مکرون مسئولیت فرانسه در نسل کشی را پذیرفت

به گزارش وبلاگ بهروز، ایسنا نوشت: امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، امروز (پنج شنبه) در سخنرانی در محل یادبود نسل کشی کیگالی، در رواندا، که بقایای 250 هزار تن از 800 هزار قربانی یکی از بزرگترین فجایع مرگبار قرن بیستم در آنجا واقع شده است، مسؤولیت فرانسه در نسل کشی مردم توتسی را پذیرفت و به قربانیان ادای احترام کرد.

مکرون مسئولیت فرانسه در نسل کشی را پذیرفت

به گزارش سایت خبری نشریه لوموند، امانوئل مکرون در مراسم یادبود نسل کشی کیگالی در رواندا بدون اینکه به دست دشتن فرانسه در این نسل کشی اعتراف کند، پس از گذشت 27 سال، مسؤولیت پاریس در این فاجعه قرن را پذیرفت.

رئیس جمهوری فرانسه در سخنرانی خود اظهار کرد: فرانسه دارای یک نقش، یک تاریخچه و یک مسؤولیت سیاسی در رواندا است، فرانسه وظیفه دارد که نگاهی رو به جلو داشته باشد و مسؤولیت سهم رنجی که تحمیل کرده است را بپذیرد. پاریس مدت طولانی است که سایه سکوت را بر سر بررسی حقایق گسترانیده است.

وی تاکید کرد: قاتلان، جزر و مدها، تپه ها، کلیساها، چهره فرانسوی نداشتند. فرانسه همدست نبود. خونی که ریخته شده سلاح و دستان سربازان فرانسوی را که اتفاقات غیرقابل بازگویی را با چشم خود دیده اند، بی آبرو نمی کند.

مکرون ادامه داد: با حضور در درگیری سال 1990 که هیچ ارتباطی به آن نداشت، فرانسه صداهایی که به او هشدار داده بودند را نشنید و یا اینکه نیروی خود را برای توقف چیزی که اجرا شده بود، فراتر می دید. فرانسه متوجه نشد که با مانع شدن در درگیری منطقه ای یا یک جنگ داخلی، در واقع در کنار یک انسان نسل کشی ایستاده و هشدارهای شفاف ترین ناظران را نادیده می گیرد. سپس فرانسه مسؤولیت توانمندی زیادی را در اتفاقات درهم پیچیده شده برعهده گرفت که به بدترین شکل سرانجام یافت درحالیکه قصد داشت در واقع از آن جلوگیری کند.

سپس مکرون سخنرانی خود را با گفتن این کلمات به سرانجام رساند: تنها کسانی که شاید بتوانند ببخشند افرادی هستند که شب ها را گذرانده اند و به ما بخشش را هدیه بدهند.

311311

منبع: خبرآنلاین

به "مکرون مسئولیت فرانسه در نسل کشی را پذیرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکرون مسئولیت فرانسه در نسل کشی را پذیرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید