هزینه های اجتماعی تورم

به گزارش وبلاگ بهروز، دیر زمانی است که اقتصاددانان و سیاستمداران بر ضرورت دستیابی به ثبات قیمت ها - کنترل تورم - اجماع کرده اند. این توافق خود را به صورت تورم های بسیار پایین در بیشتر اقتصادها نشان می دهد. اساس این اجماع جهانی درک عمومی نسبت به هزینه هایی است که به واسطه بی ثباتی قیمت ها بر جامعه تحمیل می شود. در شرایط جاری بهتر است پارامترهای ذهنی مدیران و سیاستمداران نسبت به ابعاد این پدیده شوم بازتعریف شود.

هزینه های اجتماعی تورم

در نگاه اول تورم یک پدیده مالی است که هزینه هایی به صورت ناکارآیی مالی بر جامعه تحمیل می کند. پیش بینی ناپذیری قیمت ها در شرایط تورمی باعث می شود خطا در تصمیمات خانوارها و بنگاه های مالی درخصوص مصرف و سرمایه گذاری افزایش یابد و به واسطه کاهش کارآمدی نظام قیمت ها، برآیند این تصمیمات به کاهش تولید و درآمد منجر شود. بر همین مبناست که ثبات قیمت ها یکی از مولفه های اصلی سنجش محیط کسب و کار محسوب می شود. گزارش های منتشر شده توسط اتاق بازرگانی ایران درخصوص پایش محیط کسب و کار که با مشارکت 5 هزار بنگاه تولیدی تهیه شده، نشان می دهد در فصل های اخیر نوسانات قیمت ها با اختلاف معنادار به مهم ترین مانع تولید تبدیل شده است. همان طور که نمودار روبه رو نشان می دهد، از نظر فعالان مالی غیرقابل پیش بینی بودن قیمت ها، با فاصله 20 درصدی بالاتر از بی ثباتی سیاست ها و دشواری تامین مالی، به مشکل شماره یک بخش تولید تبدیل شده است. بنابراین برای تحقق هدف جهش تولید، نمی توان نسبت به تورم بی تفاوت بود و جهش تولید را از روش های تورم زا دنبال کرد.

از سمت هزینه ها، اما مسائل تورم تنها در بخش مالی محصور نمی شود. بنیان جوامع بشری بر قراردادهایی بنا شده است که تنظیم گر روابط میان افراد و گروه ها هستند. قیمت های اسمی نیز بخش مهمی از این قراردادها هستند. بنابراین، تغییرات مستمر و غیرقابل پیش بینی قیمت های اسمی به بی اعتباری این قراردادها منجر می شود و اساس جامعه را به خطر می اندازد. قراردادهای اجاره از عقود رایجی هستند که روابط میان صاحب خانه و مستاجر را تنظیم می کند. افزایش تورم باعث می شود صاحب خانه ها اجاره بیشتری را مطالبه کنند و این فشاری بر مستاجران وارد می کند. در این شرایط تضاد منافع باعث می شود این دو گروه در مقابل هم قرار گیرند و به نارضایتی یک یا هر دو گروه بینجامد. قرارداد دستمزد از دیگر عقود رایج است که روابط کارگر و کارفرما را تنظیم می کند. در شرایط تورمی که تولیدکنندگان با مسائل مالی مواجهند، تضاد منافع ناشی از دستمزدها منجر به رودررویی کارگران و کارفرمایان می شود و ضمن بی اعتبارکردن قراردادهای دستمزد، به نارضایتی منجر می شود. قراردادهای بیمه شخص ثالث، بیمه بدنه خودرو، قراردادهای ازدواج و... نمونه های دیگری هستند که به دلیل تضاد منافع ناشی از تورم بالا می توانند اعتبار خود را از دست بدهند و به نارضایتی اجتماعی دامن بزنند. از این رو، اگر به تورم فراتر از ابعاد مالی آن توجه شود، شاید همگرایی برای مبارزه با آن تسهیل شود و سریع تر آرامش به اقتصاد و اجتماع بازشود.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "هزینه های اجتماعی تورم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هزینه های اجتماعی تورم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید