کاهش تقاضای ارزی در سال 99

به گزارش وبلاگ بهروز، به گزارش تجارت نیوز، به نقل از سازمان برنامه و بودجه، محمدباقر نوبخت در سومین جلسه ستاد برنامه ریزی و راهبری جهش تولید که با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد گفت: دستیابی به جهش مناسب برای تولید نیازمند استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان است که در این جلسه معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور گزارشی از 8 برنامه تدوین شده در این حوزه در راستای تحقق سیاست جهش تولید ارائه کردند.

کاهش تقاضای ارزی در سال 99

نوبخت با بیان اینکه در این برنامه به ظرفیت های مختلف 5 هزار شرکت دانش بنیان و 6 هزار استارت آپ اشاره شده، تاکید کرد: شرکت های دانش بنیان در سال 98 تولیداتی به میزان 120 هزار میلیارد تومان داشتند که همین موضوع سبب شده که بتوان برای تحقق جهش تولید روی ظرفیت این شرکت ها حساب ویژه ای باز کرد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه در این جلسه دو دستورالعمل برای استفاده از ظرفیت دستگاه های ملی و استانی در راستای تحقق جهش تولید ارائه شد، گفت: به طور حتم طرح ها و پروژه های ارائه شده از سوی دستگاه ها باید از جنبه اقتصاد کلان بررسی شوند.

وی با بیان اینکه باید برای تولیدات اضافه نموده شده از طریق سیاست های حمایتی بازاری برای مصرف وجود داشته باشد در غیر این صورت کالاهای تولیدی انبار خواهند شد و این سیاست کمک به ما نخواهد کرد، ادامه داد: بر همین اساس در جلسه آینده پروژه های پیشنهادی از منظر اقتصاد کلان و بازار مصرف بررسی خواهند شد تا اولویت بندی مناسبی نیز برای آنها انجام شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: در ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش تولید بر این باور هستیم که می توان نیازهای کشور را از طریق جایگزینی واردات و ارتقا صادرات برطرف کرد.

نوبخت با اشاره به اینکه در سال گذشته 14 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی تخصیص داده شده است، اضافه نمود: با توجه به کاهش قیمت و همچنین تقاضای جهانی نفت سوالی که وجود دارد این است که آیا در سال جدید نیز می توانیم به همین میزان ارز برای تامین کالاهای وارداتی تخصیص دهیم.

رئیس ستاد راهبری و برنامه ریزی جهش تولید تاکید کرد: بر این اساس در سال جدید بر کاهش تقاضای ارزی و تامین نیازهای وارداتی از طریق ظرفیت های گسترده داخلی تاکید خواهیم کرد.

منبع: مهر

منبع: تجارت نیوز

به "کاهش تقاضای ارزی در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش تقاضای ارزی در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید