اهدای عضو پس از مرگ کامل در ایران برای نخستین بار در خاورمیانه

به گزارش وبلاگ بهروز، سرپرست واحد پیوند و فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: فرآیند احیا و اهدای اعضای حیاتی بدن پس از تایید فوت فرد اهداکننده برای نخستین بار در خاورمیانه و در دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شد.

اهدای عضو پس از مرگ کامل در ایران برای نخستین بار در خاورمیانه

به گزارش تسنیم، سام زراعتیان نژاد دوانی؛ سرپرست واحد پیوند و فراهم آوری دانشگاه علوم پزشکی ایران از انجام عمل نوین پیوند پس از مرگ کامل اطلاع داد و اظهار کرد: برای نخستین بار در خاورمیانه، عمل احیا و اهدای عضو پس از تایید فوت فرد اهداکننده در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) انجام شد.

وی با بیان اینکه با اخذ مجوز از وزارت بهداشت و همکاری شرکت دانش بنیان دانشگاهی نیسپا پیروز به انجام عمل اهدا از فرد دهنده با مرگ حتمی شدیم، اضافه کرد: این عمل در خصوص سه متوفی انجام و اعضای حیاتی بدن آن ها از جمله کلیه، کبد، پانکراس، روده و بافت های دریچه قلب جدا و به افراد گیرنده اهدا شد.

زراعتیان نژاد گفت: این روش نوین پیوند عضو با یاری فیلتراسیون خونی، فاکتور های التهابی از اعضای فرد دهنده را کاهش می دهد و موجب استفاده از اعضای پیوندی می گردد که قابلیت اهدا به دلیل التهاب ندارند.

وی ادامه داد: این روش، بی نظیر در کشور و مورد تایید انجمن پیوند خاورمیانه بوده و مقاله علمی آن هم در ژورنال بین المللی پیوند قلب و ریه به چاپ رسیده است.

این فوق تخصص جراحی قلب و عروق اعلام نمود: سابقه انجام عمل پیوند پس از مرگ مغزی و مرگ قلبی از سالیان گذشته وجود داشته، ولی عمل اهدا پس از مرگ حتمی فرد دهنده برای نخستین بار در کشور انجام می گردد.

وی گفت: در نظر داریم در قالب یک طرح تحقیقاتی این روش (HA380) به طور رسمی ارائه و تحت عنوان پروتکل کشوری از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران به سایر دانشگاه ها معرفی گردد تا یاری موثری برای نجات بیماران در فهرست انتظار اهدا باشد.

زراعتیان اضافه کرد: از دیگر روش های نوین صورت گرفته در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران، استفاده از فیلتر HA380 برای کاهش التهاب و توسعه اکسیژن رسانی خارج بدنی به همراه فیلتراسیون خونی در بیماران دارای سندرم زجر تنفسی است که این مورد در یک بیمار مبتلا به آمبولی ریوی با غلظت اکسیژن 49 درصد با پیروزیت صورت گرفته است.

وی ضمن تقدیر از کوشش های ارزنده اعضای تیم پیوند گفت: با حمایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در نظر داریم یک مرکز جامع پیوند برای برداشت نسوج و تاندون، اهدا و فرآوری اعضا و پیوند عضو راه اندازی کنیم.

زراعتیان با بیان اینکه تمامی خدمات در این مرکز طبق تعرفه دولتی ارائه می گردد، اضافه کرد: از دیگر اقدامات آینده، ایجاد مرکز تحقیقات پیوند است که تمامی اطلاعات مربوط به پرونده های اهدا و پیوند به صورت الکترونیکی در این مرکز به منظور تحلیل آماری ثبت شوند.

این فوق تخصص جراحی قلب با بیان این مطلب که طی پنج سال گذشته، حدود 700 عمل اهدا در مرکز پیوند دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام گرفته که در کشور بی سابقه است، اضافه کرد: امیدوارم با دستیابی به تکنولوژی های نوین بتوانیم جان بیماران بیشتری را نجات دهیم و شاهد پیشرفت روزافزون در حوزه پیوند باشیم.

منبع: فرارو

به "اهدای عضو پس از مرگ کامل در ایران برای نخستین بار در خاورمیانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای عضو پس از مرگ کامل در ایران برای نخستین بار در خاورمیانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید