معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری و پرورش آن

به گزارش وبلاگ بهروز، فنچ نرگسی ، جاوا یا مصری پرنده ای بسیار زیبا است. پرورش فنچ نرگسی و تهیه غذای فنچ نرگسی ساده است و شما می توانید فنچ نرگسی را نگهداری کنید.

معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری و پرورش آن

وبلاگ بهروز | سرویس گیاهان و حیوانات - یکی از پرنده های قابل نگهداری در منزل فنچ نرگسی است. این پرنده در هر زمانی که هوا مناسب باشد، جفت گیری می نمایند. در ادامه با شرایط نگهداری، غذای لازم و سایر موارد مربوط به این پرنده زیبا آشنا خواهید شد.

معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری

نام پارسی: فنچ جاوا یا گنجشک جاوا

نام علمی: Padda oryzivora (می تواند به Lonchura oryzivora تغییر کند).

نام انگلیسی: Java rice Finch یا Java Sparrow

آشنایی با فنچ نرگسی یا جاوا

فنچ های نرگسی، فنچ های عظیم و تنومندی هستند. آن ها بین 15 تا 18 سانتیمتر طول دارند. نوک آن ها قدرتمند بوده و ظاهرا می توانند با آن آسیب های جدی وارد نمایند. اما در کل فنچ نرگسی بی آزار است.

نرها و ماده ها در ظاهر شبیه به هم هستند. چند راه برای تشخیص جنسیت آن ها وجود دارد. مانند همه اعضای خانواده لانچورا (Lonchura: خانواده ای از پرندگان شامل مونیا ها و مانیکین ها و برخی فنچ ها)، نرهای آن ها آواز می خوانند و کمی حالت پایکوبی از خود نشان می دهند. البته این پایکوبی آنقدر نیست که به چشم بیاید و عده زیادی حتی به آواز آن ها هم توجهی نمی نمایند. برخلاف بسیاری از مانیکین ها (mannikin) شما آواز این پرنده را از فاصله دور هم می توانید بشنوید .

به هر حال صبر کردن برای شنیدن آواز آن ها به عنوان نشانه معین جنسیت، می تواند راهی برای آزمایش صبر شما باشد. نگاه کردن به یک جفت از نشانه های ظاهری، راه بهتری برای تشخیص جنسیت این پرنده است (منظور مقایسه بین تعدادی پرنده ی نر و ماده است). در یک جاوای نر در شرایط و زمان جفتگیری، در ناحیه کولمن (قسمت بالایی نوک مخصوصا جایی که نوک به سر متصل می شود) یک تورم تعیین وجود دارد

در فنچ نرگسی نر، رنگ نوک قرمز تیره می شود و یک برجستگی تعیین نیز پیدا می نماید. عده ای می گویند که حلقه دور چشم ها در نرها قرمز تیره تر است؛ ولی دیدن نوک آسان تر است

با وجود اینکه فنچ های نرگسی عظیم هستند و نوک قدرتمندی دارند ولی پرندگان آرامی هستند. آن ها می توانند به خوبی با فنچ های کوچکتر در یک محل عظیم مخلوط (محل پرندگان؛ مانند یک اتاق پر از پرنده یا یک قفس خیلی عظیم) کنار بیایند. آن ها تنها با هم نوعان خودشان پرخاشگرانه رفتار می نمایند. اگر گروهی از آن ها را با هم در یک جا قرار دهید جنجال زیادی برپا می نمایند و با نوکشان با هم دعوا می نمایند. اما فنچ های نرگسی این رفتارها را با فنچ های دیگر به ندرت انجام می دهند.

غذای فنچ نرگسی

برنامه غذایی گنجشک های جاوا (فنچ نرگسی) با یک میکس غذایی ساده تهیه می شود. میکسی که برای فنچ نرگسی درست می کنید مانند میکس برای طوطی است. میکس طوطی شامل مغز آفتابگردان و دانه های فشرده شده و بذر است. شما می توانید از میکس فنچ (شامل انواع ارزن و بذور دیگر) هم بهره ببرید. اما جاواها انواعی از ارزن های کوچک را تا زمانی که ارزن سفید عظیم در اختیار دارند نمی خورند. شما همچنین می توانید ارزن سفید پروسو (White proso millet) و دانه های دیگر را در ظرف های جدا از هم برایشان قرار دهید.

فنچ نرگسی معمولا در میکس طوطی به دنبال جو دو سر می شود و برای پیدا کردنشان همه میکس را جست وجو می نماید. اگر در یک ظرف دان خوری استوانه ای یا اتوماتیک برای آن ها دانه بریزید آن ها همه دانه ها و محتویات ظرف را خالی می نمایند تا جوها را پیدا نمایند. بسیار خوب است اگر به آن ها غذای تخم مرغی (تخم مرغ آب پز شده بدون زرده که سرد شده و له شده یا خرد شده باشد) بدهید و آن ها نیز مشتاقانه آن را خواهند خورد و همینطور غذا های سبز (مانند میوه جات تازه و سبزی جاتی که برای پرنده مضر نباشد) نیز باید در این برنامه غذایی بگنجد.

کلسیم در موادی مانند پوست تخم مرغ خرد شده یا کف دریا وجود دارد. ولی فنچ نرگسی عمدتا به خوردن کف دریا علاقه ای ندارد (ولی باید در برنامه غذایی باشد). با وجود این که یکی از اسم های آن ها فنچ یا گنجشک برنج است ولی آن ها چندان به برنج علاقه ای ندارند. در واقع آن ها شکل جوانه زده برنج را بیشتر ترجیح می دهند.

لانه فنچ نرگسی

فنچ های نرگسی (جاواها) می توانند بسیار زیاد شوند. آن ها دارای کلاچی عظیم (تخم های پرنده که در یک دوره گذاشته می شود) با تعداد 6-8 تخم هستند و از کلاچ خود به شرطی که بیش از 5 تخم نداشته باشد بسیار خوب نگهداری می نمایند. بهتر است سایز لانه آن ها 21×21 سانتی متر باشد، این در حقیقت یک سایز از لانه های استاندارد عظیم تر است.

این اندازه ممکن است در نگاه اول وقتی ماده به گوشه ای از لانه می رود عظیم به نظر برسد ولی وقتی جوجه ها رشد کردند متوجه می شوید که چرا فضای بیشتر بهتر خواهد بود. لانه سازی این پرنده ها وحشتناک است زیرا در بیشتر قسمت ها از وسایل خشن و زمخت و کاغذ خرد شده استفاده می نمایند. استفاده از پرهای نرم و پارچه را برای لانه سازی آن ها فراموش کنید. تنها پرهایی که آن ها استفاده می نمایند، پرهای پروازی عظیم و پرهای دمی بلدرچین های کوهستانی است. علف خشک شده، روزنامه خرد شده و فیبر دور نارگیل (قسمتی که شبیه مو است)، انتخاب های فنچ نرگسی برای لانه سازی هستند. برخی از آن ها با بافتن فیبر نارگیل لانه ای پیچیده درست می نمایند.

جوجه فنچ نرگسی

تعداد تخم ها معمولا بین 4-8 تاست و خوابیدن روی تخم ها از زمانی که تخم سوم یا چهارم گذاشته شد آغاز و به مدت 13-15 روز طول می کشد. جوجه ها به شکل بقیه لانچورا ها به جهان می آیند؛ یعنی صورتی و بدون کرک. جوجه فنچ نرگسی در مقایسه با سایر فنچ ها مدتی طولانی در لانه می ماند. تا زمان پر و بال در آوردن نزدیک به 1 ماه و از زمان پر و بال در آوردن تا زمانی که مستقل شوند 2 تا 3 هفته طول می کشد. جوان ها نمونه خاکستری تیره بالغین هستند. نوک آن ها نیز تیره است. چند ماه طول می کشد تا آن ها پر ریزی نمایند و پرهای بلوغ را در آورند.

جفت گیری فنچ نرگسی

آن ها هر زمان که هوا مناسب باشد فراوری مثل می نمایند. اگر آن ها در بیرون از خانه نگهداری شوند از سرمای زمستان و گرمای تابستان دوری خواهند کرد (آزارشان می دهد). در درون خانه و در شرایط کنترل شده، آن ها هر زمان از سال می توانند فراوری مثل نمایند. مانند همه پرنده های دیگر اگر عمل فراوری مثل را به تعداد کمی دوره در هر فصل کاهش دهید، آسوده تر خواهید بود. وگرنه پرنده به فراوری مثل دائما ادامه می دهد (سلامت پرنده به خطر می افتد).

خطر انقراض فنچ نرگسی

شگفت انگیز است که گنجشک جاوا در لیست CITES (قرار داد تجارت بین المللی گونه های در خطر انقراض جانوران و گیاهان) واقع شده است. ظاهرا با توجه به این که این پرنده ها در بیشتر مناطق به دلیل صدماتی که به محصول برنج وارد می نمایند، به عنوان آفت مطرح شده اند، کمیاب شده اند. در هر حال آن ها به آسانی به صورت خانگی و اهلی موجودند .

رنگ های فنچ نرگسی

علاوه بر رنگ خاکستری (که رنگ وحشی نیز هست)، در آمریکا جهش های رنگی حنایی، ابلغ (دو رنگ یا چند رنگ) و سفید نیز موجود است و در اروپا رنگ های کمرنگ و نقره ای هم دیده می شود. یک جهش رنگی به نام اگیت (Agate) هم وجود دارد که به دلیل مسائل قانونی ذکر شده نمی توان آن را در آمریکا خرید؛ اما با این حال به دست پرورش دهنده های آمریکایی هم رسیده است.

منبع: setare.com

به "معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری و پرورش آن" امتیاز دهید

1 کاربر به "معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری و پرورش آن" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی فنچ نرگسی، جاوا یا مصری و پرورش آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید