بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با فناوری نانو

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک شرکت ایرانی با استفاده از فناوری نانو اقدام به تولید فرش های دستباف با خواص ویژه کرده است. این شرکت با استفاده از نخ های دارای نانوذرات، فرش های دستبافی تولید می کند که دارای خواص آنتی باکتریال است.

بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با فناوری نانو

میکروب ها، باکتری ها و میکروارگانیسم ها مانند کورینه باکتریوم گزروزیس، از دلایل اصلی ایجاد بیماری ها، عفونت ها و ایجاد بوی بد هستند. معمولا از مواد ضدعفونی کننده برای کاهش فعالیت این میکرواورگانیسم ها استفاده می شود. این شرکت، برای حل این مشکل از نخ های حاوی نانوذرات نقره استفاده می کند. محصولات آنتی باکتریال این شرکت در اثر تماس عرق بدن با سطح آن در مراکز پررفت وآمد مانند مساجد و نواحی مسکونی بو نمی گیرد.

محمد جعفری اصل، مدیرعامل شرکت گفت: در فرش های دستباف به دلیل استفاده از نخ های طبیعی، پروتئین هایی وجود دارد که این پروتئین ها موجب تشکیل بید در فرش می شود. در این فرش های دستباف به دلیل وجود خواص آنتی باکتریال بید تشکیل نمی شود. همچنین این فرش ها عاری از بوهای بد رایج در فرش های دستباف هستند. اگر فرش دستباف رایج در محیط های مرطوب قرار گیرد به سرعت بو می گیرد این در حالی است که در این فرش ها بوی بد ایجاد نمی شود.

جعفری درباره نانوذرات مورد استفاده در این نخ ها گفت: نوع فناوری به کار رفته در این نخ ها به شکلی است که نانوذرات از آن جدا نمی شود، بنابراین با شستشو، تاکردن فرش، تکان دادن فرش و جارو کردن آن، نانوذرات جدا نشده و خواص فرش دستخوش تغییر نمی شود.

وی ادامه داد: این فرش ها در حال حاضر به کشورهای آمریکا و اسپانیا صادر می شود و بخشی از آن نیز در داخل کشور به فروش می رسد.

به گزارش وبلاگ بهروز، این محصول علاوه بر دریافت گواهینامه نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو، توانسته تاییدیه بهداشتی از وزارت بهداشت را نیز دریافت کند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با فناوری نانو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود کیفیت فرش دستباف ایرانی با فناوری نانو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید