همه چیز درباره اهدای خون

به گزارش وبلاگ بهروز، اهدای خون یکی از کارهایی است که شاید به ظاهر کوچک باشد ولی هزاران برابر می تواند بزرگ و تاثیر گذار باشد حتی در بسکمک از مواقع، جان افراد را نجات داده است و از آنجایی که حادثه خبر نمی کند، بهتر است افراد اطلاعاتی در مورد اهدای خون داشته باشند تا بتوانند با این کار، به افراد زیادی کمک کنند.

همه چیز درباره اهدای خون

خیلی از مردم جامعه تصور می کنند برای اقدام خیرخواهانه حتما باید پولدار باشند اما انجام کارهای خیر زیادی هست که احتیاج به پول ندارد. یکی از مهم ترین آنها اهدای خون است که نه تنها احتیاجی به جیب های پر از پول ندارد بلکه حتی لازم نیست قوی بنیه و از همه نظر سالم بود فقط کافی است ضمن شرایط سنی بعضی از بیماری ها را نداشته باشیم. با وجود اینکه مردم کشور به طور کلی از انجام چنین کارهایی استقبال می کنند اما معمولا در فصل های بهار و تابستان توجه بیشتری به این حرکت می شود، شاید یکی از دلایل آن قرار دریافت روز اهدای خون در فصل تابستان است که به سبب آن اطلاع رسانی بیشتری در این زمینه می شود. اما احتیاج به فرآورده های خونی در همه روزهای سال وجود دارد. اتفاقا در فصل سرما احتیاج به اهدای خون بیش از هر زمان دیگری است.

بهترین زمان اهدای خون چه زمانی است؟

در فصل های سرد سال مراجعه اهداکنندگان خون نسبت به دیگر فصول کمتر می شود و با توجه به اینکه احتیاج به خون و فرآورده های خون همیشگی است، لازم است هموطنان در فصل سرما بیشتر اقدام به اهدای خون کنند. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید نه فقط در ایران بلکه در بسکمک از کشورهای دیگر جهان اهدای خون یک امر روتین است که شهروندان آن را انجام می دهند.

اهدای خون چه فایده ای دارد؟

هیچ کس نمی داند چه موقع وقوع فاجعه رخ خواهد داد. اما هر فاجعه قربانیانی دارد و بسکمک از آنها به خون احتیاج دارند. پس با خون رساندن به آنها می توانیم از بروز حوادث بعدی جلوگیری کنیم. اما تصور نکنید با اهدای خون فقط به هم نوع خود سود می رسانید. اهدای خون فواید بسکمک برای فرد اهدا کننده دارد که سالهاست برای محققان اثبات شده است. به طور مثال اهدای خون سبب جلوگیری از بروز خطر هموکروماتوز شود. هموکروماتوز نوعی عارضه سلامتی است که به علت جذب بیش از حد آهن توسط بدن ایجاد می شود. اهدای منظم می تواند در کاهش مقدار اضافی آهن خون کمک کند و به این ترتیب از بروز این عارضه در افراد جلوگیری کند. همچنین اهدای خون در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و کبدی ناشی از میزان زیاد آهن در بدن مفید است.

افراد چاق یا دارای اضافه وزن هم می توانند از اهدای خون به عنوان یک روش کمک درمانی برای کاهش وزن خود بدون هیچ خطر سلامتی استفاده کنند تا خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در آن ها کاهش پیدا کند.

آیا افراد سیگاری هم می توانند خون اهدا کنند؟

استعمال سیگار به خودی خود شما را از اهدای خون محروم نمی کند. اگر سیگار می کشید و می خواهید خون اهدا کنید، تصمیم بگیرید که از سیگار کشیدن در روز اهدای خون خودداری کنید. هم قبل از اهدای خون و هم بعد از سه ساعت بعد از اهدا از استعمال سیگار خودداری کنید.

چه افرادی نباید خون اهدا کنند؟

اهدای خون به بچه ها و زنان باردار، به بیماران خونی و افرادی که کم خونی دارند، به افرادی با سابقه بیماری قلبی یا بیماری های دیگر، به افراد معتاد و بیماران خاص، به افراد با سوابق رفتارهای پرخطر جنسی و مبتلایان به صرع، غش یا آلرژی توصیه نمی شود.

منبع: مشرق

منبع: همگردی

به "همه چیز درباره اهدای خون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره اهدای خون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید