میراث فرهنگی دزفول مانع عملیات مرمتی شهرداری در بافت شهر می گردد

به گزارش وبلاگ بهروز، مسعود شامدیل ظهر امروز پنج شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به انتشار خبری از سوی اداره میراث فرهنگی دزفول مبنی بر عدم ارتباط اثر تاریخی کاروانسرای بازار قدیم دزفول با شهرداری این شهر اظهار کرد: بیش از یک سال پیش به دلیل حادثه ای که در این کاروانسرا رخ داد، قسمتی از گنبد این اثر تخریب شد.

میراث فرهنگی دزفول مانع عملیات مرمتی شهرداری در بافت شهر می گردد

وی با بیان اینکه پس ازاین حادثه ما در شهرداری و سازمان نوسازی در جهت حفظ و نگهداری از به جامانده اثر چوب بست زدیم، اضافه نمود: در آن موقع با همکاری رئیس وقت میراث فرهنگی دزفول و با تعامل معاون میراث فرهنگی خوزستان یعنی خانم رشنو توانستیم تأمین اعتباری انجام دهیم. پس تا اینجای کار هیچ یک از موارد مربوط به میراث فرهنگی دزفول نبود چرا که اداره میراث شهرستان فقط موظف بود اثر را جهت تأمین اعتبار به استان معرفی کند.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی دزفول توضیح داد: در آن موقع، چون هنوز اعتبار داده نشده بود برای جلوگیری از نابودی اثر توسط شهرداری حدود 70 میلیون تومان در جهت خاک برداری، مستحکم سازی و جلوگیری از تخریب سایر قسمت های گنبد کاروانسرا هزینه کردیم و سپس به اصلاح نماکاری و نشیمن بیرونی اثر نیز پرداختیم تا اینکه اعتبار به اتمام رسید.

شامدیل بیان کرد: بعد از اتمام این اعتبار با شرکت و برنده شدن در مناقصه برگزارشده توسط سازمان میراث فرهنگی خوزستان، توانستیم اعتباری بالغ بر 90 میلیون تومان برای مرمت به جامانده کاروانسرای بازار قدیم، به دست آوریم.

یک سوم کاروانسرا در مالکیت شهرداری است

وی بابیان اینکه در حال حاضر یک سوم از کاروانسرای بازار در مالکیت شهرداری دزفول و دوسوم آن در مالکیت 300 نفر است، گفت: در گذشته فروخته شدن قسمتی از ملک کاروانسرا به مالک موجب تخریب بخشی از گنبد آن شده بود که به خاطر تفکیک اثر میان مالکان متأسفانه آن را بلوک چینی نموده بودند بنابراین ما در شهرداری و سازمان نوسازی دزفول با همکاری رئیس وقت میراث فرهنگی دزفول با یکی از مالکان وارد معامله شدیم و توانستیم دو قسمت 48 متری و 30 متری از کاروانسرا را خریداری کنیم بنابراین در حال حاضر یک سوم این اثر در مالکیت شهرداری دزفول است.

شامدیل با بیان اینکه کاروانسرای بازار با مساحتی بالغ بر 300 مترمربع مربوط به اواخر دوران زندیه و اوایل دوران قاجاریه است، گفت: انشعاب آب این اثر نیز در اختیار ما در سازمان نوسازی و بهسازی شهرستان است و کلیدهای آن نیز همواره در اختیار شهرداری بوده است.

بعضی ها حدود وظایف خود را نمی دانند

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی دزفول در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر شهرداری دزفول با اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان توانسته خانه تاریخی قلمبر را خریداری کند و با تأمین اعتبار 100 میلیونی میراث فرهنگی خوزستان این خانه در حال مرمت است، اضافه نمود: بااین همه بازهم درست نیست که ما بگوییم به خاطر خریداری این ملک پس هر اقدامی که بخواهیم می توانیم در آن انجام دهیم بنابراین کسی که یک اثر تاریخی را منحصر به یک اداره خاص بداند قطعاً حدود اختیارات و وظایف خود را نمی داند و بسیار کار زننده ای است که بخواهیم دو اداره را به جان هم بیندازیم و اگر قرار باشد کاری در جهت حفظ میراث شهرستان انجام بگیرد با این گونه صحبت کردن ها ارزش آن را زیر سؤال ببریم.

میراث مانع از اجرای طرح مرمت نیل سازی ها

وی با اشاره به اینکه شهرداری دزفول سالانه اعتباری بالغ بر یک و یا دو میلیارد تومان برای مرمت بافت تاریخی در نظر می گیرد، بیان کرد: امسال نیز شهرداری چهار میلیارد تومان برای این امر در نظر گرفت اما متأسفانه هر کجا که قصد داشتیم مرمت و یا بهسازی انجام دهیم با عدم همکاری و ممانعت اداره میراث فرهنگی شهرستان روبرو شدیم.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی دزفول توضیح داد: به عنوان مثال امسال شهرداری 300 میلیون تومان از این چهار میلیارد تومان را در جهت مرمت و بازسازی نیل سازی ها در نظر گرفت و از اداره میراث درخواست کردیم که اگر طرحی و یا پیشنهادی در این زمینه دارند به ما ارائه بدهند اما متأسفانه نه تنها طرحی به ما ندادند بلکه با سنگ اندازی به دلایل نامعلوم مانع از اجرای این طرح شدند و اعتبار مذکور به همان صورت مسکوت ماند.

شامدیل اضافه نمود: اطراف نیل سازی و پل شناور به محل تجمع معتادان و اراذل واوباش تبدیل شده بنابراین ما با این اعتبار می خواستیم طرحی را برای ساماندهی و رفع این مشکل بزرگ اجرا کنیم اما متأسفانه میراث فرهنگی دزفول نه طرح ارائه شده ما در شورای شهر را تصویب کرد و نه کوچک ترین همکاری در این زمینه با ما داشت و همین سنگ اندازی ها موجب شده که آن 4 میلیارد تومان اعتبار به حال خود باقی بماند و اگر طرحی نیز اجرا شده به دلیل عدم همکاری ها به صورت نیمه کاره رها شده است.

هیچ گونه همکاری از جانب میراث با شهرداری نمی گردد

وی گفت: شهرداری از سویی می خواهد مدرن کار کند و میراث فرهنگی نیز در جهت فضای سنتی گام برمی دارد در این میان وظیفه سازمان نوسازی این است که شهرداری را به سوی اهداف مدنظر میراث فرهنگی سوق دهد اما متأسفانه هیچ گونه همکاری از جانب این اداره با ما صورت نمی گیرد.

بهسازی 58 ساباط تاریخی

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی دزفول در ادامه با بیان اینکه این سازمان از زمان تأسیس تا به امروز توانسته 58 ساباط تاریخی را مرمت و چهار ساباط مخروبه را به صورت کامل بازسازی کند، بیان کرد: چهار ساباط از تعداد مذکور در همین امسال با بودجه شهرداری بهسازی شدند و دو ساباط از جمله ساباط گرگر نیز به صورت کامل بازسازی شدند که هرکدام از این ساباط ها نیازمند اعتباری 100 میلیون تومانی بود، ضمن اینکه این سازمان از زمان تأسیس تا به امروز توانسته 60 هزار مترمربع در بافت را کف پوش گذاری کند که دو هزار مترمربع از این میزان در امسال انجام گرفته است.

شامدیل یادآور شد: در کوچه پس کوچه های بافت لوله گذاری نموده ایم و توانستیم مشکل بوی بد فاضلاب را که حتی منجر به رفتن بعضی از ساکنان شده بود را رفع کنیم ضمن اینکه 20 هزار مترمربع از دیوارهای در حال تخریب را نیز مرمت و نماسازی کردیم.

مانع تراشی در اقدامات مرمتی شهرداری

وی با اشاره به اینکه بعضی ادعا می نمایند که شهرداری و سازمان نوسازی در این زمینه ها هیچ اطلاعاتی ندارند، اضافه نمود: پس این افراد اگر خودشان چیزی می دانند ما با کمال میل از آنها برای همکاری دعوت می کنیم تا آسیب شناسی نمایند و طرح مطالعاتی بدهند و ما تأمین اعتبار کنیم و اگر این کار را نیز نمی توانند انجام دهند پس بیش از این در انجام اقدامات مرمتی شهرداری در بافت تاریخی مانع تراشی ننمایند.

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی دزفول گفت: اگر 10 اداره میراث فرهنگی هم بخواهند با سنگ اندازی خلاف جهت میراث شهرستان کاری انجام دهند نمی توانند مانع اقدامات ما در شهرداری و سازمان نوسازی شوند چرا که ما اجازه نمی دهیم میراث چند هزار ساله این شهرستان صرفاً به دلیل ادعاهای کاذب از بین برود پس این سیاست کلان شهرداری دزفول است و اگر بخواهند جلوی ما را بگیرند ما از جهت دیگری برای تکمیل و مرمت بافت تاریخی شهر وارد می شویم.

دومین نشست مدیران بافت تاریخی کشور در دزفول

شامدیل با بیان اینکه بافت تاریخی 200 هکتاری دزفول جزو 13 بافت مصوب در کشور است، اظهار کرد: حدود 3 ماه پیش با حضور در تبریز در اولین نشست مدیران بافت های تاریخی کشور شرکت کردیم که ما نیز تقاضا کردیم دومین جلسه این نشست در دزفول برگزار گردد.

تعامل سازنده با میراث فرهنگی خوزستان

رئیس سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول با بیان اینکه ما همواره در پیشبرد طرح ها و برنامه ها از تجارب اساتید قدیمی و جدید دانشگاه ها بهره می بریم، یادآور شد: ضمن اینکه باید گفت تعامل شهرداری دزفول با سازمان میراث فرهنگی خوزستان بسیار سازنده و مفید است و چه مدیریت سابق و چه مدیر جدید سازمان میراث استان به همراه خانم رشنو که معاون این سازمان است همواره در تمام طرح ها نهایت همکاری را با ما داشته اند که این امر نیز جای تقدیر دارد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "میراث فرهنگی دزفول مانع عملیات مرمتی شهرداری در بافت شهر می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میراث فرهنگی دزفول مانع عملیات مرمتی شهرداری در بافت شهر می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید