چه ساعتی از شب نباید غذا خورد؟

به گزارش وبلاگ بهروز، یک متخصص تغذیه در این باره می گوید: یک توصیه کلی در این باره این است که باید دو ساعت پیش از به بستر رفتن خوردن غذا را متوقف کنید.

چه ساعتی از شب نباید غذا خورد؟

به گزارش وبلاگ بهروز، یکی از سوالات بسیار رایجی که در زمینه رژیم غذایی وجود دارد این است که افراد برای دلایل مختلفی مانند کاهش وزن یا عملکرد بهتر بدن در چه ساعتی در شب باید به طور کلی خوردن مواد غذایی را متوقف کنند.

مانند بسیاری از سوالات رایج درباره تغذیه، این سوال هم پاسخ قطعی و روشنی ندارد. تحقیقات متعددی که در این زمینه اجرا شده لزوماً به پاسخ مشخص نرسیده است.

یکی از دلایلی که نمی توان در این باره پاسخی روشن داد این است که افراد مختلف از سبک متفاوت زندگی بهره می گیرند. با این حال، به طور عمومی باید زمانی به بدنتان برای هضم غذا پیش از خواب اختصاص بدهید.

پاملا نیزویچ، یک متخصص تغذیه در این باره می گوید: یک توصیه کلی در این باره این است که باید دو ساعت پیش از به بستر رفتن خوردن غذا را متوقف کنید. با این کار بدن به میزان کافی زمان برای هضم غذا دارد همچنین طی این مدت بخشی از انرژی حاصله از آنچه خورده اید، مصرف می کنید. با این حال، اگر پیش از خوابیدن احساس گرسنگی می کنید، باید به این ندا پاسخ داده و غذا بخورید.

در طول روز انتخاب زمانی که باید غذا بخورید راحت تر است. این موضوع ارتباط مستقیمی با فعالیت های روزانه شما و برای مثال ورزش کردن دارد. مثلاً اگر عادت به انجام ورزش صبحگاهی دارید باید وعده اصلی غذایی خود را در وعده صبحانه میل کنید تا انرژی کافی برای ورزش کردن و تامین انرژی بدن در دسترس داشته باشد.

اگر از آن دسته افرادی هستید که در اواخر روز و در هنگام شب ورزش می کنید، باید وعده غذایی اصلی خود را به شام انتقال دهید یا دستکم تنقلات مفیدی مانند میوه و آجیل پس از ورزش کردن میل کنید.

اگر از جمله افرادی هستید که به دنبال کاهش وزن هستند باید بدانید خوردن غذا در وعده شام لزوماً باعث ایجاد چاقی نمی شود. تحقیقاتی که در سال 2013 از سوی دانشمندان آمریکایی انجام شد هیچ ارتباطی میان خوردن غذا پس از ساعت 5 عصر و افزایش وزن نشان نداده است. پیشتر نیز یک تحقیقات در زمینه چاقی چنین نتیجه ای را نشان داده بود.

چه ساعتی از شب باید خوردن غذا را متوقف کنیم؟

در این میان، افرادی که شب کار هستند یا از سندرم شب خواری (Night Eating Syndrome) رنج می برند شرایط متفاوتی دارند.

سندرم شب خواری یک اختلال تغذیه است و به حالتی اطلاق می شود که با پرخوری در طول شب همراه است. این افراد در هنگام خواب غذای زیادی می خورند یا اینکه نیمه شب از خواب برخاسته و دوباره غذا تناول می کنند. در این حالت، فرد به دلیل خوردن غذا در شب دچار مسائل خواب می شود.

افراد شب کار و نیز مبتلا به سندرم شب خواری به دلیل آنکه بخش اعظم انرژی مورد نیاز خود را در شب دریافت می کنند غالباً از اختلالات خواب و یا استرس های شغل رنج می برند. این موضوع ارتباط مستقیمی با سبک زندگی آن ها دارد.

در انتها باید تاکید داشت انتخاب یک رژیم غذایی سالم ارتباط مستقیمی با سبک زندگی شما دارد.

متخصصان تغذیه می توانند براساس سبک زندگی افراد، رژیم غذایی مناسب را تجویز کنند.

منبع:برنا

منبع: جام جم آنلاین

به "چه ساعتی از شب نباید غذا خورد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه ساعتی از شب نباید غذا خورد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید