نخست وزیر سابق کویت بازداشت شد

به گزارش وبلاگ بهروز، شیخ جابر المبارک الصباح نخست وزیر سابق کویت برای رسیدگی به پرونده ای حقوقی (مربوط به بودجه ارتش) بصورت موقت بازداشت شد.

نخست وزیر سابق کویت بازداشت شد

رسانه های کویتی امروز (چهارشنبه) نوشتند که دادگاهی در کویت روز گذشته (سه شنبه) برای رسیدگی به پرونده صندوق امنیت و ارتش، حکم به بازداشت موقت نخست وزیر سابق این کشور داد و 27 آوریل را زمان رسیدگی به این پرونده معین کرد.

در این پیوند، روزنامه القبس گزارش داد که دادگاه وزرا مرتبط با پرونده صندوق امنیت و ارتش اولین جلسه خود را برگزار کرد که در آن تعدادی از مقامات کویت از جمله شیخ جابر المبارک الصباح نخست وزیر پیشین متهم شدند.

در این حکم آمده است که علاوه بر حبس نخست وزیر پیشین، دادگاه تصمیم به ممنوعیت انتشار در پرونده صندوق امنیت و ارتش که در آن شیخ خالد الجراره وزیر پیشین کشور و دفاع و هفت نفر دیگر نیز متهم هستند، گرفت.

پرونده قضایی صندوق ارتش کویت در نوامبر 2019 پس از آنکه شیخ ناصر الصباح که در آن موقع وزیر دفاع بود، گزارشی از وجود جرایم مربوط به بودجه ارتش طی سالهای قبل از تصدی وی در این وزارتخانه به دادستان کل کویت داد، مطرح شد.

دادستان عمومی کویت گزارش را برای رسیدگی به دادگاه وزیران ارجاع داد.

در این پرونده سوء استفاده اقتصادی حدود 240 میلیون دینار (790 میلیون دلار) مطرح شده است که در آن مقامات برجسته از جمله نخست وزیر و وزیر دفاع متهم شدند.

پیشتر روزنامه القبس کویت روز 16 فروردین گزارش داد که کمیته تحقیقات ویژه محاکمه وزیران بعد از تحقیق در خصوص یکی از موارد فساد اقتصادی به وسیله مناقصه ای که صدها میلیون دلار تخمین زده می گردد، متهمان را به دادگاه وزیران ارجاع داد و خواهان مجازات آنها طبق قانون و مواد کیفرخواست شد.

القبس اضافه کرد که اولین جلسه رسیدگی به اتهامات این مقامات در روز سه شنبه 14 آوریل (25 فروردین) برگزار می گردد.

دادگاه وزیران این کشور چندی پیش المبارک را به دنبال بازپرسی در پرونده موسوم به تخلفات اقتصادی صندوق ارتش این کشور ممنوع الخروج نموده بود.

المبارک از اواخر سال 2011 تا انتها سال 2019 نخست وزیر کویت بود و پس از افشای موضوع صندوق ارتش کناره گیری کرد.

نوامبر 2019 ناصر الصباح وزیر دفاع پیشین کویت دادستانی کل را از وجود جرایم متعلق به اموال عمومی به مبلغ بالغ بر 240 میلیون دینار معادل 790 میلیون دلار در نهاد ارتش در دوره قبل از مسئولیت خود آگاه کرد.

مبارزه با فساد یکی از خواسته های اصلی مردم کشور کویت است و شیخ نواف امیر کویت در مراسم سوگند خود بر لزوم اجرای این خواسته مردمی تاکید نمود.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین

به "نخست وزیر سابق کویت بازداشت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخست وزیر سابق کویت بازداشت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید