8 دلیل دفع دردناک ادرار

به گزارش وبلاگ بهروز، عصر ایران/ اگر با تکرر ادرار روبرو هستید اما تمایلی به انجام این کار ندارید زیرا احساس سوزش هنگام دفع ادرار را تجربه می کنید، ممکن است به یک عفونت دستگاه ادراری مبتلا شده باشید.

8 دلیل دفع دردناک ادرار

دفع دردناک ادرار که به نام دیسوریا شناخته می گردد می تواند یکی از آزادهنده ترین شرایطی باشد که با آن روبرو می شوید، به ویژه اگر به یک مشکل پایدار تبدیل گردد. چه به واسطه سوزش هنگام دفع ادرار، خارش و تحریک شدن پوست اندام های تناسلی، یا احتیاج به دفع مکرر ادرار در روز به واسطه لگن درد، احتمالا به دلیل احساس درد هنگام دفع ادرار فکر می کنید.

به طور معمول، یک دلیل شایع یعنی عفونت های دستگاه ادراری در پس دفع دردناک ادرار واقع شده است. حتی اگر با دلایل کمتر شایع دیسوریا روبرو باشید، پاسخ به چند پرسش و انجام یک آزمایش ادرار در صورت احتیاج می تواند به پزشک در تشخیص دلیل و ارائه درمان مناسب برای شما یاری کند.در ادامه با هشت دلیل احتمالی دفع دردناک ادرار بیشتر آشنا می شویم.

عفونت های دستگاه ادراری

اگر با تکرر ادرار روبرو هستید اما تمایلی به انجام این کار ندارید زیرا احساس سوزش هنگام دفع ادرار را تجربه می کنید، ممکن است به یک عفونت دستگاه ادراری مبتلا شده باشید. به طور کلی، عفونت های دستگاه ادراری یکی از شایع ترین انواع عفونت هستند. زنان بیشتر از مردان ابتلا به عفونت دستگاه ادراری را تجربه می نمایند زیرا مجرای ادرار که ادرار را به خارج از بدن راهنمایی می نماید در زنان کوتاه تر از مردان است، از این رو، باکتری ها احتیاجی نیست تا مسافتی طولانی را برای ایجاد مشکل طی نمایند.

در شرایطی که عفونت های دستگاه ادراری می توانند به واقع دردناک باشند و ممکن است حتی موجب احساس فشار در قسمت پایین شکم یا ادرار بدبو، کدر یا خون آلود شوند، درمان آنها به طور معمول شامل انجام یک آزمایش ادرار و تجویز آنتی بیوتیک می گردد.

عفونت مخمری

همانند عفونت های دستگاه ادراری، عفونت های مخمری نیز می توانند موجب احساس درد هنگام دفع ادرار شوند زیرا منطقه اطراف مجرای ادرار حساس شده است، اگرچه نشانه اولیه یک عفونت مخمری به طور معمول خارش پوست اندام های تناسلی است.

بار دیگر، زنان نسبت به مردان احتمال بیشتری دارد ابتلا به عفونت مخمری را تجربه نمایند، اما مردانی که ختنه نشده اند یا برای مدت زمانی طولانی آنتی بیوتیک مصرف نموده اند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این شرایط قرار دارند. در این مورد، سر آلت تناسلی ملتهب و تحریک می گردد.

برای درمان، کرم های ضد قارچ بدون نسخه قابل استفاده هستند، اگرچه بعضی افراد برای بهبودی کامل ممکن است به داروهای خوراکی تجویزی نیز احتیاج داشته باشند.

سیستیت بینابینی

اگر در طول روز با تکرر ادرار روبرو هستید و این شرایط ناراحت نماینده با احساس درد هنگام دفع ادرار همراه است، سیستیت بینابینی که به نام سندرم مثانه دردناک نیز شناخته می گردد ممکن است دلیل این شرایط باشد.اغلب، آنچه که برای پرهیز از تجربه این شرایط احتیاج دارید کنترل مصرف ادویه های محرک و غذاهای اسیدی است، اما ممکن است به مصرف دارو یا روش های درمانی دیگر مانند تزریق بوتاکس، طب سوزنی یا یک تنظیم نماینده فعالیت مثانه برای تسکین علائم خود نیز احتیاج داشته باشید.

پروستاتیت

دفع ادرار دردناک و دشواری در انزال ممکن است به بروز مسئله ای در غده پروستات اشاره داشته باشد، به ویژه اگر بیش از 50 سال سن دارید. پروستاتیت به التهاب پروستات گفته می گردد که می تواند به واسطه ورود باکتری ها به پروستات به وسیله دستگاه ادراری رخ دهد.

با توجه به دلیل، شما ممکن است به مصرف آنتی بیوتیک یا داروهای دیگر مانند مسدودنماینده های آلفا که به آرامش منطقه ای که پروستات و مثانه با هم ملاقات می نمایند یاری می نماید و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی برای تسکین درد احتیاج داشته باشید. تغییرات سبک زندگی مانند پرهیز از غذاهای محرک نیز می تواند موثر باشد.

عفونت های آمیزشی

بعضی عفونت های آمیزشی مانند سوزاک و کلامیدیا می توانند موجب دفع درناک ادرار و همچنین خروج ترشحات از مجرای ادرار یا لگن درد شوند. در شرایطی که ابتلا به یک عفونت آمیزشی می تواند استرس زا باشد، روش درمان ساده است. انجام آزمایش برای حصول اطمینان از ابتلا به عفونت آمیزشی، آگاه ساختن شریک جنسی، پرهیز از رابطه جنسی برای مدتی، و مصرف آنتی بیوتیک ها فرایند درمان را شامل می گردد.

اگر به تبخال های تناسلی مبتلا هستید، ظهور اولیه که با پملاقات شدن جوش های قرمز و کوچک شروع و به تاول ها و زخم های دارای ترشح یا خونریزی تبدیل می گردد، اغلب بدترین اپیزود محسوب می گردد.

در این شرایط، راه رفتن، نشستن، و دفع ادرار می تواند فوق العاده دردناک باشند و ممکن است حتی علائم شبه آنفلوآنزا مانند تب و بدن درد را تجربه کنید. در شرایطی که درمانی ریشه کنن نماینده برای تبخال ها وجود ندارد، داروهای ضد ویروس و مسکن می توانند به تسکین علائم در زمان شعله ور شدن بیماری یاری نمایند. از این رو، درمان باید در کوتاه ترین زمان ممکن شروع گردد.

بیماری های پوستی

بسیاری از بیماری های پوستی می توانند اندام های تناسلی را تحت تاثیر قرار دهند و به دفع ادرار یا رابطه جنسی دردناک منجر شوند.به عنوان مثال، اگزما می تواند موجب قرمزی و احساس درد گردد که با خارش نیز همراه است. به طور مشابه، لیکن اسکلروز موجب خارش و بروز لکه های سفید پوست در ناحیه تناسلی می گردد که در صورت عدم درمان ممکن است حتی به پارگی و بروز زخم منجر گردد. لیکن پلان نیز می تواند موجب احساس سوزش دردناک هنگام دفع ادرار گردد.

خبر خوب این است که تمام این شرایط با استروئیدهای موضعی قابل مدیریت هستند. اگر ابتلا به لیکن اسکلروز یا لیکن پلان در شما تشخیص داده گردد، توجه داشته باشید که ممکن است خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی برای شما افزایش یابد. بر همین اساس، مراجعه به یک متخصص پوست و برنامه ریزی غربالگری منظم اهمیت دارد.

محصولات بهداشتی

واژن بخشی حساس از بدن است و به واسطه تماس با محصولاتی مانند صابون ها، مواد شوینده، پاک نماینده ها، کرم های اصلاح، روان نماینده ها و حتی بعضی داروهای موضعی می تواند تحریک گردد.

از هر چیزی که پوست شما را تحریک می نماید پرهیز کنید و محصولات ملایم و فاقد رایحه را انتخاب کنید. اگر خارش از بین نمی رود به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است به استفاده از دارو مانند یک کرم استروئید موضعی یا آنتی هیستامین های خوراکی برای توقف خارش احتیاج داشته باشید.

سنگ های مثانه

زمانی که مثانه به طور کامل تخلیه نمی گردد، ادرار غلیظ به جامانده می تواند متبلور شده و به سنگ تبدیل گردد. این شرایط می تواند مثانه را تحریک نموده یا جریان ادرار را مسدود سازد که به دفع ادرار دردناک منجر می گردد. سنگ های مثانه اغلب در مردان بالای 50 سال بیشتر از زنان رخ می دهد. عظیم شدن پروستات که به نام هایپرپلازی خوش خیم پروستات شناخته می گردد، دلیل آن است.

برای سنگ های کوچک مثانه ممکن است تنها به نوشیدن آب بیشتر برای عبور سنگ احتیاج داشته باشید، اما برای سنگ های عظیم تر پزشک ممکن است از سونوگرافی، لیزر یا عمل جراحی برای شکستن و تخلیه آنها استفاده کند.

منبع: همگردی

به "8 دلیل دفع دردناک ادرار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "8 دلیل دفع دردناک ادرار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید