رژیم غذایی رنگین کمان چیست؟

به گزارش وبلاگ بهروز، جامعه امروز ما با سرعت هر چه تمام تر به سراغ چاقی می رود. چرا که استفاده از غذاهای بی ارزش و مضر طرفداران بیشتری را به خود اختصاص داده است. تا بحال رژیم رنگین کمانی به گوشتان خورده است؟ من امروز میخواهم به شما توصیه کنم که رنگین کمانی بخوریم.

رژیم غذایی رنگین کمان چیست؟

رژیم غذایی رنگین کمان

طرفداران خوردن غذاهای سالم اغلب به مردم توصیه می کنند که رنگین کمانی بخورند.

این عبارت یک راه ساده است برای این که یادآوری کند میوه ها و سبزیجات مختلف در وعده های غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را تامین خواهند کرد. همچنین این واقعیت را مطرح می کند که شما می توانید چیزهای زیادی را درباره غذای خود فقط با نگاه کردن به آن بفهمید.

در این جا معنی و کارکرد آن را مشاهده می کنید.

ممکن است شما عبارت رنگین کمانی بخورید را قبلا شنیده باشید. متخصصین تغذیه، پزشکان و سایر مشاوران بهداشت و سلامتی از این عبارت استفاده میکنند تا مردم مخصوصا بچه ها را متمایل کنند که میوه ها و سبزیجات بیشتری را در رژیم غذایی خود بگنجانند.

همان میزان که این عبارت ساده است به همان میزان نیز علمی است، اینکه چرا تنوع میوه ها و سبزیجات می تواند هم چشم نواز باشد و هم برای سلامتی شما مفید باشد. اجازه دهید تا نگاهی دقیق تر داشته باشیم و ببینیم که چرا تنوع درخوردن میوه ها و سبزیجات مفید است.

معنی خوردن رنگین کمانی چیست و برای چه کسانی کاربرد دارد؟

وقتی یک نفر می گوید رنگین کمانی بخورید سعی می کند تا به شیوه ای ساده بگوید که رنگ مواد غذایی می تواند چیزهای زیادی درباره ارزش غذایی درون خود بگوید و خوردن رنگهای مختلف راه مطمئنی برای دریافت انواع ویتامین و مواد معدنی است.

این عبارت در واقع ساده شده یک واقعیت بزرگ است، این که ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز خود را از رژیم های غذایی متعادل بگیرید، سخت نیست اما اگر فردی باشید که میوه نمی خورد یا کودکی داشته باشید که عاشق هله هوله است، جذب ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز می تواند سخت شود.

تحقیقات نشان می دهند که استفاده از این عبارت برای پدرها و مادرها کمک می کند تا آنها غذاهای سالم تری را به بچه هاشان بدهند.

افرادی که واقعا باید به رنگ مواد غذایی خود توجه کنند، افرادی هستند که به میزان کافی تنوع به وعده های غذایی خود نمی دهند.

خوردن به طریق رنگین کمانی ناگهان سبک زندگی ناسالم را به سبک زندگی سالم تبدیل نمیکند بلکه گامی برای رفتن به جهت درست است به خصوص اگر با تمرکز روی محصولات تازه همراه باشد.

ارتباط بین رنگ و ارزش غذایی در رژیم رنگین کمانی

توجه داشته باشید، رنگ های خاص نشان دهنده نوع خاصی از مواد مغذی هستند. برای مثال، میوه ها و سبزیجات زرد و نارنجی (میوه های خانواده مرکبات) از نظر ویتامین C و A غنی هستند.

میوه ها و سبزیجات سبز (کال، اسفناج، مارچوبه، آووکادو) از نظر ویتامین K،B و E غنی هستند. از سوی دیگر محصولات بنفش (بادمجان، کلم قرمز، انگور) از نظر ویتامین C و K غنی هستند.

دلیلی که می توان با نگاه کردن این مطالب را گفت، این است که گیاهان اغلب رنگ خود را از ترکیبات گیاهی مختلف موجود در درون خود می گیرند، این ترکیبات گیاهی پس از آنکه آنها را می خورید مواد مغذی مختلفی را به شما ارائه می کنند.

این دلیل پایه و اساس خوردن رنگین کمانی است. به طور خلاصه، اضافه کردن انواع محصولات رنگارنگ به رژیم غذایی خود، راه آسانی برای دریافت میزان زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی است بدون این که تلاش زیادی برای انتخاب دسته ای از رنگ ها انجام دهید.

عوارض تمرکز بر روی یک رنگ خاص در رژیم رنگین کمان

وقتی موضوع سلامت و تغذیه به میان می آید، مهم است که به یاد داشته باشیم تمرکز فقط بر روی یک چیز مخصوصا وقتی که درباره ویتامین ها و مواد معدنی باشد کلا نظر بدی است.

در مورد بسکمک از افراد، تا زمانی که به خوبی غذا بخورند، با یک رژیم غذایی متعادل، مواد مغذی که نیاز دارند را به دست خواهند آورد به شکلی که بدن بتواند از آن مواد استفاده کند.

همان طور که اشاره شد، تمرکز بیش از حد بر روی مواد مغذی و ویتامین ها منجر به آن می شود که از هدف اصلی که رژیم غذایی متعادل است، دور شویم یا تمرکز بیش از حد بر روی نوع غذا، مجموعه ای از ویتامین ها و مواد مغذی را فراهم می کند به جای این که یک بسته کامل که بدن به آن نیاز دارد را فراهم آورد.

توجه زیاد به رنگ ها و مواد مغذی آسان است ولی باعث می شود که از هدف واقعی دور شوید به جای آن از یک رژیم غذایی متعادل و حاوی محصولات تازه و متنوع استفاده کنید.

علاوه بر این، چون که خوردن رنگین کمانی به یک شعار معروف تبدیل شده نیاز زیادی به پیدا کردن رژیم های ارائه کننده میزان مواد گیاهی روزانه یا دیگر تبلیغات مشکوک برای سلامتی نیست. مثل همیشه، درباره آن چه که می خوانید تحقیق کنید، و قربانی مطالب نادرست و شبه علم نشوید.

یاد بگیرید که غذای خود را دوست داشته باشید. خوردن چیزهای تازه، و تست کردن غذاهای مختلف برای کسب کردن عادات سالم ،پختن و شناخت آن چیزی که می خورید، ضروری است.

یاد گرفتن کمی بیشتر درباره ارزش غذایی غذاهایی که می خواهید امتحان کنید و مقایسه با چیزهایی که تا کنون می خوردید ضرری ندارد.

این عبارت (رنگین کمانی بخورید) قطعا ساده سازی شده است و نمی تواند همیشه به طور کامل عمل کند اما اگر تلاش می کنید تا یک میزان در رژیم غذایی خود جسورتر باشید، یا اگر فردی هستید که در خوردن ناسالم رفتار می کند، این عبارت فقط می تواند ترفندی باشد برای این که افق دید خود را توسعه دهید و در عین حال بهتر بخورید.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون

به "رژیم غذایی رنگین کمان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی رنگین کمان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید