نقش هوآوی در انقلاب 5جی

به گزارش وبلاگ بهروز، استفاده از اینترنت نسبت به سال های گذشته در زندگی ما تغییرات بسیار زیادی داشته است. دیگر اینترنت مختص امور اداری، دانشگاهی و تحقیقاتی، ارتباط های مهم و موارد خاص نیست. ما در زندگی روزمره خود به صورت روز افزون احتیاج به اینترنت پرسرعت تر، فراگیرتر و امن تر داریم. اگر بخواهیم واقعاً در یک شهر هوشمند زندگی کنیم، نه تنها گوشی و دستگاه های هوشمند ما باید همواره به اینترنت سریع و پایدار متصل باشند؛ بلکه اشیاء هم باید به همین اینترنت با کیفیت دسترسی پیدا نمایند. در واقع در بحث 5G و شهرهای هوشمند، تنها صحبت از اینترنت برای کاربران نیست، بلکه در این انقلاب، قرار است اکثر دستگاه ها و اشیایی که ما استفاده می کنیم، به طور مداوم به اینترنت وصل باشند و هوشمندانه تبادل اطلاعات نمایند.

نقش هوآوی در انقلاب 5جی

نکته مهم این است که 5G نه تنها سرعت بسیار بالایی دارد؛ بلکه به لطف پهنای باند بیشتر نسبت به 4G، ظرفیت پوشش دهی در یک محیط معین را بسیار افزایش می دهد و برخلاف 4G، با افزایش تعداد کاربران، افت کیفیت محسوسی را در شبکه ایجاد نخواهد کرد. این دستاورد در کنار امنیت و پایداری بیشتر شبکه که به واسطه تجهیزات پیشرفته تر حاصل شده ، نسل جدیدی از ارتباطات در دنیای امروزی را رقم خواهد زد: ارتباط با همه چیز!

در بین شرکت های توسعه دهنده 5G در دنیا، بدون شک هوآوی (HUAWEI) پیشرو است و شاید یکی از علت های اصلی مخالفت های آمریکا با هوآوی، همین موضوع توان علمی و عملی این شرکت در توسعه مهم ترین تغییر تکنولوژیک دهه آینده باشد. هوآوی با پشتوانه سابقه طولانی در صنعت مخابرات، هم اکنون در کشورهای مختلف آسیایی به خصوص چین و همچنین در اروپا، کانادا و ... در حال توسعه شبکه های 5G با یاری اپراتورهای محلی است.

در همین زمینه جو کِلی (Joe Kelly)، نایب رئیس هوآوی در مصاحبه ای با بخش مالی رسانه فاکس نیوز، نکات مختلفی را در رابطه با 5G بیان نموده و نمایی از انقلابی که این تکنولوژی می تواند در اقتصاد و جامعه ما ایجاد کند را ترسیم نموده است.

به گفته او 5G می تواند 3.5 تریلیون (هزار میلیارد) دلار رشد مالی در دنیا ایجاد کند که این حجم از پول باعث ایجاد بیش از 22 میلیون شغل در سراسر دنیا خواهد شد. برای درک بهتر بد نیست بدانیم که تعداد کل اشخاص بدون کار در دنیا برابر 200 میلیون نفر بوده و 22 میلیون، عددی بسیار بزرگ برای اشتغال زایی یک تکنولوژی جدید است.

در این مصاحبه یکی از مواردی که جو کِلی تأکید بسیار زیادی بر آن دارد، موضوع انقلاب در کارخانه ها و فراوری به واسطه 5G و هوش مصنوعی است. ربات ها و اشیای هوشمند ِ به هم متصل در کارخانه ها باعث می شوند تا در لحظه بتوان ساختار و تنظیمات خطوط فراوری و بخش های مختلف کارخانه را عوض کرد.

تصور کنید داده های بسیاری از هزاران سنسور، شیء و دستگاه موجود در یک کارخانه در لحظه جمع آوری شده، سپس در یک چشم برهم زدن توسط اَبَرسرورهای ابری پردازش شوند و در نهایت نتایج آن ها روند خطوط فراوری را در لحظه تغییر دهند. این امکانی است که تنها با سرعت و پهنای باند بالای 5G میسر خواهد شد.

اما مهم ترین کارکرد 5G عوض کردن تعریف ما از زندگی روزمره شهری است. هوآوی آینده ای را ترسیم می نماید که شهرها واقعاً هوشمند هستند و به واسطه وجود تجهیزات 5G در سالن های کنسرت، چهارراه ها، مراکز خرید، خیابان ها و حتی لامپ های کوچه ها؛ با قدم زدن و انجام هر فعالیتی در سطح شهر، می توان از ارتباط نسل پنجم استفاده کرد.

هرچه به آنتن های 5G نزدیک تر باشیم، سرعت بیشتری دریافت خواهیم کرد. سرعتی که هوآوی می گوید می تواند به 10 گیگابایت در ثانیه با تجهیزات ساخت خود برسد. از آن مهم تر زمان پاسخگویی شبکه نسل پنجم است که به شدت پایین تر بوده و با پهنای باند بیشتر، جمعیت بسیار زیادی می توانند بدون دغدغه سرعت، اقدام به تبادل اطلاعات نمایند. جمعیتی که محدود به انسان ها نیست و می تواند هر شی ای در خیابان و ... را در بر بگیرد.

در شهر هوشمندی که هوآوی ترسیم می نماید، قبل از رسیدن به پارکینگ، خودرو جای پارک خالی را پیدا نموده و خود عملیات رزرو را انجام می دهد. جالب تر آنکه لباس هوشمند شما نیز جای پارک خودرو را به خوبی می داند!

در شهرهای هوشمند آینده ترافیک شهری به شکل بسیار پویاتری مدیریت شده و شاید دیگر حتی شاهد تصادفات نباشیم؛ چراکه با این حجم از سنسور و اطلاعات لحظه ای، خودرو ها می توانند احتمال برخورد با عابر پیاده یا خودروهای دیگر را تشخیص داده و به موقع واکنش نشان دهند.

فاکس نیوز و بسیاری از رسانه های معتبر دنیا شاید در جمله آخر جو کِلی هم نظر باشند که شبکه های 5G تقریباً هر کاری که ما روزمره در سطح شهر انجام می دهیم را به طور انقلابی دگرگون خواهند کرد و این دستاورد مهم به لطف کوشش شرکت های مخابراتی بزرگ و بیشتر از همه HUAWEI در حال اجرا است.

2121

منبع: خبرآنلاین

به "نقش هوآوی در انقلاب 5جی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش هوآوی در انقلاب 5جی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید