آزمایش کرونای بچه ها بی علامت ممکن است هفته ها مثبت بماند ، خطر بدتر شدن انتشار کرونا با بازگشایی مدارس

به گزارش وبلاگ بهروز، یک بررسی جدید در کره جنوبی نشان می دهد درصد بالایی از بچه ها با وجود عفونت ویروس کرونا بی علامت می مانند و ممکن است هفته ها آزمایش کرونایشان مثبت بماند.

آزمایش کرونای بچه ها بی علامت ممکن است هفته ها مثبت بماند ، خطر بدتر شدن انتشار کرونا با بازگشایی مدارس

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل یاهونیوز این بررسی که نتایج آن در ژورنال JAMA Pediatrics منتشر شده است، 91 کودک در کره جنوبی که در فاصله 18 فوریه تا 31 مارس عفونت شان با ویروس کرونا ثابت شده بود، پیگیری شدند. یافته ها این بررسی نشان داد همانطور که تا 40 درصد افراد بزرگسال ممکن است دچار عفونت بی علامت باشند، شمار عمده ای از بچه های که آزمایش مثبت داشتند، هیچ نشانه ای از عفونت را نشان نمی داند.

از میان این گروه 91 نفره، 21 کودک در طول دوره عفونت کاملا بی علامت بودند، 18 کودک در هنگام تشخیص عفونت بی علامت بودند (و بعدا علامت دار شده بودند) و 53 کودک علامت داشتند که در اغلب موارد در حد خفیف تا متوسط بود.

این داده ها که در 22 مرکز بهداشتی گردآوری شده بود، عمدتا بر اساس برنامه بسیار فعال ردیابی تماس (یافتن افراد در تماس با افراد دارای عفونت) بود و آزمایش افراد خانوارهای قرار گرفته در معرض ویروس (از جمله افراد بی علامت) بود.

به گفته این پژوهشگران اگر قرار بود فقط افراد علامت دار آزمایش شوند، 93 درصد موارد عفونت کشف نمی شدند.

این پژوهشگران با توجه به این یافته ها می نویسند: بچه ها دارای عفونت کروناویروس چه بی علامت و چه با علامت ممکن است مورد توجه قرار نگیرند و به فعالیت های معمولشان ادامه دهند و در نتیجه در انتشار ویروس در جامعه شان سهم داشته باشند.

  • بچه ها بی علامت ممکن است باعث انتشار کرونا در جامعه شوند

کارشناسان می گویند با توجه به بازگشایی مدارس در صورتی که نظامی برای شناسایی بچه ها بی علامت وجود نداشته باشد، ممکن است شیوع کرونا به خصوص در مناطقی که میزان ماسک زدن افراد در آنها کم است، بدتر شود.

تمرکز نکردن بر بچه ها در طول پاندمی کروا باعث ایجاد باورهای نادرست خطرناکی در این مورد شده است، از جمله این پیام بیش از حد ساده شده که کرونا بر بچه ها هیچ تاثیری ندارد، در حالی که این گونه نیست.

البته هنگامی که گروهی از بچه ها با گروهی از بزرگسالان مقایسه شوند، احتمال بروز بیماری وخیم در بزرگسالان بیشتر از بچه ها است.

با اینکه دچار نشدن بچه ها به بیماری شدید امیدوارکننده است، اما با توجه به شمار بالای بچه های که در هنگام تشخیص عفونت بی علامت هستند یا بعدا علامت دار می شوند، باید به تاثیر آنها بر انتشار ویروس در جامعه به خصوص با بازگشایی مدارس توجه داشت و دستورالعمل های با توجه به این شرایط تهیه کرد.

یک یافته مهم دیگر بررسی کره جنوبی در این باره است که تا چه مدتی ویروس از بدن مبتلایان (مثلا از طریق عطسه و سرفه کردن) در محیط پخش می شود. اندازه گیری این پژوهشگران نشان داد میانگین مدت ریزش ویروس از بچه ها دچار عفونت 17 روز است.. این رقم در بچه ها بی علامت پایین تر بود (میانگین 14.1 ر وز) و در بچه ها علامت دار بالاتر، به طوری که دست کم نیمی از این بچه ها در روز 21 همچنان آزمایش شان از لحاظ ویروس کرونا مثبت بود.

البته به این موضوع هم باید توجه داشت که مثبت بودن آزمایش در روز 21 عفونت لزوما به معنای آن نیست که ریزش ویروس از فرد در حدی است که می تواند باعث انتقال عفونت به دیگران شود. دستگاه ایمنی با ورود ویروس به بدن واکنش نشان می دهد و با آن مبارزه می کند، بنابراین مثبت بودن آزمایش (که فقط ماده ژنتیکی ویروس و نه ویروس فعال را شناسایی می کند، در روزهای آخر دوره بیماری ممکن است صرفا بیانگر باقیمانده های ویروس در روزهای آخر باشد.

به هر حال این یافته ها دست کم نشان می دهد که باید تاکید بیشتری بر ماسک زدن همگانی و ردیابی تماس در افراد دارای عفونت شود.

  • بچه ها ممکن است ناقلان خاموش کرونا باشند | بچه ها به ظاهر سالم واگیرتر از بزرگسالان بیمار هستند

منبع: همشهری آنلاین

به "آزمایش کرونای بچه ها بی علامت ممکن است هفته ها مثبت بماند ، خطر بدتر شدن انتشار کرونا با بازگشایی مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش کرونای بچه ها بی علامت ممکن است هفته ها مثبت بماند ، خطر بدتر شدن انتشار کرونا با بازگشایی مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید