درباره ایمپلنت دندان بیش تر بدانید

به گزارش وبلاگ بهروز، برای سال های متمادی تنها گزینه درمانی و راه مقابله با دندان های آسیب دیده کشیدن آن ها و گذاشتن دندان مصنوعی بود. امروز باتوجه به پیشرفت های روزافزون در زمینه پزشکی روش فوق العاده ای مانند ایمپلنت دندان وجود دارد که می تواند جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته باشد.

درباره ایمپلنت دندان بیش تر بدانید

وبلاگ بهروز | با وجود پیشرفت های روزافزون در مراقبت از دندان همیشه میلیون ها آمریکایی از پوسیدگی دندان، بیماری پیوره و سایر آسیب دیدگی های دندان رنج می برند. برای سال های متمادی تنها گزینه درمانی و راه مقابله با دندان های آسیب دیده کشیدن آن ها و گذاشتن دندان مصنوعی بود.

به گزارش وبلاگ بهروز؛ امروز با توجه به پیشرفت های روز افزون در زمینه پزشکی روش فوق العاده ای مانند ایمپلنت دندان وجود دارد که می تواند جایگزین مناسبی برای دندان های از دست رفته باشد.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان جایگزین کردن ریشه ها برای کار گذاشتن دندان پروتزی و پر کردن جای خالی دندان هایی است که خراب و کشیده شده اند. ایمپلنت ها یک پایه دائمی برای دندان های (ثابت) یا متحرکی ایجاد می کنند که قرار است جایگزین دندان های طبیعی از دست رفته شوند.

مزایای ایمپلنت

ایمپلنت کردن دندان ها می تواند فواید متعدد و فراوانی داشته باشد، از جمله:

بهبود ظاهر: با ایمپلنت کردن دندان به عنوان جایگزین دندان های از دست رفته احساس بهتری خواهید داشت؛ زیرا دندان های نو دقیقا شبیه به دندان های طبیعی خودتان هستند. ضمن اینکه این دندان ها در لثه ثابت می شوند و به طور دائمی قابل استفاده هستند.

بهبود گفتار در ادای کلمات: دندان های مصنوعی بعضی مواقع ممکن است در دهان دچار لغزش شوند و از لثه جدا شوند که موجب ایجاد ضعف در بیان کلمات هنگام صحبت کردن می شوند و فرد نمی تواند به درستی صحبت کند؛ اما با استفاده از از ایمپلنت دندان این مشکل دیگر به وجود نخواهد آمد. با ایمپلنت می توان بدون هیچ گونه نگرانی صحبت کرد.

راحتی بیش تر: از آنجا که با ایمپلنت دندان های نو به طور ثابت و دائمی در دهان قرار می گیرند، آسایش و آرامش بیش تری را برای فرد به وجود می آورند.

آسان تر غذا خوردن: غذا خوردن با وجود دندان مصنوعی می تواند کمی سخت باشد؛ اما دندان های ایپملنت شده دقیقا شبیه به دندان های طبیعی عمل می کنند و به فرد اجازه می دهند تا با اعتماد به نفس غذا بخورد.

افزایش اعتماد به نفس: ایمپلنت کردن دندان ها اعتماد به نفس از دست رفته ناشی از نبود دندان را به فرد باز می گرداند و لبخند زیبای شما را آشکار می نماید.

بهبود بهداشت دهان و دندان: ایمپلنت دندان احتیاجی به کشیدن سایر دندان ها مانند بریج یا پُل دندان ندارد؛ زیرا دندان های مجاور برای دندان های ایمپلنت شده نقش نگه دارنده یا حمایت کننده را ایفا نمی کنند؛ بنابراین دندان های طبیعی سالم باقی می مانند و بهداشت دهان و دندان در بلندمدت حفظ می گردد. ایمپلنت کردن دندان ها موجب می گردد تا امکان رسیدگی به بهداشت میان فواصل دندان ها امکان پذیر گردد و بهداشت دهان و دندان ها بیش تر حفظ گردد.

دوام: ایمپلنت دوام زیادی دارد و برای سال ها بدون ایجاد هیچ گونه مسئله ای می تواند کار کند. در صورتی که به خوبی نگهداری گردد، تا آخر عمر دوام خواهد آورد.

راحتی: دندان های مصنوعی قابلیت جابجایی دارند، از دهان بیرون می آیند و برای ثابت نگه داشتن شان احتیاج به چسب است؛ اما با ایمپلنت دندان دیگر هیچ یک از این مسائل وجود نخواهند داشت.

آیا عمل ایمپلنت دندان موفقیت آمیز است؟

مقدار موفقیت عمل ایمپلنت دندان می تواند باتوجه به محل قرارگیری آن در فک متفاوت باشد. به طور کلی موفقیت این عمل 98 درصد است. ایمپلنت با مراقبت درست می تواند برای تمام عمر سالم باقی بماند.

آیا تمامی افراد می توانند از ایمپلنت استفاده کنند؟

به طور کلی هر فرد سالمی که می تواند عمل جراحی دندان و کشیدن آن را تحمل کند، برای انجام ایمپلنت دندان مسئله ای نخواهد داشت. افرادی که تحت عمل ایمپلنت قرار می گیرند، باید لثه های سالم و استخوان های کافی برای نگه داشتن ایمپلنت داشته باشند. بعلاوه این افراد باید به بهداشت دهان و دندان به خوبی رسیدگی کنند و مرتب برای معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه کنند. افرادی که زیاد سیگار می کشند، تحت پرتو درمانی در نواحی سر و گردن قرار گرفته اند یا دچار بیماری های مزمنی مانند دیابت و بیماری های قلبی هستند، به ارزیابی و معاینه احتیاج دارند و دندانپزشک باید درباره امکان انجام ایمپلنت دندان تصمیم نهایی را بگیرد.

آیا بیمه هزینه ایمپلنت دندان را پوشش می دهد؟

به طور کلی بیمه هزینه های انجام عمل ایمپلنت دندان را پوشش نمی دهد. احتمالا بعضی از خدمات بیمه های خصوصی برنامه هایی برای پوشش هزینه های این عمل داشته باشند که در این مسئله علت از دست دادن دندان نیز می تواند حائز اهیمت باشد.

ایمپلنت دندان

اولین گام برای عمل ایمپلنت برنامه ریزی انفرادی برای هر بیمار در فرایند درمان است. این برنامه معمولا از سوی دندانپزشک و تیم پزشکی او و با در نظر گرفتن احتیاج های هر بیمار تنظیم می گردد. تیم دندانپزشکی گزینه هایی را که با احتیاج های فردی مطابقت دارند، در برنامه درمانی در نظر گرفته می گیرد.

درمرحله بعدی ریشه دندان که از جنس تیتانیوم است، در لثه کاشته می گردد و جایگزین ریشه دندان از دست رفته خواهد شد. بعد از 6 تا 12 هفته در فک ثابت می ماند و زمانی که استخوان فک نیز بهبود پیدا کرد؛ باید قطعه پروتزی دیگری روی ریشه کوچک تیتانیومی نصب گردد تا بتواند دندان نو را به خوبی نگه دارد.

ایمپلنت کردن دندان یا دندان های نو براساس شکل و آرایش دندان های طبیعی انجام می شوند؛ سپس تاج دندان روی دیگر اجزای پروتزی کار گذاشته شده در فک نصب می گردد.

بعضی از بیماران به جای یک یا چند تاج منفرد از اتصالاتی روی ایمپلنت استفاده می کنند که پروتزی متحرک را نگه می دارند. رنگ دندان نو نیز باید مطابق رنگ دندان های قبلی باشد. از آن جایی که با ایمپلنت کردن دندان دندان های پروتزی نو در فک کار گذاشته می شوند، شکل، عملکرد و حسی که ایجاد می کنند، کاملا مشابه با دندان طبیعی خواهد بود.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

بسیاری از افرادی که ایمپلنت دندان را انجام می دهند، معمولا طی درمان با درد و ناراحتی بسیار کمی روبرو می شوند. انجام این عمل احتیاجمند بی حسی موضعی است و درد آن نسبت به درد کشیدن دندان بسیار کم تر است. بعد از انجام عمل ایمپلنت نیز برای از بین بردن ناراحتی و درد خفیف می توان از دارو های مسکن بدون نسخه ای مانند تیلنول (Tylenol) و موترین (Motrin) استفاده کرد.

مراقبت از دندان ایمپلنت شده

مراقبت از دندان های ایمپلنت شده درست مانند مراقبت از دندا ن های طبیعی خودمان است و شامل مسواک زدن، نخ دندان، شست و شو با دهان شویه آنتی باکتریال و چکاپ های سالانه دندانپزشکی است.

منبع: webmd

منبع: فرادید

به "درباره ایمپلنت دندان بیش تر بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره ایمپلنت دندان بیش تر بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید