فرانسه با اتهام زنی علیه روسیه: از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کنیم

به گزارش وبلاگ بهروز، وزیر امور خارجه فرانسه ضمن اعلام حمایت از اوکراین گفت روسیه باید درباره تحرکات نظامی اخیر خود در مرز های این کشور شفاف سازی کند.

فرانسه با اتهام زنی علیه روسیه: از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کنیم

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ بهروز، ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه روز دوشنبه از روسیه خواست درباره تحرکات نظامی در مرز اوکراین شفاف سازی کند.

لودریان در بیانیه ای نوشت: امروز با دیمیترو کولبا وزیر امور خارجه اوکراین، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا و هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان درباره شرایط اوکراین مصاحبه کردم.

وزیر امور خارجه فرانسه اضافه کرد: [در این تماس ها]بر نگرانی جدی و هشیاری بالای فرانسه درخصوص تحرکات نظامی چشمگیر اخیر روسیه در مجاورت مرز های شرقی اوکراین و کریمه تأکید کردم. فرانسه این مسئله را مهم و ضروری تلقی می نماید که روسیه درخصوص چارچوب و دلایل این تحرکات، به ویژه به وسیله سازمان امنیت و همکاری های اروپا، شفاف سازی کند.

در این بیانیه ادعا شده است: از روسیه می خواهیم به تحریکات خود سرانجام داده و برنامه های لازم برای شروع تنش زدایی را بدون معطلی اتخاذ کند. حمایت کامل فرانسه از حق حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین را در مرز های بین المللی این کشور متذکر می شوم و در این راستا، فرانسه الحاق غیرقانونی کریمه را به رسمیت نمی شناسد. ما از موضع خویشتن داری و مسئولیت پذیری مقامات اوکراینی در این زمینه حمایت می کنیم.

لودریان درخصوص تماس های امروز خود گفت: به همتایانم گفتم که فرانسه به کوشش های دیپلماتیک در کنار آلمان و در چارچوب مذاکرات نرماندی ادامه می دهیم تا به عملی شدن کامل توافق مینسک دست یابیم. این کوشش ها برای تنش زدایی و حل بحران اوکراین ضروری هستند.

سال 2014 دولت روسیه به وسیله برگزاری همه پرسی، شبه جزیره کریمه را به خاک خود الحاق کرد که چالش هایی را درپی داشت. اوکراین و روسیه در سال 2015 و در قالب نشست نرماندی، در کنار آلمان و فرانسه به توافق رسیدند، اما در سرانجام یافتن درگیری های مرزی ناموفق بودند.

اوکراینی ها هفته گذشته روسیه را به استقرار نیرو های نظامی در اطراف مرز های مشترک متهم نموده و مدعی شدند جدایی طلبان تحت حمایت روسیه به صورت سیستماتیک، آتش بس در شرق اوکراین را نقض می نمایند.

به همین دلیل، هفته گذشته، وزارت دفاع آمریکا از تماس تلفنی میان رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با همتایان روس و اوکراینی اطلاع داد.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت: واشنگتن از تشدید اوضاع در شرق اوکراین نگران بوده و از تحرکات نیرو های روسیه در مرز آگاه هستیم.

اوکراین چندی پیش از یاری نظامی چند صد میلیون دلاری آمریکا به کشورش شامل خودرو های زرهی، پهپاد و موشک های ضد تانک، اطلاع داد.

به گزارش منابع خبری، یک فروند هواپیمای سی -130 نیروی هوایی آمریکا روز یکشنبه در یک پایگاه هوایی در کی یف فرود آمد. گفته می گردد که این هواپیما تجهیزات و پرسنل نظامی برای یاری به ارتش اوکراین به همراه داشته است.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس نیز روز گذشته (یکشنبه) به روسیه توصیه کرد تا فوراً گام های تنش زا در مرز با اوکراین برارد. دومینیک راب در توییتی در این زمینه نوشت که آمریکا و انگلیس بشدت مخالف کوشش روسیه در بی ثبات ساختن اوکراین هستند.

میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در انتقاد از مواضع دوگانه غربی ها بیان داشت: غرب هنگام تجمع نیرو های اوکراین در دونباس سکوت کرد. این سکوت از سوی کی یف به عنوان تاکتیک حمایتی برداشت و باعث ترغیب این کشور به تشدید تنش شد. اینک غرب روسیه را مقصر این تنش می داند. شرایط موجود به دلیل معیار های دوگانه غرب است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "فرانسه با اتهام زنی علیه روسیه: از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرانسه با اتهام زنی علیه روسیه: از تمامیت ارضی اوکراین حمایت می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید