هواشناسی ایران 9 فروردین 1401؛ نفوذ سامانه بارشی به کشور

به گزارش وبلاگ بهروز، سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی به کشور از کاهش تا 10درجه ای دما در بعضی استان ها خبر و نسبت به خسارت به محصولات کشاورزی هشدار داد.

هواشناسی ایران 9 فروردین 1401؛ نفوذ سامانه بارشی به کشور

به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه های همدیدی و آینده نگری سازمان هواشناسی امروز تا اوایل وقت فردا در نوار شرقی و جنوبی شرق کشور به ویژه منطقه زابل و نوار شرقی کرمان وزش باد شدید و خیزش گردوخاک پیش بینی شده است. از بعدازظهر چهارشنبه در بعضی منطقه ها کردستان، زنجان، جنوب آذربایجان شرقی و جنوب آذربایجان غربی رگبار پراکنده گاهی وزش باد شدید موقتی و رعدوبرق پیش بینی می گردد.

روز پنجشنبه در بعضی منطقه ها آذربایجان شرقی، اردبیل، قم، همدان، مرکزی، زنجان، قزوین، البرز، تهران و غرب سواحل دریای خزر رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق پیش بینی می گردد.

آدینه در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی بارش پراکنده پیش بینی شده است، ضمن این که در این روز در شمال شرق و شرق کشور و شنبه هفته آینده در نوار شرقی کشور سرعت وزش باد افزایش می یابد.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی از روز چهارشنبه تا شنبه هفته آینده دما در بیشتر منطقه ها کشور افزایش می یابد. امروز تا اوایل وقت فردا خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان مواج است.

توصیف سامانه اول: ادامه فعالیت سامانه بارشی فعلی و نفوذ سامانه بارشی نو

زمان سرانجام: پنج شنبه 1401/01/11

نوع مخاطره: بارش باران همراه با وزش باد، رعدوبرق، در نقاط مستعد بارش تگرگ، پدیده مه و در نواحی سردسیر بارش برف

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/10: آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، زنجان، مرکزی، قزوین، همدان و کرمانشاه.

پنج شنبه 1401/01/11: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، کرمانشاه، همدان، مرکزی، قزوین، البرز، تهران، لرستان و ایلام.

اثر مخاطره: اختلال در تردد، کاهش دید، لغزندگی جاده ها به ویژه در راستا های کوهستانی و گردنه ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال تأخیر و لغو پرواز.

توصیه: احتیاط در سفر های برون شهری، عدم توقف در حاشیه رودخانه ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل ها، به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی و آمادگی دستگاه اجرایی به منظور برف روبی در گردنه های برفگیر، احتیاط و محدودیت در فعالیت های کوهنوردی و احتیاط در جابه جایی عشایر کوچ رو.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشار

زمان سرانجام: چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید در منطقه ها بیابانی و خشک همراه با خیزش گردوخاک

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/01/09: خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و شرق سمنان.

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، کرمان، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، مرکزی، شمال سمنان، البرز و غرب تهران.

اثر مخاطره: احتمال خیزش گردوخاک، کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال ها و احتمال آسیب به سازه های موقت مانند گلخانه ها و تابلو های تبلیغاتی.

توصیه: احتیاط در تردد بین شهری، به ویژه در جاده های کویری، احتیاط در عبور از تابلو های تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره، عدم پارک خودرو ها در اطراف موارد ذکرشده و حفاظت از صنعت کشاورزی

توصیف سامانه سوم: نفوذ توده هوای سرد

زمان سرانجام: صبح چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: فرایند ادامه کاهش محسوس دما

منطقه اثر:

سه شنبه 1401/01/09: آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، شمال سیستان و بلوچستان، شمال کرمان، ارتفاعات و دامنه در زنجان، قزوین، البرز، تهران، گیلان، مازندران و گلستان.

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال کرمان و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: افت فشار گاز، افزایش مصرف انرژی، اختلال در سفر های نوروزی به سبب سرما و یخبندان، احتمال سرمازدگی شکوفه ها، نهال ها و خسارت به صنعت کشاورزی.

توصیه: مدیریت در مصرف انرژی، مراقبت از بچه ها از گزند سرما، تمهیدات لازم جهت پوشش مناسب برای کمپ و چادر های مسافران نوروزی و به همراه داشتن البسه زمستانی، اقدامات لازم جهت کاهش مخاطرات ناشی از سرمازدگی محصولات بهاره در باغات و مزارع کشاورزی، تنظیم دمای گلخانه ها، مرغداری ها، سالن های پرورشی و انبارها.

توصیف سامانه: نفوذ توده هوای سرد

زمان آغاز: سه شنبه 1401/01/09

زمان سرانجام: صبح چهارشنبه 1401/01/10

نوع مخاطره: کاهش محسوس دما به طور میانگین 6 تا 8 درجه و حدبیشتر تا 10 درجه سانتی گراد

منطقه اثر:

چهارشنبه 1401/01/10: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، یزد، شمال سیستان و بلوچستان و کرمان.

اثر مخاطره: خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: مصرف کود های پتاسه (سولوپتاس) و ترکیبات بُر و روی (مانند فروت ست) و کود های اسیدآمینه به صورت غیرمستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، تأمین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش محسوس دما، محافظت از تأسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در منطقه ها مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط به وسیله انجام آبیاری خارج از نوبت، ایجاد پوشش به روی نهال های جوان و درختان آسیب پذیر (پلاستیک سیاه، گونی، پلی اتیلن و نایلون)، خودداری از انجام هرس درختان، عدم کود دهی استخر های پرورش ماهیان گرم آبی، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات (در ساعات نزدیک صبح و بامداد)، عدم مبارزه شیمیایی در منطقه های که دما به زیر صفر می رسد.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد

زمان سرانجام: اواخر وقت سه شنبه 1401/01/09

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع موج در ساحل بیش از 1 متر و در فراساحل تا 1.5 متر

منطقه اثر: دریای خزر، در نواحی ساحلی و دور از ساحل استان های گیلان و مازندران.

اثر مخاطره: احتمال آسیب به قایق های سبک، تفریحی، احتمال خسارت به قفس ها و پاره شدن تور های صیادی و احتمال خسارت به تأسیسات دریایی.

توصیه: احتیاط در تردد قایق ها و شناور های سبک و تفریحی، احتیاط در فعالیت های دریایی به ویژه در منطقه ها فراساحل، و تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت.

منبع: فرارو

به "هواشناسی ایران 9 فروردین 1401؛ نفوذ سامانه بارشی به کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هواشناسی ایران 9 فروردین 1401؛ نفوذ سامانه بارشی به کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید