السیسی بر لزوم حصول یک توافق درباره بحران سد النهضه تأکید کرد

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل از اسپوتنیک، عبدالفتاح السیسی مواضع جدید خود در مورد بحران سد النهضه با کشورهای سودان و اتیوپی را بیان کرد. وی خواهان حصول یک توافق فراگیر میان سه طرف برای حل و فصل بحران مذکور شد.

السیسی بر لزوم حصول یک توافق درباره بحران سد النهضه تأکید کرد

بر اساس این گزارش، السیسی در این خصوص گفت: در مورد بحران سد النهضه باید یک توافق قانونی میان طرف های مختلف حاصل شود؛ توافقی که بتواند خواسته ها و حقوق مصر را تأمین کند.

رئیس جمهور مصر در ادامه توضیح داد: توافقی که می بایست میان سه کشور مصر، اتیوپی و سودان در مورد سد النهضه حاصل شود، باید الزام آور باشد به گونه ای که تمامی طرف ها به آن عمل نمایند.

سودان و اتیوپی فرایند آبگیری از سد النهضه را شروع و اعلام نموده اند این فرایند 3 سال به طول خواهد انجامید. این درحالی است که مصر درخواست نموده است فرایند مذکور در طول مدت زمان 10 سال انجام شود.

بهره برداری از سد النهضه موجب می شود که قاهره سالیانه حجمی در حدود 11 تا 19 میلیارد متر مکعب از آب نیل و در پی آن، درآمد حدود 2 میلیون کشاورز را از دست بدهد. مذاکرات و گفتگوهای سه جانبه میان مصر، اتیوپی و سودان در این خصوص تا به امروز بی نتیجه بوده است.

چندی پیش دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در اظهارنظری جنجالی درباره پروژه سد النهضه گفت که مصر باید این سد را نابود کند. اتیوپی به اظهارات ترامپ واکنش نشان داد و آن را جنگ افروزانه خواند. پس از اظهارات مذکور، گدو آندارگاچو وزیر امور خارجه اتیوپی، سفیر آمریکا را احضار کرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "السیسی بر لزوم حصول یک توافق درباره بحران سد النهضه تأکید کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "السیسی بر لزوم حصول یک توافق درباره بحران سد النهضه تأکید کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید