روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت

به گزارش وبلاگ بهروز، اگر می خواهید لیمو ترش برای مدت طولانی به صورت تازه نگهداری کنید با ما همراه باشید. بعلاوه نکاتی درباره نحوه نگهداری آب لیمو ترش هم بیان خواهد شد.

روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت

یکی از اقداماتی که می تواند مواد را برای مدت طولانی نگهداری کند، فریز کردن آن است.

نگهداری لیمو ترش در فریزر

برای اینکه بتوانیم لیموترش را در فریزر نگهداری کنیم باید زمان خرید لیمو ترش توجه کنیم و لیموهایی را انتخاب کنیم که:

- بزرگ تر باشند؛ چون هر چه لیمو بزرگ تر باشد، آب بیشتری دارد و برای نگهداری مناسب است.

- توجه داشته باشید که پوست لیمو صاف و شفاف، درخشان و سالم و بدون هیچ نوع لک قهوه ای باشد.

- لیمو هایی را انتخاب کنید که وزن زیادی نسبت به سایزشان دارند.

- پوست لیمو باید نازک باشد لیموهای دارای پوست کلفت و اسفجی کم آب هستند.

- چنانچه روی پوست لیمو، زدگی و خرابی وجود داشته باشد، نشانه شرایط نگهداری و انبار کردن غیر استاندارد است.

- لیموهایی را انتخاب کنید که رسیده باشند چون لیمو ترش بعد از چیده شدن نمی رسد.

چنانچه لیموهایی که انتخاب کردید این خصوصیات را داشته باشند می توانید آنها را داخل یخچال به مدت یک هفته نگهداری کنید.

تازه نگه داشتن لیمو ترش با جاذب اتیلن

جاذب اتیلن یک ماده جاذب است که سبب حذف گازهای اتیلن میگردد. جاذب اتیلن، به تازه نگه داشتن لیموترش، یاری خیلی زیادی می نماید. استفاده از جاذب اتیلن برترین و آسان ترین شیوه نگهداری لیموترش در طولانی مدت است. جاذب اتیلن به صورت بسته های کوچک کاغذی، موجود بوده که برای ماندگاری مواد غذایی برای مدت طولانی استفاده می گردد.

شیوه تازه نگه داشتن لیمو ترش در یخچال

به صورت کلی، شما نمی توانید در یک مدت زمان طولانی از یخچال برای تازه نگه داشتن لیمو ترش، بهره ببرید به جز اینکه لیمو ترش به صورت آبلیمو، باشد. به جای یخچال، فریزر انتخاب خوبی برای تازه نگه داشتن لیمو ترش است. برای تازه نگه داشتن لیمو ترش در فریز، اول لیموها را به خوبی شسته و به مدت چند ساعت روی یک دستمال برای خشک شدن بگذارید. پس از آن، لیمو ترش ها را همراه با جاذب اتیلن درون نایلون و یا زیپ پک گذاشته و داخل فریزر، قرار دهید.

نگهداری لیمو ترش در شیشه

یکی از شیوه های تازه نگه داشتن لیموترش، نگهداری آن در ظروف شیشه ای بوده و از گذاشتن آنها در ظروف پلاستیکی به شدت پرهیز کنید. برای تازه نگه داشتن لیمو ترش، نخست هسته های آن را بگیرید؛ چون وجود آن، در طولانی مدت یک مزه تلخی به لیمو می دهد. بعد از آن لیموها را در ظروف شیشه ای به همراه جاذب اتیلن قرار دهید. این کار باعث تازه ماندن لیمو ترش، در زمان طولانی می گردد.

نگهداری لیمو ترش در سرکه

نگهداری لیموترش در سرکه و درست کردن ترشی آن، یکی از روش های تازه نگه داشتن لیمو ترش است. از مزایای این شیوه این است که استرس را پایین آورده و به درمان بیماری اگزما و آفت دهان یاری می نماید. همین طور نگهداری لیموترش در سرکه، برای بیماران سرطانی و جلوگیری از سرطان خیلی موثر است.

شیوه فریز کردن لیمو ترش با فویل

رنده کردن لیموترش و گذاشتن آن در فویل یا ورقه پخت سیلیکونی یکی از شیوه های تازه نگه داشتن لیمو ترش است. برای این کار اول لیمو ترش را رنده کرده، آنگاه روی فویل یا ورقه پخت سیلیکونی همراه با بسته های جاذب اتیلن در فریزر بگذارید. دقت کنید که هوای کیسه پلاستیک را خالی کرده و حتما از جاذب اتیلن و یا جاذب رطوبتی برای تازه نگه داشتن لیمو ترش بهره ببرید.

لیمو را رنده کنید

برای اینکه هم لیمو و هم رنده پوست لیمو داشته باشید به روشی که گفته ایم عمل کنید: اول لیمو را رنده کنید و سپس آن را روی یک ورقه پخت سیلیکونی خوب پخش کنید. ورقه سیلیکونی را چند ساعت داخل فریزر بگذارید. پس از گذشت این زمان ورقه را بیرون بیاورید و لیموی یخ زده را از روی آن جدا کنید.

برای فریز کردن لیموهایی که پوست آن ها را رنده کرده اید، خیلی ساده آن ها را داخل سلفون پلاستیکی یا فویل آلومینیومی بگذارید تا خشک نشوند. لیموی پیچیده در سلفون یا فویل را درون کیسه فریزر قرار دهید و تا جایی که امکان دارد هوای آن را خالی کنید. آنگاه آن ها را درون فریزر بگذارید یا می توانید لیمو را درون یک ظرف دردار ذخیره کنید.

هر وقت که لیموی رنده شده نیاز دارید، تکه ای از آن را برمی دارید و باز بقیه را داخل فریزر قرار می دهید.

روش نگهداری لیمو ترش در فریزرگرفتن آب لیمو

اگر می خواهید در زمستان نیز آب لیمو مصرف کنید: با آب لیموگیری ساده دستی یا برقی می توانید آب لیمو تهیه کنید. آب لیمو را پس از گرفتن داخل قالب مکعبی یخ بریزید.

نگهداری عصاره لیمو ترش در قطعات مکعبی یخ به شما این امکان را می دهد که بتوانید آب لیموترش را برای مدتی طولانی تر حفظ کنید.

بعد از یخ زدن آب لیمو، قالب ها را درون یک کیسه فریزر بریزید و روی آن برچسب بزنید.

منبع: ایرنا

منبع: فرادید

به "روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش نگهداری لیمو ترش در طولانی مدت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید