قرص خواب باعث زوال عقل می شود؟

به گزارش وبلاگ بهروز، به تازگی دانشمندان دریافتند که قرص های خواب رایج می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. آنان در مطالعه خود که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد، افزایش خطر 79 درصدی هشدار دهنده را گزارش کردند.

قرص خواب باعث زوال عقل می شود؟

افراد سفیدپوستی که قرص های خواب مصرف می کنند 80 درصد بیشتر در معرض ابتلا به زوال عقل قرار دارند.

قرص خواب، دارویی مفید برای افرادی است که مشکل خواب دارند، اما نتایج تحقیقات تازه نشان داده است که این دارو جنبه منفی خود را نیز دارد.

به تازگی دانشمندان دریافتند که قرص های خواب رایج می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را به مقدار قابل توجهی افزایش دهند. آنان در مطالعه خود که در مجله بیماری آلزایمر منتشر شد، افزایش خطر 79 درصدی هشدار دهنده را گزارش کردند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا-سانفرانسیسکو این مطالعه را برای درک تأثیر قرص های خواب بر روی شناخت در افراد مسن انجام دادند. آنان می خواستند ارتباط بین مصرف دارو های خواب و زوال عقل را طی 15 سال در بین کاربران تعیین کنند.

محققان 3068 فرد مسن (42 درصد سیاه پوست و 58 درصد سفیدپوست) بدون زوال عقل که خارج از خانه های سالمندان زندگی می کردند را دنبال کردند. آنان به مدت 9 سال در مطالعه سلامت، پیری و ترکیب بدن ثبت نام کردند و میانگین سنی شرکت کنندگان 74 سال بود.

در طول مطالعه، 20 درصد از شرکت کنندگان به زوال عقل مبتلا شدند. با تجزیه و تحلیل داده ها، گروه تحقیق دریافت که شرکت کنندگان سفیدپوستی که اغلب یا تقریباً همیشه از قرص های خواب برای کمک به استراحت و خواب خود استفاده می کردند، 79 درصد بیشتر از افرادی که داروی خواب آور مصرف نمی کردند، به زوال عقل مبتلا شدند.

اگرچه گروه تحقیقاتی احتمال مشابهی برای ابتلا به زوال عقل را در شرکت کنندگان سیاه پوست پیدا کرد، اما آن ها روی این موضوع تمرکز نکردند، زیرا مصرف قرص های خواب در بین آن ها به طور قابل توجهی کم بود.

محقق ارشد این تحقیق، یو لنگ، دکترای بخش روانپزشکی و علوم رفتاری دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو (UCSF) گفت: تفاوت ها ممکن است به شرایط اجتماعی-اقتصادی نسبت داده شود. شرکت کنندگان سیاه پوستی که به دارو های خواب دسترسی دارند ممکن است یک گروه منتخب با شرایط اجتماعی-اقتصادی بالا باشند همچنین ممکن است برخی از دارو های خواب با خطر بالاتر زوال عقل نسبت به سایرین مرتبط باشند.

در این تحقیق تعیین شد که شرکت کنندگان سفیدپوست سه برابر بیشتر از همتایان سیاه پوست خود احتمال دارد قرص های خواب آور حدود 5 تا 15 بار در ماه مصرف کنند.

قرص های خواب آوری که شرکت کنندگان استفاده کردند شامل آرام بخش-خواب آور امبین (Ambien)، بنزودیازپین ها ازجمله تریازولام (Halcion)، فلورازپام (Dalmane) و تمازپام (Restoril) همچنین دارو های ضدافسردگی ترازودون Oleptro و Desyrel بود.

از آنجایی که این یافته ها فقط در مورد افراد سفیدپوست اعمال می شود، محققان گفتند که می تواند عوامل محرک دیگری برای زوال شناختی در میان جمعیت عمومی وجود داشته باشد.

استفاده مکرر از دارو های خواب با افزایش خطر زوال عقل در بزرگسالان مسن سفیدپوست مرتبط بود بنابراین تحقیقات بیشتر برای تعیین مکانیسم های اساسی مورد نیاز است.

بر اساس آخرین آمار موجود در وب سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود 8.4 درصد از بزرگسالان آمریکایی هر روز یا بیشتر روز ها در سال 2020 دارو های خواب مصرف می کردند. زنان (10.2درصد) نسبت به مردان (6.6 درصد) داروی خواب بیشتری مصرف می کنند.

در همین حال، برآورد های فعلی حاکی از آن است که حدود 5.8 میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری آلزایمر و زوال عقل مرتبط هستند. از این رقم، طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 5.6 میلیون مورد مربوط به افراد 65 سال و بالاتر است.

کارشناسان می گویند: دارو های خواب که اغلب به عنوان آرام بخش- خواب آور طبقه بندی می شوند فقط باید برای مقابله با بی خوابی کوتاه مدت استفاده شوند. درمان شناختی رفتاری ممکن است برای مسائل خواب طولانی مدت بهتر عمل کند.

منبع: فرادید

به "قرص خواب باعث زوال عقل می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص خواب باعث زوال عقل می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید