توصیه حسن بلخاری به مطالعه کتب عرفای ایران

به گزارش وبلاگ بهروز، حسن بلخاری با پیوستن به پویش کتابخوانی ملی گفت: خوانش آثار مولانا، غزالی، ابن سینا، شیخ اشراق و دیگر حکما را که فرزانگی ایران اسلامی را در دنیا نمایان کردند برای مطالعه توصیه می کنم.

توصیه حسن بلخاری به مطالعه کتب عرفای ایران

حسن بلخاری رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی ایران، پژوهشگر برجسته هنر و زیبایی شناختی با پیوستن به پویش کتابخوانی ملی که به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران شروع شده است، گفت: اساس زندگی من بر پایه کتاب و کتابخوانی بنا شده است و همیشه این دیدگاه را داشته ام که باید مطالعه کرد، سخن و مطلب نوشت و اگر فرصتی باقی ماند به امور دیگر رسید. با این اوصاف کتاب برای من یک اصل است.

بلخاری ادامه داد: براساس دیدگاه مولانا، عرفا و حکیمان انسان هایی هستند که نفس و جان خود را پاک و تزکیه می نمایند به همین دلیل خوانش مثنوی را پیشنهاد می کنم. زیرا حکیمانه و اندیشه ورز است و از زبانی زیبا و عمیق برخوردار است.

این پژوهشگر ادامه داد: آثار دیگری که در این قلمرو می توان برای مطالعه پیشنهاد داد، کتاب احیاءالعلوم و به ویژه کیمیای سعادت است که محمد غزالی برای ما فارس زبان ها نوشته شده است.

رئیس انجمن آثار مفاخر فرهنگی ایران اضافه نمود: برای آشنایی با اندیشه های هنری این مشاهیر عظیم 2 اثر را به لطف و عنایت خداوند به تحریر درآوردم که یکی از آن ها کتاب عکس مه رویان، خیال عارفان از انتشارات فرهنگستان هنر است که در این کتاب حکمت هنر مولانا به تفصیل توضیح داده شده است. کتاب دیگر خیال ذوق و زیبایی در آرای امام محمد غزالی نام دارد که توضیح و بیان آرای حکمت هنری یا فلسفه هنری امام غزالی در موسیقی، معماری، قوه خیال به تفصیل آمده است.

حسن بلخاری افزود: در پویش ملی کتابخوانی ملی خوانش آثارمولانا، غزالی، ابن سینا، شیخ اشراق، حکیمان و عرفای عظیمی را که فرزانگی ایران اسلامی را به بهترین وجه در ایران و دنیا آواز دادند برای مطالعه توصیه می کنم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "توصیه حسن بلخاری به مطالعه کتب عرفای ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه حسن بلخاری به مطالعه کتب عرفای ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید