راز عجیب دست های کوچک تی رکس کشف شد!

به گزارش وبلاگ بهروز، تی رکس یک شکارچی شرور بود که قوی ترین نیش را در بین حیواناتی که تا به حال روی خشکی راه می رفت، داشت. این جانور بیش از 66 میلیون سال پیش در بیابان کرتاسه پایانی پرسه می زد و در پی تریسراتوپ یا ادمونتوزاروس می گشت.

راز عجیب دست های کوچک تی رکس کشف شد!

تیرانوزاروس رکس و بسیاری از هم نسل های آن جثه های بزرگ، اما بازو های کوچک داشتند.

تی رکس یک شکارچی شرور بود که قوی ترین نیش را در بین حیواناتی که تا به حال روی خشکی راه می رفت، داشت. این جانور بیش از 66 میلیون سال پیش در بیابان کرتاسه پایانی پرسه می زد و در پی تریسراتوپ یا ادمونتوزاروس می گشت.

تنها چیزی که در مورد پادشاه مارمولک های ظالم تهدید کننده نبود بازو های کوچک آن بود. تی رکس تنها دایناسور با بازو های کوچک در مقایسه با بقیه بدنش نبود. بسیاری از هم نسل های آن گروهی از دایناسور های دوپا که عمدتاً گوشتخوار هستند نیز این ویژگی را داشتند. اما چرا بسیاری از تروپود ها چنین بازو های کلفتی را تکامل دادند؟

مطالعه ای در سال 2021 که در مجله Acta Paleontologica Polonica منتشر شد نشان داد که تروپود های خردکننده استخوان مانند T. rex بازو های کوچکی را تکامل دادند تا هنگام تغذیه دست های یکدیگر را گاز نگیرند.

شواهد دیرینه شناسی نشان می دهد که این حیوانات طعمه های خود را دسته ای می بلعند، بنابراین شاید آن ها اندام های کوچک را تکامل داده اند تا از پاره کردن تصادفی بازو ها به عنوان انبوهی از تروپود ها که بر روی یک تریسراتوپ های تندرو فرود می آیند، جلوگیری کنند.

چرا تی رکس چنین بازو های کوچکی داشته است؟

اما در حال حاضر این فقط یک فرضیه است. جان هاچینسون، زیست شناس کالج سلطنتی دامپزشکی دانشگاه لندن که در این مطالعه شرکت نداشت، گفت: داستان خوبی است. اما من فکر می کنم، در نهایت، ما واقعا نمی دانیم.

هاچینسون، که بیومکانیک حرکت در حیوانات بزرگ زمینی - چه زنده و چه منقرض شده - را مطالعه می کند، به تکامل اندام جلویی دایناسور ها به گونه ای متفاوت نگاه می کند؛ او بر این عقیده است که در تکامل تروپودها، در واقع دست ها کوتاه تر نشدند، اما پا ها بلندتر شدند.

او ادامه داد: با بزرگتر شدن حیوانات، اندام های جلویی کوچکتر و سرشان بزرگتر می شود.

از آنجایی که تیرانوزور ها و هم نسل های تروپودشان سر های بزرگتر و حالت دوپایی داشتند، کمتر از اندام جلویی خود استفاده می کردند. آن ها شروع به استفاده بیشتر از سر خود برای شکار و کشتن طعمه کردند. در نتیجه، طبق این ایده، اندام های جلویی به مقدار بقیه بدنشان رشد نکردند.

منبع خبرآنلاین

منبع: فرادید

به "راز عجیب دست های کوچک تی رکس کشف شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز عجیب دست های کوچک تی رکس کشف شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید