آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می گردد، دلایل دشواری رصد

به گزارش وبلاگ بهروز، علی آزادگان با بیان اینکه بارش برساوشی معروفترین و پرشهاب ترین بارش سال است، در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: بارش برساووشی همه ساله از 29 تیرماه تا 2 شهریورماه فعال است و در شب 22 مرداد به اوج می رسد.

آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می گردد، دلایل دشواری رصد

این کارشناس نجوم اضافه کرد: نرخ بارش این شهاب باران حدود 100 شهاب در ساعت است که برای دیدن این تعداد شهاب باید در مکانی بسیار تاریک و به دور از آلودگی نوری قرار بگیریم.

به گفته وی، ذرات غباری که در طی این بارش شهابی به جو زمین برخورد می نمایند و شهابها را ایجاد می نمایند از دنباله دار سوئیف-تاتل نشات می گیرند؛ این دنباله دار هر بار که به دور خورشید می شود، انبوهی از ذرات غبار خود را به جای می گذارد.

آزادگان با بیان اینکه این بارش شهابی نیز مانند همه دیگر بارشهای شهابی دارای کانون است، بیان نمود: کانون هر بارش شهابی نقطه ای از آسمان است که از دید رصدگر، همه شهاب ها از آن نقطه بیرون می آیند. در واقع اگر انتهای هر شهاب بارش برساوشی را امتداد دهیم باید به کانون این بارش برسیم.

وی با بیان اینکه کانون این بارش در صورت فلکی برساوش جای دارد و شب دوشنبه به اوج می رسد، تاکید نمود: با توجه به قرار داشتن در میانه تابستان، خروج از شهر و ساعتها در کوه و بیایان رصد کردن کار ساده تری است. اما سال جاری با توجه به اینکه با ماه شب یازدهم همزمان است، نمی توان انتظار مشاهده شهاب های زیادی از این بارش داشت.

این کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: هرچند که حضور ماه 94 درصد در این شب مانع از رویت شهاب های بسیاری خواهد شد، اما حضور ماه برای افرادی که به عکاسی نجومی با مناظر زمینی علاقمند هستند فرصت خوبی می دهد که شاید بتوانند در عکس خود شهاب های پرنور را نیز ثبت نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می گردد، دلایل دشواری رصد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آسمان ایران دوشنبه شهاب باران می گردد، دلایل دشواری رصد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید