کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)

به گزارش وبلاگ بهروز، منطقه جغرافیایی و فرهنگی نوردیک، شامل کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، سوئد، گرینلند، جزایر فارو و جزایر الند می گردد. برای آشنایی بیشتر با منطقه ها یاد شده، در ادامه همراه خبرنگاران باشید.

کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)

کشورهای نوردیک به منطقه جغرافیایی شمال اروپا اطلاق می شود. نام دیگر این ناحیه، نوردن است و همان طور که پیش تر اشاره کردیم، کشورهای دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ، سوئد، گرینلند، جزایر فارو و جزایر الند را دربر می گیرد. کشورهای مذکور، همگی دارای پیشینه و فرهنگی مشترک هستند. در ادامه این مقاله، نگاهی اجمالی بر هر یک از کشورهای نوردیک خواهیم داشت.

جزایر الند (فنلاند)

جزایر الند جزوی از فنلاند محسوب می شود که در دریای بالتیک و خلیج بوتنی واقع شده است. اگرچه جزایر الند بخشی از فنلاند به شمار می رود، اما در واقع ناحیه ای مستقل و خودمختار است که مردمش نیز به زبان سوئدی صحبت می نمایند. این جزایر به همراه فنلاند، طی صده 1200 میلادی تحت مالکیت امپراطوری سوئد در آمده بودند.

در سال 1809 میلادی، سوئد مجبور شد این نواحی را به روسیه تسلیم کند. جزایر الند و دیگر منطقه ها فنلاندی همگی در این معاهده ضمیمه شده بودند که بعدها با عنوان دونک نشین بزرگ فنلاند شناخته شد. در سال 1856 میلادی، طبق معاهده پاریس تمامی نیروهای نظامی از جزایر الند خارج شدند. پس از جنگ داخلی فنلاند در سال 1919، ساکنان جزایر الند طی رفرنداومی خواهان جدایی از فنلاند و پیوستن به سوئد شدند. فنلاند با این موضوع مخالفت نموده و به آنان استقلال و خودمختاری شان را تحت مالکیت خود پیشنهاد داد. این ناسازگاری با پادرمیانی سازمان جامعه ملل فروکش نموده و جزایر الند تبدیل به یک منطقه خودمختار شد.

جمعیت جزایر الند کمی بیشتر از 29000 نفر بوده و بیشتر مردم آن نیز در جزیره فاستا زندگی می نمایند. تقریبا 90 درصد از جمعیت این مکان به زبان سوئدی صحبت می نمایند و تنها زبان 5 درصدشان فنلاندی است. این مردم گاه با عنوان اقوام سوئدی شناخته می شوند و گاه نیز فنلاندی های سوئدی زبان که خود مسئله ای حل و فصل نشده است.

جزایر فارو (دانمارک)

مجمع الجزایر فارو، منطقه ای خودمختار متعلق به دانمارک است که مابین نروژ و ایسلند قرار گرفته است. این جزایر در مجموع دارای مساحتی به اندازه 1399 کیلومتر مربع است. تحقیقات نشان می دهند که اولین ساکنان این جزایر در سال 400 میلادی به اینجا آمدند که 400 سال قبل از ورود وایکینگ ها است. وایکینگ ها و مهاجران نروژی جزایر فارو را تا قبل از کنترل سیگموندار برستیسون، اشغال نموده بودند.

نروژ کنترل خود بر جزایر فارو را تا زمان برقراری اتحاد کالمار یعنی سال 1814 میلادی حفظ کرد. در اوایل صده 1900، مردم این جزیره آغاز به توسعه احزاب سیاسی خود کردند. بریتانیا طی جنگ جهانی دوم به جزایر فارو حمله کرد و تنها فرودگاه آن را احداث کرد. دانمارک بار دیگر کنترل فارو را در دست گرفت اما تا آن موقع، این جزایر استقلال بسیار بالایی پیدا نموده بود. مردم جزایر فارو که سوادی آزادی در سر داشتند، در دهه 70 میلادی از پیوستن به چیزی که اکنون با عنوان اتحادیه اروپا شناخته می شود، سر باز زدند.

جمعیت این مکان تقریبا 49.188 نفر است که نژاد اغلب آنان فارویی، سلت و نورسی است. زبان اصلی این ناحیه، فارویی است که از شاخه های زبان آلمانی است. مذهب حدودا 84.1 درصد از جمعیت جزایر فارو مسیحی لوتران است.

گرینلند

گرینلند مابین اقیانوس قطب شمال و اقیانوس اطلس واقع شده و دارای مساحتی به اندازه 2.166.086 کیلومتر مربع است. نورسی ها در قرن دهم میلادی و سرخ پوستان اینویتی نیز در قرن سیزدهم میلادی وارد گرینلند شدند؛ البته قدمت سکونت انسان ها در این مکان به 4000 سال قبل باز می شود.

در سال 1499، با کاهش جمعیت نورسی ها، پرتغالی ها وارد گرینلند شده و خود را مالک آن دانستند. پرتغالی ها تا اوایل قرن هجدهم مالک این کشور بودند تا این که اتحاد دانمارک-نروژ کنترل ناحیه را در دست گرفت. پس از خاتمه اتحاد دانمارک-نروژ در سال 1814، دانمارک توانست گرینلند را مال خود کند. گرینلند جزئی از مستعمره دانمارک محسوب می شد تا این که در سال 1953 به عنوان قلمرو این کشور شناخته شد.

گرینلند در سال 1979 قدرت حکومت بر سرزمین خود را کسب کرد و در سال 2008 مردم این کشور طی یک همه پرسی، به دولتی وابسته به گرینلند رای دادند تا این که به دانمارک وابسته باشند. جمعیت گرینلند در حدود 56.370 نفر است و 88 درصد آنان از نوادگان اینویت های گرینلندی هستند. بیشتر مردم این کشور در نواحی جنوب غربی جزیره اصلی زندگی می نمایند.

سوئد

پادشاهی سوئد وسعتی به اندازه 450.295 کیلومتر مربع دارد و در قسمت شرقی شبه جزیره اسکاندیناوی واقع شده است. زمانی وایکینگ ها بر سوئد حکمرانی می کردند ولی حاکمان مسیحی به یاری اریک و ویکتوریوس، سوئد را بین سال های 970 تا 995 در اختیار خود گرفتند. از سال 1150 تا 1293 میلادی، جنگ های داخلی میان شاهان سوئدی آغاز شد که به یورش به فنلاند و نیز استعمار نواحی ساحلی آن منجر شد.

در سال 1397 میلادی، ملکه دانمارک به سوئد و نروژ ملحق شد. در سال 1520 میلادی، پادشاه دانمارک دستور به کشتن اشراف سوئدی داد تا از شورش آنان علیه اتحادیه جلوگیری کند. سوئد در پاسخ به این عمل، پادشاه جدیدی در سال 1523 میلادی برای خود خاطرنشان کرد که مذهب مسیحی پروتستانی را در کشور رواج داده و از کلیسای کاتولیک فاصله گرفت. سوئد طی چند قرن آینده به قطب مالی اروپا تبدیل شد اما این قدرت خود را در قرن هجدهم از دست داد. در سال 1814 میلادی، سوئد جنگی را بر علیه نروژ آغاز و این کشور را مجبور به پیوستن به اتحاد کالمار کرد. این اتحاد تا 100 صد پا بر جا ماند.

امروز، جمعیت سوئد در حدود 9.8 میلیون نفر است. حدودا 85 درصد از مردم سوئد در نواحی شهری این کشور زندگی می نمایند که در بخش های جنوبی آن واقع شده است. تقریبا 20 درصد از جمعیت سوئد یا خارجی اند یا دارای والدین خارجی هستند. زبان رسمی این کشور، سوئدی است.

منبع: کجارو / worldatlas.com

به "کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشورهای نوردیک کدامند؟ (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید