سکوت سازمان تنظیم مقررات در خصوص تخلفات پست خارجی ، با ورود سازمان بازرسی، مجوز DHL تعلیق شد

به گزارش وبلاگ بهروز، در حالی که سازمان تنظیم مقررات در وزارت ارتباطات ,و فناوری در برابر تخلفات شرکت پست آلمانی DHL سکوت اختیار نموده بود، سازمان بازرسی به موضوع ورود کرد و مجوز فعالیت این شرکت در ایران به حالت تعلیق عایدی. اما معین نیست که چرا هنوز این موضوع شفاف اعلام نمی گردد.

سکوت سازمان تنظیم مقررات در خصوص تخلفات پست خارجی ، با ورود سازمان بازرسی، مجوز DHL تعلیق شد

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت وبلاگ بهروز، بنابر کسب اطلاع خبرنگار از سازمان بازرسی کل کشور، مجوز فعالیت پست خارجی DHL در ایران به حالت تعلیق درآمده است.

براساس اعلام نظر در مورد پرونده ای که در این سازمان ثبت شده است، مجوز فعالیت شرکت پست سریع دی اچ ال اخیراً به وسیله سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به علت تخلفات این شرکت تعلیق شده است و به این ترتیب، فعلا پرونده مطروحه رسیدگی به تخلفات آن خاتمه یافته است.

اما در عین حال، شرکت دی اچ ال در پاسخ به مشتریان خود مدعی است به علت مسائل اداری در گمرک چند هفته ای متوقف شده است و فعلا فقط به خاطر سفارتخانه ها فعالیت دارند.

شرکت DHL یکی از شرکت های پست سریع در ایران است

DHL متعلق به کدام کشور است؟

سال 94 بود که شرکت حمل و نقل بین المللی DHL چهلمین سال فعالیت خود در ایران را جشن گرفت.

دی اچ ال در سال 1969 تأسیس شد و پس از موفقیت در بازار داخلی آمریکا در اواخر 1970 خدمات خود را در سطح دنیا توسعه داد.

این شرکت نوپای آمریکایی تا سال 2002 عمده سهام خود را به پست آلمان فروخت و اکنون شاخه بین المللی Deutsche Post DHL آلمان است.

این شرکت به عنوان بزرگترین ارائه دهنده خدمات حمل و نقل هوایی و دریایی و سودآورترین شرکت حمل و نقل شناخته می گردد و در بیش از 180 کشور دنیا شعبه دارد.

در ایران هم DHL به عنوان قدیمی ترین شرکت حمل و نقل سریع هوایی، در سال 1975 میلادی تاسیس شد و با داشتن امکانات وسیع در گمرک و هشت شعبه در شهرستان های اصفهان، شیراز، مشهد، اهواز، کیش، بندر عباس و عسلویه به مشتریان خود سرویس می داد. بنابر آماری که مسوولان DHL اعلام نموده بودند این شرکت زمانی در ایران حداقل 210 کارمند، 80 دستگاه تریلی و 10 پرواز در روز داشت.

DHL حدود 46 سال در ایران حضور داشته است

ماجرای فعالیت شائبه دار پست DHL چیست؟

بر اساس مصوبه تازه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، شرکت های پستی دیگر بدون پروانه حق فعالیت در کشور را ندارند و این مصوبه لازم الاجرا است.

اما مدتی است که شرکت دی اچ ال به بهانه های مختلف و تحت پوشش فعالیت پستی دیپلماتیک برای سفارتخانه های خارجی در ایران، از پذیرش این مصوبه طفره می رود.

این در حالی است که پس از صدور مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در راستای اجرای قانون ساماندهی فعالیت های پستی در کشور، همه شرکت های این چنینی از جمله شرکت دی اچ ال حق فعالیت ندارند مگر اینکه پروانه لازم را بگیرند؛ یعنی حتی فعالیت دیپلماتیک هم مجاز نیست و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم دیگر اجازه صدور دوباره و حتی چند باره مجوزهای موقت کوتاه مدت برای شرکت ها را ندارد.

اما مشکل وقتی ایجاد شد و پای سازمان بازرسی کل کشور را به موضوع باز کرد که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات اقدامی برای اجرای قانون و جلوگیری از فعالیت دفتر این پست نکرد.

حتی اخیرا سازمان بازرسی کل کشور بار دیگر تاکید نموده بود که شرکت DHL مجوز فعالیت ندارد.

نظر سازمان بازرسی کل کشور از این جهت به این پرونده جلب شده که مدتی است اخباری غیررسمی از فعالیت گروهی در قالب دلالی مجوز در بخش های صدور مجوز در سازمان های زیرمجموعه وزارت ارتباطات به گوش می رسد که تایید یا رد نشده اند؛ اما نگاه ها را به سمت افراد درگیر با صدور مجوزها و بخش های مربوط به پرونده های این چنینی جلب نموده است.

مدتی است اخباری غیررسمی از فعالیت گروهی در قالب دلالی مجوز در بخش های صدور مجوز در سازمان های زیرمجموعه وزارت ارتباطات به گوش می رسد

سازمان تنظیم مقررات در این باره چه واکنشی داشت؟

خبرنگار پس از کسب اطلاع در این باره با بخش مربوط در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تماس گرفت.

طبق مصوبه تازه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، رگولاتوری وظیفه صدور پروانه های تازه در حوزه پست را برعهده دارد و از این رو اطلاعات مربوط به تاریخ اعتبار و آخرین شرایط مجوزهای موقت همه شرکت های پست سریع را در اختیار دارد.

دفتر صدور پروانه های پستی و دفتر نظارت بر خدمات پستی آگاه در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات در این باره مرجع رسیدگی هستند. خبرنگار برای اطلاع از نظر رسمی مجموعه با روابط عمومی رگولاتوری تماس گرفت.

در ابتدا از سوی این بخش اعلام شده که مجوز فعالیت پست DHL در ایران باطل نشده و بنابراین پیگیری موضوع، موضوعیتی ندارد. پس از سوال دوباره خبرنگار برای کسب اطلاع درباره تعلیق مجوز فعالیت این خارجی در ایران، قرار شد که در این باره اطلاعات لازم به خبرنگار اطلاع داده گردد که با وجود 3 تا 4 بار تماس مجدد برای پیگیری موضوع، نتیجه ای حاصل نشد و هنوز همچنان گفته می گردد که اطلاع می دهیم.

رگولاتوری چند روزی است که قرار است شرایط مجوز فعالیت پست DHL در ایران را به خبرنگار اطلاع دهد اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.

بنابراین شاید خبری شدن موضوع تعلیق فعالیت این شرکت پستی باب میل رگولاتوری نبوده است که علت آن را باید مسوولان ارشد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شرح دهند.

خاتمهی پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "سکوت سازمان تنظیم مقررات در خصوص تخلفات پست خارجی ، با ورود سازمان بازرسی، مجوز DHL تعلیق شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکوت سازمان تنظیم مقررات در خصوص تخلفات پست خارجی ، با ورود سازمان بازرسی، مجوز DHL تعلیق شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید