تورم زدایی در 100 روز اول

به گزارش وبلاگ بهروز، چندسالی است که گزارش صدروزه رئیس جمهوری جدید در جامعه جا افتاده و به گونه ای موجب تغییر ذائقه شهروندان شده است. هر دولتی که روی کار بیاید و هر فردی بر مسند ریاست جمهوری بنشیند، آنان انتظار دارند در صدمین روز قبول مسئولیتش گزارشی پروپیمان از کارهایی که انجام داده و تصمیماتی که برای روزهای آینده گرفته است، ارائه کند. رئیس دولت سیزدهم نیز که از اواسط مرداد ماه کار خود را رسما شروع خواهد نمود، از این قاعده مستثنا نیست و طبعا اواخر آبان ماه باید گزارش صدروزه خود را به مردم کشورش عرضه کند. در چند سال اخیر دشواری های مالی زندگی بخش عظیمی از شهروندان را تحت تأثیر قرار داده و گروه کثیری را به زیر خط فقر رانده است.

تورم زدایی در 100 روز اول

سیاسیون و سخنوران در توجیه و تحلیل شرایط مالی کشور و آنالیز علل بروز این سخت ی ها به دو گروه اصلی علل و عوامل تقسیم می شوند. گروهی علت اصلی بروز این مسائل را تشدید تحریم های ظالمانه از طرف کاخ سفید می دانند. آنان می گویند با قطع ارتباط شبکه بانکی کشور با شبکه دنیای و عدم امکان تبادل پولی، قیمت تمام شده مواد اولیه وارداتی افزایش یافته و این امر تولیدکنندگان را به مرز ورشکستگی کشانده است. همچنین کاهش شدید جریان صدور نفت و محروم ماندن کشورمان از درآمدهای نفتی موجب شده اقتصاد کشور در معرض بحران های شدید قرار گیرد. آنان همیشه بر این نکته تأکید نموده اند که باید به وسیله مذاکره و ابزار دیپلماسی کوشش کنیم تا طرف مقابل ناگزیر از لغو تحریم ها گردد و اقتصاد ملی از این شرایط خسارت بار فاصله بگیرد. گروه دیگر از سیاسیون و سخنوران که منتقدان دولت دوازدهم و رقبای سیاسی آن هستند، همیشه بر این نکته تأکید نموده اند که عامل بروز مسائل مالی در کشور نه تشدید تحریم و قطع صدور نفت، بلکه ناکارآمدی دولت دوازدهم است که نمی تواند یا نمی خواهد مسائل کشور را حل نماید و همیشه بهانه جویی می نماید که تا مشکل تعامل با دنیا خارج حل نگردد، نمی توان سختی های اقتصاد ملی و در رأس آنها تورم بالای 40 درصد را درمان کرد. حال سؤالی که مطرح می گردد، این است که دولت سیزدهم با چه شرایطی روبه رو خواهد بود؟

برای مهار تورم از همان روز نخست چه خواهد نمود؟ و در صد روز نخست در میدان مبارزه با تورم چه موفقیتی کسب خواهد نمود؟ منطقا اگر دولت جدید همسو با دولت دوازدهم باشد، کوشش خود را برای برطرف مسائل بر سر راه تعامل مثبت با دنیا به کار خواهد برد و به بیان دقیق تر همان راستا سیاست خارجی دولت دوازدهم را دنبال خواهد نمود تا برجام را هرچند زمان چندانی از دوران آن باقی نمانده، زنده کند و با برداشتن گام هایی به پیش علامت اصلاح امور را به اقتصاد ملی بدهد. طبعا در گزارش صدروزه، رئیس دولت جدید از کوشش خود برای مهار تورم به وسیله گگرددن راستا تعامل مثبت با دنیا، موفقیت هایی که کسب نموده و موانعی که هنوز بر سر راه هستند، سخن خواهد گفت.

اما اگر دولت جدید وابسته به اردوگاه سیاسی رقیب باشد، چه خواهد نمود؟ اصولگرایان به عنوان منتقدان و رقبای سیاسی دولت دوازدهم، در سال های گذشته در نقد شرایط موجود و دریافت انگشت اتهام به سوی دولت کم نگذاشته اند. آنان همیشه بر این نکته محوری که مسائل کشور ناشی از تحریم نیست، تأکید نموده اند. هرچند امروزه بسیاری از آنان برخلاف دوران دولت دهم و هم صدا با رئیس آن دولت از کاغذپاره بودن تحریم ها سخن نمی گویند، اما همیشه دولت را به بی عملی و ناکارآمدی متهم نموده اند. اگر قیمت دان مرغ به طرز سرسام آور بالا رفته و صنعت مرغ داری را به بن بست کشانده است، ربطی به سختی های واردات ندارد و فقط ناشی از ناکارآمدی دولت و کم تحرکی وزرای پیر است، اگر تورم بعد از تک رقمی شدن در دوران دولت یازدهم، اینک با پرشی اعجاب آور از مرز 40 درصد رد شده و کشورمان را در فهرست کشورهای دارای بالاترین شاخص فلاکت جای داده است، ربطی به تحریم و محروم شدن کشورمان از درآمدهای نفتی ندارد، بلکه این تقصیر دولت دوازدهم است که به جای توجه به مسائل داخلی دنبال راضی کردن کدخدا و برداشته شدن تحریم است و... .

حال اگر دولت سیزدهم دولتی اصولگرا باشد، آیا می تواند در توجیه عدم موفقیت خود در میدان مبارزه با تورم، از تحریم های ظالمانه سخن بگوید؟ آیا شهروندانی که مدام از صداوسیما شنیده اند دولتمردان عرضه حل مسائل را در بازار مرغ ندارند و به همین دلیل قیمت مرغ سر به فلک گذاشته، خواهند پذیرفت که دولتی با وزرای جوان و پرتحرک نتواند در همان صد روز نخست قیمت مرغ را پایین بیاورد و رنگ و نوایی به سفره اقشار کم درآمد کشور بدهد؟ دولت سیزدهم اگر دولتی اصولگرا باشد، در همان صد روز نخست با سختی عظیمی روبه رو خواهد شد؛ یا باید به صریح ترین بیان به مردم بگوید منتقدان دولت دوازدهم در جاده بی انصافی به اصطلاح تخته گاز پیش رفته و به ناحق دولت را مسبب خطاهایی معرفی می کردند که ربطی به دولت نداشت، یا باید با دراختیارداشتن عصایی موسایی در همان صد روز نخست با تغییر رویکرد از خارج به داخل عملکردی درخشان در میدان مهار تورم و حل مسائل اقتصاد ملی به مردم تقدیم کند. فراموش نکنیم، اتهام عظیم دولت دوازدهم از دید منتقدان اصولگرایش توجه به خارج به جای توجه به داخل بود. پس شهروندان منتظر خواهندبود که فقط با همین یک فقره تغییر که طبعا با آغاز مسئولیت دولت سیزدهم (اگر دولتی اصولگرا باشد) اتفاق خواهد افتاد، مقدمات حل مسائل مالی شان فراهم گردد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تورم زدایی در 100 روز اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم زدایی در 100 روز اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید