خبرنگاران دیپلمات روس: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم باایران کافی است

به گزارش وبلاگ بهروز، لندن - خبرنگاران - سفیر و نماینده دائم روسیه نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین توضیح داد که سطح دسترسی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی فعالیت های اتمی ایران، در چارچوب تفاهم اخیر کافی است.

خبرنگاران دیپلمات روس: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم باایران کافی است

به گزارش وبلاگ بهروز، میخائیل اولیانوف یکشنبه شب در توئیتی نوشت: مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی با نتایج خوبی از ایران بازگشته است. هرچند اجرای پروتکل الحاقی دو روز دیگر متوقف می گردد، اما آژانس و ایران به یک تفاهم مشترکی رسیدند که اجازه می دهد فعالیت های راستی آزمایی در یک سطح کافی حفظ گردد.

پیش از او استفن کلمنت نماینده اتحادیه اروپا نزد سازمان های بین المللی مستقر در وین نیز در توئیتی سطح دسترسی آژانس به فعالیت های اتمی ایران در چارچوب تفاهم جدید را کافی خوانده بود.

آژانس بین الملل انرژی اتمی و جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه در خاتمه سفر رافائل گروسی مدیر کل آژانس به تهران، با صدور بیانه ای مشترک درباره تداوم فعالیت های ضروری بازرسان آژانس در ایران تفاهم کردند.

بر اساس این تفاهم فعالیت های ضروری نظارت و راستی آزمایی آژانس تا سه ماه ادامه پیدا می نماید. تفاهم اجرا شده به طور پیوسته مورد بازنگری قرار خواهد گرفت تا نسبت به کارکرد آن برای هدفی که در نظر گرفته شده، اطمینان حاصل گردد.

بر اساس بیانیه یادشده، ایران همچنین به اجرای کامل و بدون محدودیت موافقتامه پادمانی با آژانس کمافی السابق ادامه می دهد.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که مجلس شورای اسلامی 11 آذرماه گذشته با تصویب قانون لغو تحریم ها، دولت را مکلف کرد که در صورت ادامه تحریم های آمریکا، همکاری با آژانس را محدود نموده و گام های بیشتری را در مورد کاهش تعهداتش ذیل برجام بردارد.

براساس ماده 6، دولت جمهوری اسلامی ایران موظف است بر اساس بندهای 36 و 37 برجام، ظرف مدت 2 ماه از تصویب این قانون، دسترسی های نظارتی فراتر از پروتکل الحاقی بر اساس برجام را متوقف کند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران نزدسازمان های بین المللی مستقر در وین، دوشنبه گذشته نامه توقف اجرای اقدامات داوطلبانه ایران تحت برجام را به مدیرکل آژانس تسلیم کرد.

به گفته او، این اقدام در اجرای قانون مصوب مجلس شورای اسلامی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران و در راستای حقوق مصرح جمهوری اسلامی ایران تحت بندهای 26 و 36 برجام و به علت عدم پایبندی طرف های مقابل به تعهدات خود در جهت برطرف تحریم های غیرقانونی، اجرا شده و از آژانس خواسته شده تا در اسرع وقت اقدامات لازم را برای اجرای درخواست های ایران جهت توقف اقدامات مختلف داوطلبانه، شامل اجرای پروتکل الحاقی، به عمل آورد.

در همین پیوند، مدیر کل آژانس دیشب (شنبه) برای ملاقات با علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و گفت وگو درباره آخرین تحولات در فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب کاهش تعهدات برجامی به تهران سفر کرد. وی علاوه بر این با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم ملاقات و گفت وگو کرد.

غریب آبادی نتیجه ملاقاتهای روز یکشنبه مدیر کل آژانس با مقامات ایران را مفید خوانده بود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران دیپلمات روس: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم باایران کافی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران دیپلمات روس: سطح دسترسی آژانس در چارچوب تفاهم باایران کافی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید