جریمه بانکها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شرکتهای دانش بنیان

به گزارش وبلاگ بهروز، دکتر علی وحدت امروز در مراسم رونمایی از بسته همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی با پارک ها و امضای تفاهم نامه صندوق و وزارت علوم گفت: رویکردهای این صندوق شعاری نیست بلکه همه اجرایی شده اند.

جریمه بانکها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شرکتهای دانش بنیان

وی اضافه کرد: ما در کوشش هستیم تا از بازیگران مختلف اکوسیستم نوآوری همکاری داشته باشیم که پارک ها از این دسته هستند.

وحدت با بیان اینکه صندوق های پژوهش و فناوری ظرفیت های خوبی هستند، گفت: اساسنامه آنها اصلاح شده و ما به آنها اعتماد کردیم به طوری که هزار و پانصد میلیارد تومان خط اعتباری و چهارصد میلیارد تومان خط اعتباری به آنها اختصاص داده ایم.

به گفته رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، ما صندوق ها را موظف کردیم که 60 درصد عملکرد داشته باشند و گرنه پول یارانه ای که به آنها داده می گردد با نرخ 18 درصد محاسبه می گردد.

وی اضافه کرد: ما مشوق هایی برای این صندوق ها در نظر گرفته ایم به طوری که اگر وارد صندوق های سرمایه گذاری شوند بهره آنها صفر می گردد.

وحدت گفت: آورده بخش خصوصی صندوق های جسورانه بورسی 75 میلیارد بوده اما سال جاری حدود 200 میلیارد تومان برای تأسیس صندوق های جدید و یاری به سبد پروژه آنها برنامه ریزی می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه بر این اساس حدود 800 میلیارد تومان باید از بخش خصوصی تأمین گردد، توضیح داد: اگر بخش خصوصی آمادگی داشته باشد که میزان سرمایه گذاری را به هزار میلیارد تومان افزایش دهد عدد قابل مقایسه ای با سالهای گذشته نیست.

وی به همکاری با بانک ها اشاره نمود و ادامه داد: ما باید بانک ها را وارد اکوسیستم فناوری جدید کنیم؛ صندوق توسعه ملی حدود هشتصد میلیارد تومان به بانک ها اختصاص داد تا به شرکتهای دانش بنیان تسهیلات اعطا نمایند. این اعتبارات در صورت پرداخت به شرکتهای دانش بنیان با نرخ مناطق محروم 11 تا 12 درصد محاسبه می گردد اما اگر بانک ها به این امر متعهد نشدند باید تا سقف بهره 18 درصد به صندوق توسعه ملی بازپرداخت نمایند.

وی ادامه داد: میزان عدد پرداخت شده از سوی صندوق توسعه ملی از محل این اعتبارات به شرکتها تا انتها سال 97 حدود 79 میلیارد تومان بوده که به سه شرکت پرداخت شده بود اما تا نیمه سال بیش از هزار میلیارد تومان از منابع اهرم شده صندوق نوآوری در سیستم بانکی به شرکتها پرداخت شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "جریمه بانکها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شرکتهای دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جریمه بانکها در صورت عدم اختصاص اعتبار به شرکتهای دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید