شرایط سلامت روان در ایران چگونه است؟

به گزارش وبلاگ بهروز، تهران (پانا) - بیش از 18 ماه است که بیماری کرونا بخش های زیادی از زندگی افراد جامعه را تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده است که تبعات این آسیب ها تا سال ها در جامعه باقی می ماند و جبران تبعات آن، زمان بر خواهد بود و به زعم کارشناسان مسائل روانی ناشی از بحران کرونا، پاندمی بعدی خواهد بود که دنیا را درگیر می نماید.

شرایط سلامت روان در ایران چگونه است؟

طبق آمارهای ارائه شده بسیاری از حوزه های سلامت روان، اجتماعی و معنوی افراد در جامعه تحت تاثیر تبعات بیماری کرونا قرار گرفته است و در ایام شیوع کرونا شاهد افزایش خشونت خانگی، نزاع، افسردگی و سایر آسیب های اجتماعی بوده ایم که افزایش این موارد نشان می دهد، هیچ برنامه مدونی برای جلوگیری از افزایش این آسیب ها وجود ندارد و زنگ خطر آسیب های اجتماعی در دوران پساکرونا به صدا درآمده است و اگر راهکاری اتخاذ نگردد، تبعات آن جبران ناپذیر خواهد بود.

سید حسن موسوی چلک، رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران همزمان با روز سلامت روان و شروع هفته ملی سلامت روان در گفت وگو با پانا با بیان اینکه سلامت در همه ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دارای اهمیت است، اظهار کرد: اهمیت سلامت به این علت است که همه کوشش ها، سیاست گذاری ها، قانون گذاری ها و برنامه هایی که طراحی می گردد صرفا برای این است که یاری گردد تا مردم از زندگی لذت بیشتری ببرند و بهزیستن اجتماعی به معنای واقعی در جامعه تحقق پیدا کند.

مهارت های کنترل تعارضات و تنش ها، تاب آوری، مداخله در بحران و خودمراقبتی خیلی در جامعه نهادینه نشده است و در کنار آن ناکارآمدی مالی بیشتر جلوه کرد و اطمینان آفرینی نسبت به آینده هم وجود ندارد و نگرانی ها از تاثیرگرفتن سلامت روان بیشتر شد

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اضافه کرد: پیش از بحران کرونا طبق برآوردی که در سال 94 به وسیله وزارت بهداشت ارائه شده بود، بین 23 تا 25 درصد مردم حداقل یک اختلال روانی داشتند.

خدمات حوزه سلامت روانی - اجتماعی مشمول بیمه نیست

وی ادامه داد: خدمات حوزه سلامت روانی - اجتماعی همانند خدمات مشاوره، روانشناسی و مددکاری اجتماعی مشمول حمایت های بیمه ای نیست تا دسترسی مردم به این خدمات مقرون به صرفه تر و آسان تر گردد. مردم هم در سبد خانوار خود برای سلامت روانی اجتماعی جایگاهی تعریف نمی نمایند چون استدلال این است که می توانیم بُعد سلامت خود را تامین کنیم. در حالی که تجربه و آمارها نشان داده مقدار خشونت در ایران بالا است. جامعه ای که مردم آن از سلامت روانی اجتماعی برخوردار باشند این شرایط کمتر ظهور و بروز پیدا خواهد نمود.

این مددکار اجتماعی با بیان اینکه فرایند خودکشی، افسردگی، خشونت های خانگی و جرایم در کشور در حال افزایش است، بیان نمود: بالا بودن این موارد چه پیامی دارد؟ غیر از این است که حال مردم در ابعاد سلامت روانی - اجتماعی خوب نیست و همه این موارد در جامعه رخ می دهد.

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به بحران کرونا گفت: بحرانی اتفاق می افتد و به طور معمول افسردگی به اسم اختلال پس از سانحه و بحران شکل می گیرد که جامعه ما هم از این قضیه مستثنی نیست. البته این موضوع فقط مربوط به کشور ما نیست بلکه در تمام جهان این نگرانی وجود دارد. بیماری کرونا شرایط خاصی داشت. طولانی شد و اقتصاد لطمه خورد.

وی توضیح داد: مهارت های کنترل تعارضات و تنش ها، تاب آوری، مداخله در بحران و خودمراقبتی خیلی در جامعه نهادینه نشده است و در کنار آن ناکارآمدی مالی بیشتر جلوه کرد و اطمینان آفرینی نسبت به آینده هم وجود ندارد و نگرانی ها از تاثیرگرفتن سلامت روان بیشتر شد. از طرفی فضای مجازی و وابستگی بیش از حد به آن به ویژه در بچه ها و نوجوانان و نداشتن برنامه کارآمد و استراتژی معین در این حوزه، زمینه هایی را فراهم کرد تا نگرانی نسبت به آینده حوزه سلامت روانی - اجتماعی مثل بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران افزایش پیدا کند.

چرا نگرانی ایرانی ها از لطمه به سلامت روانی - اجتماعی بیشتر است

موسوی چلک با طرح این سوال که چرا نگرانی ما ایرانی ها از لطمه به سلامت روانی - اجتماعی بیشتر است، گفت: نگرانی ما به این علت بیشتر است زیرا قبل از بحران کرونا هم حال سلامت روان در جامعه ما خوب نبود. اکنون هم هیچ منظره، ساختار و ساز و کاری وجود ندارد که بتواند نگرانی ها را کاهش دهد و این ساز و کار پیش بینی نشده است.

پیش از بحران کرونا طبق برآوردی که در سال 94 به وسیله وزارت بهداشت ارائه شده بود، بین 23 تا 25 درصد مردم حداقل یک اختلال روانی داشتند

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با اشاره به ایجاد حساسیت نسبت به توجه به حوزه سلامت روانی - اجتماعی در دوران کرونا اظهار کرد: در دوران کرونا ایجاد حساسیت شد اما فقط ایجاد حساسیت شکل گرفت و ایجاد حساسیت تا خود را در کنش و رفتار نشان دهد، زمان می برد. بی توجهی به سلامت روانی - اجتماعی موجب شده که تنش و خشونت بیشتر گردد و نگرانی ها هم افزایش یافته است. با این شرح که بچه ها و نوجوانان یک دهه زودتر دست به گوشی های هوشمند شدند که هیچ گونه کنترلی نمی گردد و این مساله نگرانی ها را بیشتر می نماید چون پیامدهای وابستگی های روانی به فضای مجازی می تواند اعتیاد و وابستگی ایجاد کند موضوعی که نباید به راحتی از کنار آن گذشت.

وی ابراز امیدواری کرد که هفته سلامت روان در امسال بهانه ای گردد که حساسیت ها در خانواده ها، مردم و سیاست گذاران این حوزه بیشتر گردد و خانوادها بیش از گذشته نگران باشند که یکی از راه های آن مطلع سازی است چرا که می تواند حساسیت را نسبت به ذی نفعان مختلف فراهم کند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "شرایط سلامت روان در ایران چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط سلامت روان در ایران چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید