بدمزه شدن دهان، علت ها و بهترین راهکارها

به گزارش وبلاگ بهروز، خبرنگاران: بدمزه شدن دهان می تواند نشاندهنده مسئله ای جدی یا جزئی باشد. اینکه دهان تان تلخ بشود یا ترش، و یا مزه فلز مانند بدهد یا شیرین، دلایل زیادی می تواند داشته باشد. به همین دلیل بهتر است آنالیز کنید طی چند روز گذشته چه چیز هایی خورده اید، چه احساسی داشته اید و حتی گاهی ضروری است سابقه پزشکی خانواده تان را بدانید. در این مطلب به بعضی از علت های بدمزه شدن دهان اشاره می کنیم.

بدمزه شدن دهان، علت ها و بهترین راهکارها

علت بدمزه شدن دهان

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است عفونت قارچی باشد

برفک دهان یک نوع عفونت قارچی است که دهان را تحت تاثیر قرار می دهد و نقاط سفید رنگی روی زبان و حلق ایجاد می نماید. این عفونت ناشی از یک نوع باکتری به نام کاندیدا آلبیکان است که به طور طبیعی در دهان تان ساکن است و توسط سیستم ایمنی تان کنترل می گردد، اما اگر سیستم ایمنی ضعیف گردد، رشد زیاد این باکتری می تواند عفونت ایجاد کند. غیر از نقاط سفید رنگ در حلق و روی زبان، علامت دیگر برفک، بدمزه شدن دهان است.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است بارداری باشد

بیشتر خانم های باردار علاوه بر حالت تهوع و احساس خستگی، از بدمزه شدن دهان (مزه فلز مانند در دهان) شکایت دارند. این اتفاق به دلیل تغییرات هورمونی که بدن با آن روبرو است روی می دهد. هورمون ها می توانند بر حس بویای و چشایی تان اثر بگذارند و باعث شوند از غذا ها یا عطر هایی که قبلا لذت می بردید بدتان بیاید یا برعکس، مثلا اگر قبلا از کلم فندقی متنفر بودید حالا خوش تان بیاید. اما نگران نباشید، این حالت معمولا در سه ماهه سوم بارداری رفع می گردد.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است کمبود زینک باشد

اگر رژیم غذایی تان از جهت زینک کمبود داشته باشد یعنی بدن تان مقدار زینک لازمش را جذب نمی نماید یا کمبود زینک دارد و به همین دلیل دهان تان بدمزه می گردد. دانشمندان سعی دارند علت این اتفاق را بفهمند و چیزی که تاکنون دریافته اند این است که زینک، میزان گاستین را بالا می برد. گاستین، نوعی پروتئین است که پرز های چشایی را کنتل می نماید.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است سرماخوردگی معمولی یا آنفلوآنزا باشد

اگر دهان تان تلخ مزه است و سرماخورده اید نگران نباشید، این کاملا طبیعی است. سرماخوردگی و آنفلوآنزا هر دو عفونت های شایعی هستند که سیستم ایمنی را بیدار و آماده مبارزه می نمایند و فراوری پروتئین، بخشی از این پروسه مبارزه است. طی این اتفاق، ممکن است دهان تان تلخ و شیرین گردد. در ضمن اگر عفونت در بینی یا حلق تان باشد احتمالا مزه ناخوشایندی در دهان تان احساس می کنید که علت آن، باکتری های عامل آنفلوآنزا هستند.

علت بدمزه شدن دهان تان می تواند آٔنفلوآنزا باشد

اگر بدن تان در تنظیم قند خون تان مشکل داشته باشد ممکن است مزه عجیب شیرینی در دهان تان احساس کنید و تحقیقات نشان می دهد، علت اینکه افراد مبتلا به دیابت چنین چیزی را تجربه می نمایند همین است. دلیل دیگر هم این است که دیابت می تواند مقدار جذب زینک را کاهش بدهد و باعث گردد دهان تان بدمزه شده و احساس کنید انگار چیزی تلخ و شیرین خورده اید.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است دانه کاجی باشد که چند روز پیش خورده اید

دانشمندان هنوز سعی دارند علت سندرم دانه کاج را پیدا نمایند. بعضی از افراد چند روز بعد از خوردن دانه کاج دهان شان تلخ مزه می گردد که می تواند تا چند روز و حتی چند هفته طول بکشد و با هر بار خوردن یا نوشیدن، شدت هم می گیرد. شما وقتی دانه کاج را می خورید ممکن است مزه عجیب و خاصی احساس نکنید، اما به این معنی نیست که دچار سندرم دانه کاج نخواهید شد. البته این اتفاق جای نگرانی ندارد و گذشته از این، هیچ عارضه جانبی به جا نمی گذارد.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است استرس زیاد باشد

اضطراب می تواند باعث زروستومیا یا خشکی دهان گردد که علت آن، کاهش فراوری بزاق در دهان است. بزاق دهان نقش مهمی در سلامت ما دارد، از آغاز گوارش تا مبارزه با باکتری های دهان؛ بنابراین اگر به میزان کافی بزاق فراوری نکنید، مزه های عجیب و ناخوشایندی در دهان تان احساس خواهید کرد. وقتی نگران و مضطرب هستید، بزاق کمتری ترشح می کنید که باعث بدمزه شدن دهان تان می گردد.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است دارویی باشد که مصرف می کنید

اگر داروی خاصی مصرف می کنید ممکن است مزه تلخ و شیرینی در دهان تان احساس کنید یا دهان تان مزه فلز مانند بگیرد. مطالعات نشان می دهند این حالت می تواند نتیجه عوارض جانبی بسیاری از دارو های تجویزی یا غیر تجویزی مانند آنتی بیوتیک ها، ضد التهاب ها، دارو های ضد افسردگی و پیشگیری از بارداری و دارو هایی باشد که برای درمان فشار خون و آلرژی و دیابت به کار می روند. حتی بعضی از مولتی ویتامین ها نیز می توانند دهان تان را بدمزه نمایند. خوشبختانه بدمزه شدن دهان تان فقط تا زمانی است که دارو یا مکمل مصرف می کنید.

علت بدمزه شدن دهان تان ممکن است بهداشت ناکافی دهان تان باشد

دهان شما خانه بسیاری از انواع باکتری های خوب و بد است. اگر با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه، بهداشت دهان و دندان تان را به خوبی رعایت نکنید، به باکتری های مضر اجازه تکثیر شدن می دهید که یکی از نتایجش بدمزه شدن دهان خواهد بود. علاوه بر بدمزه شدن دهان، سلامت دندان ها و لثه های تان نیز به خطر افتاده و بدمزه شدن دهان تان را تشدید خواهد نمود.

از دیگر علت های بدمزه شدن دهان می توان به هپاتیت، یائسگی و ریفلاکس اسید معده به مری، پرتو درمانی و شیمی درمانی اشاره نمود.

اگر اغلب دچار مشکل بدمزه شدن دهان هستید ممکن است بسته به علت، علائم زیر را نیز داشته باشید:

 • بوی بد دهان
 • خونریزی لثه ها
 • بافت های قرمز و متورم در دهان
 • حساسیت دندان ها

راه چارههای خانگی

از آنجایی که بدمزه شدن دهان می تواند در اشتها اختلال ایجاد کند و سبب کمبود هایی از جهت مواد مغذی گردد، بهترین اقدام این است که فورا آن را رفع کنید. برای یاری به شما، چند راه چاره خانگی برای رفع بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان ارائه می دهیم.

رفع بدمزه شدن دهان با سرکه سیب

یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، خوب مخلوط کنید و کمی عسل هم در آن بریزید و سپس بنوشید. این کار را روزی یک بار انجام دهید. سرکه سیب، اسیدی است و به تعدیل pH دهان یاری می نماید و برای سلامت دهان مفید است. سرکه سیب، فراوری بزاق دهان را افزایش داده و بوی بد دهان را رفع می نماید.

رفع بدمزه شدن دهان با جوش شیرین

به یک قاشق چایخوری جوش شیرین، چند قطره آبلیمو اضافه کنید و با این خمیر هر روز دندان ها را مسواک بزنید تا بوی بد دهان تان رفع گردد. قلیایی بودن جوش شیرین می تواند به بازیابی pH دهان تان یاری کند و خاصیت لایه برداری آن نیز یاری می نماید تا از تجمع جرم و پلاک روی دندان ها و زبان رها شوید و در ضمن بدمزه شدن دهان تان نیز رفع گردد.

رفع بدمزه شدن دهان با روغن نارگیل

یک قاشق غذا خوری روغن نارگیل یا روغن کنجد بردارید و 10 تا 15 دقیقه در دهان تان بچرخانید، سپس آن را تف کنید و طبق معمول مسواک بزنید. هر روز این کار را انجام دهید. در دهان چرخاندن روغن نارگیل یا روغن کنجد یاری می نماید جرم و پلاک دندان پاک شده و خیلی از عوارض دهانی رفع گردد مانند برفک، بوی بد دهان و ورم لثه که می توانند علت بدمزه شدن دهان یا بوی بد دهان باشند.

رفع بدمزه شدن دهان با آبنمک

یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و از این محلول برای شستشوی دهان تان بهره ببرید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید. نمک دارای خاصیت ضد عفونی نمایندگی است که می تواند جلوی تجمع باکتری های عفونت زای دهان را بگیرد. شستشوی مرتب دهان با محلول آبنمک یاری می نماید بوی بد دهان و بدمزه شدن دهان تان رفع گردد.

رفع بدمزه شدن دهان با هیدروژن پراکسید

یک قاشق غذا خوری هیدروژن پراکسید 3 درصد را با دو قاشق غذا خوری آب ترکیب نموده و با استفاده از یک مسواک نرم به آرامی آن را روی زبان و داخل دهان تان بکشید. این کار را روزی یک بار انجام دهید. هیدروژن پراکسید یک ضد باکتری قوی است که با پاتوژن های عفونت زای دهان که می توانند علت بدمزه شدن دهان تان باشند مبارزه می نماید. هیدروژن پراکسید با از بین بردن باکتری های مضر، فضای دهان تان را سالم و خوشبو می نماید.

رفع بدمزه شدن دهان با آب آلوئه ورا

یک قاشق چایخوری آب آلوئه ورای تازه را حدود 5 دقیقه در دهان تان بچرخانید و سپس تف کنید. همچنین می توانید نصف فنجان آب آلوئه ورای تازه بنوشید. این کار را روزی دو بار انجام دهید. آب آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و می تواند عفونت های دهانی را درمان نموده و بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان را از بین ببرد.

رفع بدمزه شدن دهان با زردچوبه

چند قطره آبلیمو را به نصف قاشق چایخوری پودر زرچوبه اضافه کنید و خمیر درست کنید. این خمیر را روی زبان و داخل دهان تان بکشید و سپس دهان تان را با آب ولرم بشویید. این کار را به مدت دو هفته روزی یک بار انجام دهید. زردچوبه حاوی کورکومین است که یک عامل قوی ضد باکتریایی بوده و تمام باکتری های مضر دهان را از بین می برد، سلامت دهان را تقویت می نماید و بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان را رفع می نماید.

رفع بدمزه شدن دهان با لیموترش

آب یک عدد لیموترش را بگیرید و به یک لیوان آب گرم اضافه کنید. با این محلول دهان را بشویید. دست کم یک هفته هر روز این کار را انجام دهید. ویتامین C موجود در لیموترش، pH از دست رفته دهان را بازیابی می نماید و فعالیت ضد باکتریایی لیموترش می تواند پاتوژن های دهان را از بین ببرد، از این رو از مسائل دهانی مانند بدمزه شدن دهان و بوی بد دهان پیشگیری می نماید.

رفع بدمزه شدن دهان با چای سبز

یک قاشق چایخوری چای سبز را به یک فنجان آب اضافه نموده و آن را به جوش بیاورید و سپس اجازه دهید 5 دقیقه دم بکشد. آن را صاف کنید و بگذارید خنک گردد. کمی عسل به آن اضافه کنید و فورا بنوشید. حداقل روزی دو بار چای سبز بنوشید. چای سبز درمانی فوق العاده مفید برای عفونت های دهانی است. چای سبز علاوه بر تقویت سلامت دهان می تواند بدمزه شدن دهان و بد بو شدن دهان را رفع کند.

رفع بدمزه شدن دهان با دارچین

نصف قاشق غذا خوری پودر دارچین و آب یک عدد لیموترش را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید، خوب ترکیب نموده و از این محلول برای شستشوی مرتب دهان بهره ببرید. همچنین می توانید به جای پودر دارچین از یک یا دو قطره عصاره دارچین بهره ببرید. این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید. دارچین نیز راه چاره طبیعی دیگری است که به رفع بدمزه شدن دهان یاری می نماید، زیرا خاصیت ضد باکتریایی دارد. دارچین به راحتی می تواند با عفونت های دهانی مبارزه نموده و سلامت دهان را با دفع پاتوژن ها بهبود بدهد.

انتخاب های غذایی شما نقش چشمگیری در سلامتی تان دارند و رفع بده مزه شدن دهان و بوی بد دهان نیز بخشی از سلامتی است. نکات تغذیه ای زیر را مد نظر داشته باشید:

برای رفع بدمزه شدن دهان چه بخوریم؟

افرادی که با مشکل بدمزه شدن دهان روبرو هستند معمولا حس چشایی شان ضعیف است و ممکن است نسبت به بعضی از غذا ها تحمل کمی داشته باشند. بعضی از غذا هایی که این افراد می توانند تحمل نمایند شامل موارد زیر می گردد:

 • آبمیوه های تازه (مثلا پرتقال و لیمو)
 • تخم مرغ، ماهی، کره بادام زمینی، حبوبات و فرآورده های لبنی مانند ماست و بستنی
 • آبنبات سفت

افرادی که با بدمزه شدن دهان روبرو اند باید از مصرف غذا های تند و چرب و شیرین پرهیز نمایند. نکات زیر برای پیشگیری از تکرار بدمزه شدن دهان مفیدند:

 • هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید
 • به طور مرتب با محلول آبنمک دهان را شستشو دهید
 • آدامس های بدون قند بجوید تا بزاق بیشتر فراوری کنید
 • آب کافی بنوشید تا بدن تان هیدراته باشد
 • کافئین کمتر مصرف کنید
 • سیگار را ترک کنید

هر چند ناگهان دچار بدمزه شدن دهان شدن چیزی نیست که نگران نماینده باشد، اما می تواند سبب کاهش وزن ناسالم و کمبود های مواد مغذی در بدن گردد، بنابراین بهترین کار این است که اگر دهان تان بدمزه شد، هر چه زودتر این عارضه را رفع کنید. اگر با وجود به کار دریافت راه چاره های گوناگون، بدمزه شدن دهان تان رفع نشد، توصیه می کنیم به پزشک مراجعه کنید.

پاسخ به چند پرسش متداول

 • آیا بدمزه شدن دهان می تواند علامت دیابت باشد؟

بله، مزه تلخ و شیرین در دهان می تواند علامتی از دیابت نیز باشد. برای تشخیص درست و دقیق به پزشک مراجعه کنید.

 • چرا دهانم مزه تخم مرغ گندیده می دهد؟

اگر دهان تان مزه ای مشابه تخم مرغ گندیده احساس می کنید، ممکن است علت آن یک عفونت گوارشی یا تجمع گاز سولفید هیدروژن (در اثر چیزی که خورده اید) باشد.

 • چه چیزی سولفور را در دهان از بین می برد؟

باکتری های دهان می توانند از خرده مانده های غذا در داخل دهان تان تغذیه نموده و ترکیبات ناپایدار سولفور را که بد بو هستند فراوری نمایند. برای رفع این ترکیبات سمی، باید مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و به طور مرتب از دهان شویه یا محلول آبنمک بهره ببرید.

 • آیا طی بارداری، دهان بدمزه می گردد؟

تغییر در حس چشایی در دوران باردای می تواند نتیجه تغییرات هورمونی در بدن باشد. بعضی از خانم های باردار ممکن است دهان شان مزه فلز مانند پیدا کند یا ترش مزه گردد، حتی اگر دچار هیچ عارضه خاصی نباشند.

در خاتمه توصیه می کنیم دست کم هر شش ماه یک بار به دندانپزشک مراجعه کنید و طبق دستورات او به بهداشت دهان و دندان تان رسیدگی کنید. آیا شما هم تجربه بدمزه شدن دهان را دارید؟ برای رفع آن چه کردید؟ توصیه خود را با ما در میان بگذارید.

منابع: brightside, stylecraze

منبع: برترین ها

به "بدمزه شدن دهان، علت ها و بهترین راهکارها" امتیاز دهید

5 کاربر به "بدمزه شدن دهان، علت ها و بهترین راهکارها" امتیاز داده اند | 4.4 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدمزه شدن دهان، علت ها و بهترین راهکارها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید