روستای تاریخی عشین نگین گردشگری کویر مرکزی ایران است

به گزارش وبلاگ بهروز، میراث آریا/ براساس اخبار بدست رسیده، روستای تاریخی عشین نگین گردشگری کویر مرکزی ایران است.

روستای تاریخی عشین نگین گردشگری کویر مرکزی ایران است

نائین که در شرق استان اصفهان واقع شده در حقیقت یکی از مهمترین محورهای اتصال غرب به شرق استان و حتی کشور بشمار می رود، به همین علت در طی سالهای اخیر با همت جمعی، این شهرستان همراه با جاذبه های طبیعی و تاریخی منحصر بفرد و پیشینه تاریخی کهن به یکی از اصلی ترین مراکز گردشگری کویری استان اصفهان تبدیل شده است.

با توجه به بروز خشکسالی های متعدد در منطقه فلات مرکزی ایران در طی یک دهه گذشته، گردشگری یکی از مهمترین محورهای توسعه این شهرستان به ویژه در منطقه ها روستایی بشمار می رود. در طی سالهای گذشته کوشش های گسترده ای برای شناسایی توانمندی های روستاهای شهرستان از جمله عشین اجرا شده و روستاهای شاخص شهرستان به عنوان منطقه ها نمونه گردشگری روستایی شناسایی و سپس با ایجاد زیر ساخت های مناسب گردشگری در این منطقه ها پیشرفته است.

واژه عشین در فرهنگ عامیانه مردم شرق استان اصفهان در عین حال که با نام اشین نیز خوانده شده به معنای سرزمین آبهای جاری خوانده شده، وجود چندین چشمه در ارتفاعات اطراف این روستا این واژه را قوت می بخشد.

این روستا در حاشیه کویر مرکزی ایران و به عنوان بخشی از شهر تاریخی انارک بشمار می رود، با توجه به پیشینه تاریخی انارک و بعلاوه ساختار معماری این روستا که عمدتا خانه ها به صورت تک اتاقی با گنبدی زیبا بر روی آن بنا شده، دیرینه شناسان پیشینه تاریخی این روستا را به پیش از اسلام نسبت می دهند.

در تاریخ معاصر ایران در بعضی منابع از جمله کتاب عبور ار معماری ایران، نوشته آلفونس گابریل در سال 1933 میلادی از این روستا در جوار کویر مرکزی ایران و زیبایی های آن یاد شده است.

با توجه به نهاده شدن این روستا در حاشیه مرکزی ایران، در طول تاریخ آثار ارزشمندی در آن بجای مانده که ناشی از سبک زندگی مردم کویر است که از آن جمله میتوان به خانه های زیبای روستا با سبک معماری منحصر بفرد، قلعه تاریخی روستا و حمام تاریخی آن اشاره نمود.

در سالهای اخیر با توسعه گردشگری کویری در منطقه ها نائین، انارک و بعلاوه خوروبیابانک روستای عشین نیز مورد توجه نهاده شد.

با همکاری ساکنان، اداره میراث فرهنگی و مسئولان شهرستان با تکیه بر جذابیت های منطقه از جمله نزدیکی این روستا به شهر انارک، نزدیکی روستا به معدن باستانی سرب نخلک، قرارگیری روستا بر روی تپه ای بلند مشرف به کویر مرکزی ایران باعث شد تا با ایجاد زیرساخت های مناسب از جمله اصلاح جاده های دسترسی، اقامتگاه های بومگری با تکیه بر زندگی کاملا سنتی منطقه ایجاد و از این طریق گردشگران خسته از زندگی شهری، اقامتی کاملا سنتی را در این روستا تجربه نمایند.

منبع: همگردی

به "روستای تاریخی عشین نگین گردشگری کویر مرکزی ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای تاریخی عشین نگین گردشگری کویر مرکزی ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید