موفقیت ایران در مواجهه با شیوع کرونا با وجود تحریم ها

به گزارش وبلاگ بهروز، خبرنگاران: عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی در سخنرانی خود خطاب به رییس صندوق بین المللی پول گفت: ما از صندوق انتظار داریم فارغ از فشار آمریکا تقاضای وام ایران را تصویب کند و در همین ارتباط رئیس صندوق بین المللی پول شرح داد: شرایط ایران را درک و کوشش می کنیم امکان بهره مندی همه کشورها از این وام فراهم گردد.

موفقیت ایران در مواجهه با شیوع کرونا با وجود تحریم ها

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، رییس کل بانک مرکزی در نشست روسای بانک مرکزی کشورهای عضو منا (MENA) با اشاره به درخواست ایران برای دریافت منابع اضطراری از صندوق بین المللی پول به منظور مقابله با ویروس کرونا گفت: ما انتظار داریم که صندوق بین المللی پول به سرعت و بدون هیچ گونه تبعیض و تاثیرپذیری از لابی گری های سیاسی و یا فشارهای دیگر کشورها از جمله ایالات متحده به این درخواست قانونی پاسخ دهد.

دکتر همتی در این نشست که عصر امروز به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید تاکید نمود: بیماری کووید 19 به بسیاری از کشورها آسیب رساند و در آن میان ایران بیشتر از بسیاری از کشورها آسیب دید. اما علی رغم تحریم های شدید آمریکا و شرایط دشواری که کشور ما با آن روبرو شد، ما پیروز شدیم این مسئله را مهار کنیم و سیاست های اقتصادی خویش را پیش ببریم.

همتی با بیان اینکه باید پذیرفت که هر کشور به منابع اقتصادی مناسب و کافی احتیاج دارد تا بتواند سیاست های خود را پیش ببرد، توضیح داد: شرایط پیش بینی نشده کنونی بسیاری از کشورها را با مشکل بودجه و نقدینگی روبرو ساخت و ایران نیز از این قضیه مستثنی نیست.

رییس کل بانک مرکزی اضافه کرد: ایران توانست با اتکا به منابع قانونی خود اقدامات مناسبی را انجام دهد؛ اما مشکل آنجاست که تحریم های غیرقانونی آمریکا، ایران را از دسترسی به منابع خود که بدون هیچ منطق قابل قبولی در خارج از کشور مسدود شده اند، محروم می سازد.

همتی با تاکید بر اینکه همزمان و با توجه به شرایط کنونی، ایران همانند دیگر کشورهای عضو صندوق بین المللی پول این حق را دارد که از منابع اضطراری صندوق که برای مقابله با ویروس کرونا فراهم شده اند استفاده کند، گفت: ایران جزو اولین کشورهایی بود که درخواست دریافت منابع اضطراری را داد اما متاسفانه این فرآیند به طور غیرمنطقی و بدون هیچ نتیجه مشخصی زمان زیادی به طول انجامیده است.

وی ادامه داد: به تازگی به من اطلاع داده شد که بر اساس بیانیه اداری 15 اکتبر 2020، به مدیر اجرایی گروه آمریکا دستور داده شده است تا با درخواست ایران برای تسهیلات مخالفت کند. در این صورت خواسته یک کشور، دیگری را از دسترسی به منابع اقتصادی لازم برای مقابله با اثرات کوید 19 محروم می سازد.

همتی با بیان اینکه این امر آشکارا با روحیه و اهداف یک سازمان بین المللی مغایرت دارد، گفت: ما انتظار داریم که صندوق بین المللی پول به سرعت و بدون هیچ گونه تبعیض و تاثیرپذیری از لابی گری های سیاسی و یا فشارهای دیگر کشورها از جمله ایالات متحده به این درخواست قانونی پاسخ دهد.

کریستالینا جورجیوا، رییس صندوق بین المللی پول نیز در سخنرانی پایانی خود با تاکید بر این موضوع که سعی می کنیم در تخصیص تسهیلات مقابله با بیماری کووید19 بدون تبعیض عمل کنیم، توضیح داد: شرایط ایران برای بهره مندی از وام صندوق بین المللی پول را درک می کنیم و بر همین مبنا تمام تقاضاهای به جامانده از کشورهایی که هنوز وام مقابله با کرونا دریافت نکرده اند را آنالیز و کوشش می کنیم شرایط بهره مندی همه کشورها را فراهم کنیم.

لازم به ذکر است منا (به انگلیسی: MENA - Middle East and North Africa) به معنی خاورمیانه و شمال آفریقا اصطلاحی است که برای نامیدن کشورهای عمده تولیدکننده نفت که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار دارند به کار می رود.

منبع: اقتصادنیوز

به "موفقیت ایران در مواجهه با شیوع کرونا با وجود تحریم ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موفقیت ایران در مواجهه با شیوع کرونا با وجود تحریم ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید