی اِروفوبیا یا ترس از پرواز از انواع دیگر ترس های رایج در جهانست، اضافه نمود: تقریباً شش و نیم درصد جمعیت جهان به اِروفوبیا یا ترس از پرواز دچار هستند، این ترس معمولاً با ترس های دیگری مرتبط است، ترس هایی مانند آگورافوبیا، ترس از ناتوانی در فرار و تنگناهراسی یا کلاستروفوبیا، ترس از فضاهای کوچک و محدود طبیعی است که این ترس بر زندگی کاری و شخصی فرد تأثیر می گذارد، زیرا مسافرت هوایی برای او غیرممکن است.

این روانشناس گفت: در این افراد حتی فکر کردن به پرواز هم می تواند باعث پریشانی شدید گردد و حالت هایی مانند حالت تهوع و حمله پانیک را در آن ها ایجاد کند.

وی با اشاره به این که آلودگی هراسی یا میسوفوبیا، ترس از میکروب ها، نوع دیگر فوبیاست، توضیح داد: این فوبیا معمولاً با اختلال وسواس فکری و عملی و اختلال وسواس جبری ارتباط نزدیکی دارد، بسیاری از افراد مبتلا به میسوفوبیا به اختلال وسواس جبری نیز دچار هستند که در نتیجه آن ممکن است در حمام کردن یا شستن دست های شان زیاده روی نمایند.

میررضایی مطرح نمود: این ترس ناسالم و بیمارگونه از میکروب ها باعث می گردد که فرد از آلودگی موادغذایی یا تماس پیدا کردن با مایعات بدن افراد اطراف خود نیز بترسد، میسوفوبیا عوارض فراوانی دارد، زیرا این افراد کوشش می نمایند که از موقعیت های اجتماعی دوری نمایند و انزوا از نشانه های معمول این فوبیاست.

این روانشناس ترس از فضاهای کوچک را دیگر فوبیای رایج در جهان دانست و اضافه نمود: کلاستروفوبیا نیز یکی از رایج ترین فوبیاهای جهانست و تقریباً پنج تا هفت درصد جمعیت جهان به این فوبیا دچار هستند، این فوبیا معمولاً با ترس از خفگی یا محدودیت مرتبط است.

وی ترس از تندر و رعد و برق را از دیگر انواع رایج ترس برشمرد و اضافه نمود: طوفان می تواند به شدت باعث ناتوانی و آزار افراد مبتلا به استرافوبیا گردد که بیشتر افراد مبتلا به این فوبیا بچه ها هستند، البته گاهی این فوبیا تا بزرگ سالی نیز ادامه پیدا می نماید، حتی وحشی ترین و درنده ترین حیوانات نیز به شدت از تندر و آذرخش می ترسند و پنهان شدن واکنش دفاعی طبیعی آن هاست.

میررضایی با اشاره به این که سگ هراسی یا سینوفوبیا، از رایج ترین فوبیاهای جهانست، مطرح نمود: ترس شدید از سگ ها یکی از رایج ترین فوبیاهای حیوانات در سرتاسر جهان است، تقریباً 36 درصد افراد مبتلا به این فوبیا سعی می نمایند این ترس خود را درمان نمایند و بیشتر آنها از گربه نیز می ترسند.

این روانشناس با اشاره به این که ترس رایج دیگر در جهان آگورافوبیا یا ترس از فضاهای باز یا شلوغ است، مطرح نمود: این فوبیا مسائل زیادی در زندگی فرد ایجاد می نماید، زیرا باعث می گردد که از رفتن به مرکزخرید، بازار، تئاتر و سایر مکان های شلوغ و بعلاوه زمین های باز اجتناب کند، این افراد صرفا با فکر کردن یا تماشا چنین فضاهایی دچار وحشت شدید می شوند، آگورافوبیا دور باطلی ایجاد می نماید، زیرا فرد مبتلا از ایجاد حمله پانیک می ترسد و همین افکار او منجر به حملهٔ پانیک شده و محدود کردن فعالیت ها و دوری و رفتار اجتنابی به بخشی از زندگی این افراد تبدیل می گردد، بنابراین افسردگی یکی از نشانه های رایج این فوبیاست.

وی با اشاره به این که ترس از ارتفاع یا آکروفوبیا یکی از رایج ترین فوبیاهای جهانست، توضیح داد: این فوبیا ترسی غیرمنطقی از ارتفاع و سقوط است، حتی زمانی که فرد در ارتفاع زیادی قرار ندارد، باعث می گردد که فرد به شدت مضطرب یا وحشت زده گردد و نتواند از جایی که از آن بالا رفته پایین بیاید.

میررضایی با اشاره به این که ترس از مار یا اوفیدیوفوبیا، دومین حیوان هراسی یا زوفوبیای رایج در جهان است که در لیست ما، درست بعد از رایج ترین فوبیا قرار می گیرد، توضیح داد: این فوبیا تقریباً در یک سوم بزرگ سالان وجود دارد.

این روانشناس مطرح نمود: ترس از مار نیز در تکامل ما ریشه دارد، چون ترس از مارهای سمی برای بقای ما لازم است، اوفیدیوفوبیای شدید می تواند بر زندگی فرد تأثیر نامطلوبی بگذارد، زیرا باعث می گردد که از پیاده روی و چادر زدن در طبیعت و فعالیت های مشابه اجتناب کند و حتی ممکن است فرد از مارها و سایر خزندگان موجود در فروشگاه های حیوانات خانگی نیز بترسد.

وی با بیان این که عنکبوت هراسی یا آراکنوفوبیا، از رایج ترین فوبیاهای جهانست، توضیح داد: این فوبیا ترس شدید و بیش ازحد از عنکبوت ها یا سایر تنندگان مانند عقرب هاست، معمولاً دلیل این ترس تکاملی بوده، زیرا برخی از گونه های عنکبوت ها مرگ بار هستند و این ترس واکنشی طبیعی در انسان برای زنده ماندن است.

میررضایی مطرح نمود: معمولاً افراد مبتلا به آراکنوفوبیا کوشش زیادی می نمایند تا مطمئن شوند محیط آن ها خالی از عنکبوت است، این وسواس و کوشش آن ها باعث می گردد که زحمت و دردسر زیادی برای خود ایجاد نمایند.

این روانشناس بیان نمود: متأسفانه فوبیا مشکل نسبتاً رایجی است و بسیاری از ما دست کم به یک مورد از ترس های یاد شده دچار هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مردم از چه چیزهایی بیشتر می ترسند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم از چه چیزهایی بیشتر می ترسند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید