دامداران نگران کاهش تقاضای شیر نباشند، کنترل بر بازار داخلی شیرخشک

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمود بازاری در واکنش به اعتراض دامداران به ممنوعیت صادرات شیرخشک گفت: دامداران در اعتراض خود به این ممنوعیت نگران پایین آمدن تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت شیر خام هستند که به همین منظور در جلسات کارگروه تنظیم بازار مصوب گردیده است به منظور تامین مصارف داخلی و جلوگیری از افزایش بی رویه محصولات لبنی نظارت و کنترل انجام گردد.

دامداران نگران کاهش تقاضای شیر نباشند، کنترل بر بازار داخلی شیرخشک

مدیرکل دفترهماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی در خصوص ممنوعیت صادرات شیر خشک شرح داد: این ممنوعیت براساس تصمیمات جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصاد سران سه قوه در 27مرداد و به استناد بند 3 و 4 ابلاغیه ریاست محترم جمهور در 29 مرداد صادر گردیده است. در این ابلاغیه و در بند 3 آن هرگونه تصمیم گیری درباره نرخ تعرفه و ضوابط صادرات و واردات به وزیر صنعت، معدن و تجارت تفویض اختیار گردیده است.

وی ضمن بیان این مساله در همین مورد افزود: به منظور جلوگیری از کاهش عرضه و افزایش فراوری داخلی براساس بند 4 این ابلاغیه وزیر صمت می تواند در چارچوب دستورالعملی که به تصویب می رسد، صادرات برخی کالاها را در محدوده زمانی خاصی ممنوع یا محدود به شرایطی سازد.

در ادامه ممنوعیت صادرات شیرخشک را به منظور تنظیم بازار دانست و شرح داد: در همین قوانین ممنوعیت ،استثنا هم قائل گردیده اند. بر این اساس اگر صادرات از محل ورود مواد اولیه انجام گیرد، اشکالی ندارد، علاوه بر این راه چاره دیگری که قانون در اختیار صادرنمایندگان قرار می دهد و به منظور حمایت از حقوق آنها تنظیم گردیده ، ماده 11 مکرر است.

مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی درباره این ماده شرح داد: این ماده 4 بند دارد که اگر هرکدام از این شرایط محقق گردد و در صورتی که تحقق شرایط پیش از ابلاغ باشد امکان ترخیص کالا وجود دارد. بنابراین صادرات تمام کالاهایی که ارز دولتی دریافت می نمایند ممنوع گردیده و اگر نظر بر صادرات آنها باشد ضروری است مابه التفاوت از صادرنماینده دریافت گردد.

بازاری در ادامه با اشاره به جلسه کارشناسی روز گذشته با نمایندگان وزرات بهداشت،کشاورزی و صمت به منظور بیان مسائل در حوزه ممنوعیت های صادراتی افزود: در این جلسه موضوع ممنوعیت صادرات شیرخشک مطرح شد و نظر سازمان حمایت این بود که با توجه به اینکه شرایط مناسبی برای تامین شیرخشک با نرخ مناسب در کشور وجود ندارد برطرف ممنوعیت صادرات به صلاح نیست و معاونت صنایع وزارت صمت هم بر همین باور بودند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دامداران نگران کاهش تقاضای شیر نباشند، کنترل بر بازار داخلی شیرخشک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دامداران نگران کاهش تقاضای شیر نباشند، کنترل بر بازار داخلی شیرخشک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید