چگونه در هوای آلوده سالم بمانیم

به گزارش وبلاگ بهروز، حسین رضایی زاده، با بیان اینکه امروز آلودگی هوا در کلانشهر ها به معضل جدی تبدیل شده و سلامت افراد را تهدید می نماید، گفت: آثار کوتاه مدت آلودگی هوا شامل حساسیت چشم ها، بینی و حلق، عفونت های دستگاه تنفسی، سردرد، تهوع و واکنش آلرژیک است، اما این پدیده در درازمدت نیز می تواند بیماری مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به سایر ارگان های بدن را به همراه داشته باشد.

چگونه در هوای آلوده سالم بمانیم

به گزارش مهر؛ وی اضافه کرد: در طب ایرانی دستورالعمل های ساده ای وجود دارد که با عمل به آن ها می توان اثرات آلودگی هوا بر بدن را به حداقل رساند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: دود کردن اسپند، کُندر و پوست خشک انار و بو های خوشی، چون لیمو، پرتقال و سیب به کاهش عوارض آلودگی هوا در این روز ها یاری می نماید.

وی با اشاره به بعضی خواص دود کردن گیاهانی، چون پوست انار، ریشه بادام تلخ، میوه به، برگ بید، اندام هوایی ریباس، گل زعفران، چوب سیب و عود هندی، گفت: دود کردن این گیاهان می تواند در تقویت اعضای رئیسه بدن (مغز و سیستم عصبی، قلب و کبد) و کاهش عوارض آلودگی ها مؤثر باشد.

رضایی زاده مطرح کرد: بوییدن نیلوفر، بنفشه و صندل در افراد گرم مزاج و مشک، عنبر، لادن، میخک (قرنفل) و جوز بوا در افراد سردمزاج توصیه می گردد.

وی اضافه کرد: استفاده از گیاهان دارویی در این هوای آلوده نیز برای سلامت بدن مفید است.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به نقش تغذیه خوب و خواب کافی در کاهش اثرات آلودگی هوا، بیان نمود:، چون هوا، آلوده است، بدن را مستعد بیماری هایی مانند سرماخوردگی می نماید بنابراین هشت ساعت خواب در طول شبانه روز همراه غذای مناسب می تواند از بیماری هایی که در نتیجه ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن و آلودگی هوا ایجاد می شوند، جلوگیری کند.

معاون توسعه سلامت دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت تاکید نمود: استفاده از غذا هایی مثل سوپ جو و شلغم پیشنهاد طب ایرانی برای کاهش جذب سموم هوا و نیز تقویت سیستم ایمنی بدن است.

وی ادامه داد: مصرف عسل به شیوه های مختلف می تواند در این هوای آلوده برای سلامت بدن مفید باشد و بعلاوه پیاز، نارنج و لیمو را می توان برش داده و در فضای خانه قرار داد چراکه این مواد خوراکی، خاصیت جذب نمایندگی سموم هوا را دارند.

این متخصص طب ایرانی با بیان اینکه با ترکیب آب و گلاب و جوشاندن آن، می توان نوعی بخور تهیه کرد که موجب کاهش مقدار آلودگی هوای خانه گردد، گفت: پیازچه، گشنیز، شوید، ریحان و زرشک از جمله مواد غذایی مفیدی هستند که به کاهش جذب سموم در بدن یاری می نمایند.

رضایی زاده به مردم توصیه کرد که در هوای آلوده از ماسک استفاده نمایند، کمتر بیرون بروند و از انجام فعالیت های ورزشی سنگین خودداری نمایند.

منبع: فرارو

به "چگونه در هوای آلوده سالم بمانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در هوای آلوده سالم بمانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید