وحدت: چشم انداز صندوق نوآوری در سال جاری، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است

به گزارش وبلاگ بهروز، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: با توجه به به اهمیت صادرات در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها توسعه صادرات امسال با قوت مضاعف در صندوق نوآوری دنبال می شود.

وحدت: چشم انداز صندوق نوآوری در سال جاری، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است

به گزارش گروه فناوری وبلاگ بهروز به نقل از روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، علی وحدت رییس صندوق نوآوری در جلسه ارائه گزارش برنامه ها و اقدامات صندوق در حوزه توسعه صادرات دانش بنیان که با حضور مهاجر معاون دیپلماسی مالی وزیر امور خارجه برگزار گشت گفت: صندوق نوآوری به عنوان نهاد تامین مالی شرکت های دانش بنیان خدمات متنوعی اعم از اعطای تسهیلات با نرخ ترجیحی، حمایت بلاعوض از حضور شرکت ها در نمایشگاه ها، اعزام و پذیرش هیات های تجاری و پایگاه های صادراتی را در راستای کمک به توسعه بازار های صادراتی شرکت های دانش بنیان تدارک دیده است.

وی در ادامه گفت: با توجه به به اهمیت صادرات در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها توسعه صادرات امسال با قوت مضاعف دنبال می شود. تجربه ما در صندوق نوآوری، تمرکز و انجام پروژه های پیروز بوده است، به همین دلیل در بحران کرونا شرکت ها از سوی صندوق تحت حمایت مالی قرار گرفتند.

رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اهمیت مسئله توسعه صادرات محصولات دانش بنیان، بیان کرد: با کمک وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات، صندوق نوآوری و شکوفایی و سازمان توسعه تجارت باید کارگروهی تشکیل و برای توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان تقسیم کار کنیم به طوری که از تمامی ظرفیت های صادراتی استفاده شود.

وحدت اضافه کرد: اگر وزارت امور خارجه سه منطقه را برای صادرات شرکت های دانش بنیان پیشنهاد دهد، صندوق نوآوری هزینه ایجاد زیرساخت در آن مناطق را تقبل می کند و صندوق ضمانت صادراتی نیز کمک خواهد کرد.

از صادرات شرکت های دانش بنیان حمایت می کنیم

در این جلسه همچنین سید رسول مهاجر، معاون دیپلماسی مالی وزارت امورخارجه با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان، بهترین سفیران کشور هستند، گفت: حمایت از این شرکت ها در وزارت خارجه از ترجیحات ما بوده است و برای کمک به آن ها از هیچ تلاشی دریغ نمی کنیم.

وی در ادامه بر نقش مهم سفارتخانه ها در توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان داخلی تاکید کرد و با اشاره به نقش آفرینی این شرکت ها در تامین اقلام و تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا در کشور گفت: عملکرد شرکت های دانش بنیان در بحران کرونا خوب بود و از جمله توانستند کمبود ماسک در کشور را جبران کنند و عملکرد بهتری نسبت به بسکمک از کشور های اروپایی داشته باشند.

معاون دیپلماسی مالی وزارت امور خارجه در سرانجام تاکید کرد: این وزارتخانه آمادگی و ظرفیت لازم را برای تقویت کارگروه توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان دارد.

تعداد رضایت آمیزی از شرکت های دانش بنیان در حوزه صادرات به توانمندی صادراتی دست یافته اند

در ادامه این جلسه سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به ارائه گزارش عملکرد و اقدامات صندوق نوآوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان پرداخت و گفت: صندوق در چهار قالب مختلف بیش از 60 خدمت به شرکت های دانش بنیان ارائه می کند که شامل انواع تسهیلات اعم از ارائه حدود 12 وام با نرخ ترجیحی به شرکت ها است، همچنین ضمانت نامه های موردنیاز را نیز در اختیار آن ها قرار می دهد.

وی اضافه کرد: همچنین صندوق نوآوری در سود و زیان سرمایه گذاری با شرکت های دانش بنیان شریک می شود و خدمات بلاعوض توانمندی ها به آن ها ارائه می کند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه در حال حاضر تعداد شرکت های دانش بنیان از 6 هزار شرکت عبور کرده است، بیان کرد: صندوق در دوره جدید استقرار هیات عامل خود از سال 97 تا به امروز، بیش از 9 هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب 4370 فقره در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده است. همچنین عملکرد صندوق در حوزه ضمانت نامه رشد چشمگیری را نشان می دهد.

ملکی فر با بیان اینکه صندوق نوآوری طی دو سال و نیم گذشته بیش از 4200 میلیارد تومان ضمانت نامه در اختیار شرکت های دانش بنیان قرار داده است، شرح داد: عملکرد صندوق نوآوری در حوزه سرمایه گذاری از سال 94 تا 97 صفر بوده است، اما در زمان هیات عامل جدید، رشد قابل توجهی داشته است و امروز ما بیش از 480 میلیارد تومان در 8 فقره هم سرمایه گذاری کرده ایم.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به خدمات بلاعوض و توانمندسازی صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و اضافه کرد: در این خدمات که در قالب های مختلفی به شرکت ها ارائه می شود حدود 30 خدمت نهفته است. بیش از 33 میلیارد تومان طی این مدت خدمات بلاعوض به شرکت های دانش بنیان اعطا کردیم.

وی در ادامه با بیان اینکه خدمات مالکیت فکری به همراه برگزاری کلاس های آموزشی نیز از دیگر خدمات صندوق نوآوری به شرکت های دانش بنیان است، اظهار کرد: تعداد رضایت آمیزی از شرکت های دانش بنیان در حوزه صادرات به توانمندی صادراتی دست پیدا کرده اند و تلاش می کنیم تا شرکت ها را در حوزه صادراتی توانمند کنیم چرا که شرکت ها نیاز به کلاس های مشاوره، آموزش و دریافت استاندارد ها دارند تا به بلوغ صادراتی برسند. در مرحله بعدی شرکت هایی را مورد حمایت قرار می دهیم که به بلوغ صادراتی رسیده اند و باید در نمایشگاه ها، پاویون ها و بستر های مختلف با مشتریان خود روبرو شوند. ما شبکه سازی صادراتی را فراهم می کنیم و بعد از اینکه صادرات انجام شد، تامین مالی به عنوان وظیفه اصلی صندوق نوآوری و شکوفایی صورت می گیرد.

ملکی فر گفت: خدمات صندوق در زمینه آموزش نیز شامل برگزاری 150 دوره در هر فصل توسط کارگزاران با تجربه برای شرکت های دانش بنیان است که این دوره ها با 90 درصد تخفیف تحت پوشش صندوق است و شرکت ها طی سال می توانند در دوره های مختلف آموزشی حضور پیدا کنند چرا که بخشی از این دوره ها جنبه صادراتی دارد و طی آن شرکت ها با قوانین گمرکی آشنا می شوند.

گفتنی است، در این جلسه کنندگان سازمان توسعه تجارت و صندوق ضمانت صادرات حضور داشتند و نقطه نظرات خود را در رابطه با توسعه صادرات شرکت های دانش بنیان مطرح کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "وحدت: چشم انداز صندوق نوآوری در سال جاری، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وحدت: چشم انداز صندوق نوآوری در سال جاری، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید