استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است

به گزارش وبلاگ بهروز، معاون میراث فرهنگی با تاکید بر اینکه مرمت ارگ بم تجربیات و فواید زیادی به همراه داشت، گفت: در حال حاضر از این تجربیات در سطح کشور و جهان استفاده می گردد.

استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است

به گزارش وبلاگ بهروز به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی در همایش ملی تخصصی زلزله در محل ارگ بم با تاکید براینکه زلزله سابقه تاریخی در بم دارد، اظهار کرد: شواهد نشان می دهد که بخش های مختلف ارگ تاریخی بم، بارها خراب و دوباره ساخته شده است.

او با بیان اینکه در طول تاریخ هر شهری که براثر حوادث طبیعی تخریب شده دوباره در همان مکان احداث شده است، اضافه کرد: بدون شک نمی توانستیم شهر بم را به بهانه وجود گسل و احتمال وقوع دوباره زلزله در جایی دیگر بسازیم.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه خشت بی گناه است توضیح داد: متاسفانه براثر فشارهای روزهای بعد از زلزله، بازار شهر بم به جای خشت با بتن ساخته شد.

طالیبان با تاکید براینکه امروزه ثروتمندان جهان خانه هایشان را از خشت می سازند، تاکید نمود: خشت و گل، آرامش بخش هستند و گذشتگان به درستی می دانستند که چگونه از خشت استفاده نمایند.

او با بیان اینکه باید از خشت به درستی استفاده گردد، عنوان نمود: می توان با طراحی و ساخت صحیح از خشت به خوبی بهره برد.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در طول 15 سال گذشته اقدامات خوبی در بم اجرا شده است، اضافه کرد: در آینده ای نه چندان دور بم از عناصر اصلی گردشگری جهان خواهد بود.

طالبیان با بیان اینکه برنامه جامع نورپردازی اطراف و داخل ارگ تاریخی بم در حال تهیه است، گفت: با عملیاتی شدن این پروژه امکان بازدید شبانه از ارگ فراهم خواهد شد.

معاون میراث فرهنگی با اشاره به اینکه در بیشتر بناهای تاریخی جهان امکان بازدید در شب وجود ندارد، توضیح داد: در کوشش هستیم در کمترین زمان ممکن این امکان برای مردم بم و گردشگران این منطقه ایجاد گردد.

طالبیان با تاکید بر اینکه مرمت ارگ بم تجربیات و فواید زیادی به همراه داشت، اظهار داشت: در حال حاضر از این تجربیات در سطح کشور و جهان استفاده می گردد.

منبع: میراث آریا

به "استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از تجربیات مرمتی ارگ بم در ایران و دنیا، خشت بی گناه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید