گوهرهای پنهان رأس الخیمه (قسمت اول)

به گزارش وبلاگ بهروز، تاریخ رأس الخیمه به هزاره سوم قبل از میلاد باز می شود. باستان شناسان شواهدی برای اثبات این فرضیه دارند که اکنون این شواهد در موزه ملی نگهداری می شوند.

گوهرهای پنهان رأس الخیمه (قسمت اول)

وقتی به امارات متحده عربی فکر می کنیم، معمولا اولین چیزی که به فکر مان می رسد، شهرهای آن است. ابوظبی و دبی، شهرهای مدرنی هستند که معروفیت شان به خاطر مراکز خرید لوکس و رستوران های شیک، آسمان خراش های پرزرق و برق، تفریح هایی در سطح جهانی و زندگی پرهیاهوی شبانه آن ها است. اما موضوعات خیلی بیشتری در خصوص امارات متحده عربی وجود دارد که باید بدانیم. مثلا باید گوهری نهفته در آن را بشناسیم که هر مسافری باید بازدید از آن را در فهرست خود بگنجاند.

می توانید ماشینی در فرودگاه دبی اجاره کنید و به سمت رأس الخیمه رانندگی کنید یا این که می توانید از دوبی کریک (Dubai Creek) سوار یک هواپیمای تک موتوره کاروان 9 نفره سیسنا بشوید و به آنجا بروید. این پرواز فقط 45 دقیقه طول می کشد. وقتی به آنجا رسیدید، وارد یک دنیای تازه و پرشکوه خواهید شد. اینجا، شیخ نشینی است که بیشتر افراد هرگز چیزی در خصوص آن نشنیده اند. ابتدا به جزیرة المرجان وارد می شوید، اما نگذارید که نام این جزیره شما را فریب بدهد. اینجا، یک جزیره نیست، بلکه در واقع مجمع الجزایری متشکل از چهار جزیره است که به دست انسان ساخته شده اند.

یکی از برترین راه ها برای بازدید از همه مساحت ده و نیم کیلومتری آن، استفاده از هواپیمای آب نشین است تا از دید پرنده به سواحل شن و ماسه ای سفید و استراحتگاه ها، مراکز توریستی، بندرگاه های خصوصی و تالاب های مرجانی که در همه جای جزیره به چشم می خورند، نگاه کنید.

قلعه ضایه (Dhayah Fort)

در فاصله تقریبا یک ساعت دوچرخه سواری با جزیره مرجان، می توانید به منطقه ای به نام ضایه برسید. چرا باید به این منطقه بروید؟ کمی هدایت می کنم: 242. این عدد، تعداد پله هایی است که باید بالا بروید تا به بالای قلعه ضایه برسید؛ اینجا بخش مهمی از تاریخ نظامی امارات متحده عربی است.

قدمت قلعه اصلی و برخی از بخش ها به قرن شانزدهم برمی گردد. مورخان معتقد هستند که این قلعه در زمان حاکمیت القنامی، خاندان حاکم در آن موقع، بنا شده است.

موقعیت این قلعه که روی تپه بنا شده، باعث شده است که مکانی ایده آل و استراتژیک برای محافظت از آب ها در برابر مهاجمان خلیج فارس باشد. امروزه، این قلعه یکی از برترین مکان هایی است که بازتماشامایندگان می توانند اقیانوس و کوه ها و مزارع خرما را همه با هم تماشا نمایند.

کوه جیص (Jebel Jais)

اگر صعود از این پله ها شما را راضی نمی نماید، می توانید به کوه جیص در رشته کوه حجر (Hajar Mountains) بروید. این کوه با ارتفاع 1920 متر، بلندترین قله در امارات متحده عربی است و مکانی عالی برای پیاده روی، دوچرخه سواری و پیک نیک در ارتفاعات بالا محسوب می گردد.

اما اگر مشتاق چیزی بیشتر از صرفا یک ماجراجویی ساده هستید، از راه های آهن کوب کوه جیص (Jebel Jais Via Ferrata) تماشا کنید تا از ترکیبی از پیاده روی، صخره نوردی و کوهنوردی لذت ببرید و استفاده از زیپ لاین را تجربه کنید.

دو زیپ لاین اول که طول هر دوی آن ها کمتر از 61 متر است، در حقیقت یک دست گرمی برای زیپ لاین سوم است که تقریبا 305 متر است و با سرعت تقریبا 40 کیلومتر در ساعت حرکت می نماید. ارتفاع آن تقریبا برابر با یک ساختمان 40 طبقه است.

اگر همه این ها هنوز نتوانستند دل شما را بلرزاند، پس بیایید کمی در خصوص دوچرخه سواری در کوهستان حرف بزنیم. از Showka Bicycles دوچرخه اجاره کنید و با یاری راهنماهای آن بی وقفه آغاز به دوچرخه سواری در راستاهایی کنید که هیچ مانعی در آن ها وجود ندارد. بعلاوه می توانید یک دوچرخه از شهر خریداری کنید و در راستاهای پرپیچ و خم کوهستانی دوچرخه سواری کنید که دو و نیم مایل از این راستا از کنار آب ها عبور می نماید. در آخر هم به باشگاه بین المللی ورزش های دریایی رأس الخیمه خواهید رسید.

تاریخچه دریانوردی امارات متحده عربی در موزه بن ماجد

این باشگاه در یک تالاب آرام و بدون تلاطم قرار گرفتهو جایی کاملا مناسب برای یادگیری قایقرانی یا کمی کایاک سواری است. همه چیز سورئال به نظر می رسد. هیچ تلاطمی در آب وجود ندارد و شما می توانید یک مسجد و 5 کیلومتر از مانگرو را ببینید.

به خاطر موقعیت رأس الخیمه که تقریبا در بالای شبه جزیره عربستان قرار گرفته است، این شهر از تاریخ دریایی غنی به عنوان یک شهر بندری و ماهیگیری برخوردار است که قدمت آن به دوران باستان برمی گردد. تاریخ و فرهنگ این شهر در موزه بن مجید نگهداری می گردد که به افتخار دریانورد، نویسنده و کارتوگراف قرن 15، احمد بن مجید، به این نام خوانده می گردد.

نصر بن حسن الکاس که متعلق به خانواده ای از یکی از قبیله های دریانورد رأس الخیمه است، صدها عدد از مصنوعات شگفت انگیزی را در این موزه آرشیو و نگهداری می نماید که قدمت برخی از آن ها به سال 1600 میلادی برمی گردد. هدف او از این کار، به نمایش گذاشتن میراث دریانوردی رأس الخیمه است.

اگر خوش شانس باشید، می توانید مردم محلی را دیدار کنید که در زمینه توربافی سنتی مشغول به فعالیت هستند. ماهیگیری هم همچنان کار مهمی در این منطقه است.

منبع: کجارو / petergreenberg.com

به "گوهرهای پنهان رأس الخیمه (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوهرهای پنهان رأس الخیمه (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید